Trwa ładowanie proszę czekać ...

Turcja w pigułce - co warto wiedzieć przed wyjazdem

22 lipca 2016 0

Zastanawiasz się na wakacjami w Turcji? Sprawdź co powinieneś wiedzieć, nim wyruszysz w podróż. Czy warto odwiedzić w tym roku Turcję? Oto niezbędnik każdego turysty, wybierającego wczasy w rejonie Riwiery Tureckiej czy Wybrzeża Egejskiego. Czas na wakacje!

300 słonecznych dni

Uwielbiasz wygrzewać się w promieniach słońca? Turcja to wymarzone miejsce na letni wypoczynek. Sezon na Riwierze Tureckiej trwa od kwietnia do października, w rejonie Turcji Egejskiej rozpoczyna się miesiąc później. Spragnieni słońca turyści nie będą narzekać. W szycie sezonu średnia temperatura w Turcji przekracza 35 stopni, a liczba słonecznych godzin nie rzadko przekracza 13 w ciągu dnia. Jeśli nie lubisz upałów, odwiedź Turcję w maju, wrześniu bądź październiku, wówczas temperatura nie przekracza 26 stopni Celsjusza.

Kilometry plaż

Turcja słynie z kilometrów plaż – bardzo zróżnicowanych – ale bez dwóch zdań malowniczych.

Riwiera Turecka przyciąga turystów szerokimi, piaszczystymi plażami i lazurową wodą Morza Śródziemnego, a także majestatycznym, górującym nad okolicą, pasem gór Taurus. To właśnie tu, w okolicach Alanyi, znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż - plaża Kleopatry. Wybrzeże Egejskie obfituje w plaże żwirowe i kamieniste oraz dziesiątki romantycznych, malowniczych zatoczek. Musisz odwiedzić to magiczne miejsce!

Sztuka kupowania

Punktem obowiązkowym każdego pobytu w Turcji jest wizyta na jednym z licznych tradycyjnych, lokalnych bazarów. Decydując się na zakup pamiątek na targu, pamiętaj, by potargować się o cenę. W Turcji w dobrym zwyczaju jest targowanie. Jeśli zrezygnujesz z negocjacji, handlarz może się obrazić, a Ty zapłacisz nawet o 70% więcej. Tu kupowanie jest prawdziwą sztuką.

Waluta obowiązująca w Turcji to lir turecki (TRY). Zakupy zrobimy także płacąc w dolarach bądź euro, jednak ceny podane w lokalnej walucie są znacznie korzystniejsze. Warto zatem zaopatrzyć się w liry tureckie. Walutę najlepiej zakupić po przyjeździe na miejsce. Atrakcyjny kurs oferują kantory oraz turecka poczta (oznaczona żółtym znakiem PTT), w hotelach i na lotnisku kurs zwykle jest nieco wyższy.

Nie zapomnij o napiwku 

Wręczanie napiwku to przyjęty w Turcji zwyczaj. Nie bądź zdziwiony gdy boy hotelowy, taksówkarz czy kelner po wykonanej usłudze, będzie oczekiwał napiwku. W dobrym tonie jest pozostawienie na łóżku hotelowym, niewielkiej kwoty dla serwisu sprzątającego. Możemy liczyć wówczas na obsługę na najwyższym poziomie - codzienną wymianę ręczników i okryć kąpielowych, uzupełnienie kosmetyków w łazience czy oryginalne kompozycje z ręczników. Jako napiwek najlepiej zostawić drobne euro bądź dolary.

Money, money, money!

Ceny w Turcji nie przywrócą nas o zawrót głowy. Zbliżone są do polskich cen. Na codzienne zakupy warto wybrać się do licznych supermarketów. Musisz liczyć się z tym, że podobnie jak w Polsce, ceny w miejscowościach turystycznych i centrum kurortów będę nieco wyższe.

Ceny wakacji w Turcji są bardzo przystępne. Do Alanyi pojedziemy już za mniej niż 1200 zł na 8 dni! Warto sprawdzić oferty, bo jest w czym wybierać. Aktualna oferta wakacji w Turcji 2016 – sprawdź!

Kuchnia -palce lizać! 

Kebab to jeden z najpopularniejszych tureckich przysmaków. Odwiedzając Turcję na pewno warto zasmakować oryginalnej, lokalnej wersji, która znacznie odbiega od tej, która jest nam znana z rodzimych jadłodajni. Kuchnia turecka jest bardzo zróżnicowana i grzechem byłoby nie zakosztować innych lokalnych dobroci - İmam bayıldı czyli zapiekany z pomidorami bakłażan czy İmam bayıldı – gulasz wołowy z dodatkiem papryki, bakłażana i lokalnych przypraw. Pychota!

Materiał partnera zewnętrznego