Trwa ładowanie proszę czekać ...

Tabletki antykoncepcyjne – co trzeba wiedzieć?

24 kwietnia 2017 0

Antykoncepcja hormonalna uznawana jest za najwygodniejszą i najbezpieczniejszą. Jej skuteczność wynosi aż 99%. Jednak przed sięgnięciem po tradycyjne „pigułki” warto przyjrzeć się im bliżej.

Pigułki antykoncepcyjne wymagają od kobiety sporej dyscypliny. Należy je zażywać codziennie o tej samej porze doby. Do dyspozycji kobiety pozostaje co prawda około trzygodzinny margines błędu, ale może on pociągnąć za sobą nieprzyjemności w postaci skutków ubocznych. Wiele kobiet, by nie zapomnieć o codziennej tabletce, przechowuje je w kubku do mycia zębów i łyka przy wieczornej toalecie. Pominięcie jednej tabletki skutkuje brakiem ochrony antykoncepcyjnej do końca cyklu. W takim wypadku trzeba pomyśleć o innych formach zapobiegania ciąży.

Głównym zadaniem pigułek jest niedopuszczenie do owulacji i w konsekwencji uniemożliwienie zapłodnienia. Czasem zdarza się, że lekarz ginekolog przepisuje kurację hormonalną dla uregulowania problemów z regularnością cyklu.

Tabletki przyjmuje się przed dwadzieścia jeden dni, po czym należy zrobić siedmiodniową przerwę. W tym czasie powinno wystąpić krwawienie przypominające nieco miesiączkę. Po siedmiu dniach trzeba sięgnąć po kolejne opakowanie, nawet jeśli krwawienie nie uległo zakończeniu.

Kobieta powinna poinformować lekarza o przewlekłych chorobach oraz przyjmowanych lekach. Pigułki antykoncepcyjne tracą na skuteczności w zetknięciu z antybiotykami, antydepresantami, lekami przeciwpadaczkowymi, przeciwwirusowymi. Działanie pigułek antykoncepcyjnych mogą osłabić także niektóre zioła, między innymi dziurawiec i dzięgiel chiński.

Pigułki antykoncepcyjne, chociaż zawierają minimalne dawki hormonów, mają niebagatelny wpływ na organizm. Mogą powodować liczne skutki uboczne: zmiany trądzikowe, depresje, spadek libido, migreny, wzdęcia, nadciśnienie, pojawienie się żylaków na nogach, wymioty, grzybicę pochwy i przyrost wagi. Dla równowagi warto wspomnieć, że chronią przed rakiem jajnika, torbielą jajnika i łagodnym nowotworem piersi.

Kobiety w okresie przekwitania często decydują się na przyjmowanie hormonów, gdyż jest to terapia łagodząca objawy klimakterium. Hormonalna terapia zastępcza nie powinna być mylona z antykoncepcją hormonalną. Mowa jest o innych dawkach hormonów i innym cyklu ich przyjmowania.

Wybór konkretnych tabletek antykoncepcyjnych nie powinien być pozostawiony przypadkowi. Każdorazowo powinny go poprzedzić dokładne badania z oznaczeniem poziomu hormonów.

Więcej na temat przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych można przeczytać na portalu www.harmonella.info.

Materiał partnera