Trwa ładowanie proszę czekać ...

Przekroczyłaś 40. rok życia – sprawdź, jak powinnaś się zabezpieczać (sprawdzone)

29 listopada 2017 0

Powiedzenie „życie zaczyna się po czterdziestce” odnosi się nie tylko do mężczyzn. Dla kobiet to również może być złoty wiek, zarówno pod względem fizycznym, jak i mentalnym. Niestety, wiele kobiet traktuje 40. urodziny, jak koniec rozdziału zatytułowanego „młodość”. Owszem, w tym wieku mamy ją już za sobą, ale zamiast niej przychodzi dojrzałość, a to najlepszy okres w życiu kobiety. Zmienić się powinno nie tylko podejście do życia, ale i sposób, w jaki o siebie dbamy, w tym również stosowane przez nas metody antykoncepcji. Co powinnyśmy wiedzieć o zabezpieczaniu się po 40. roku życia?

Jeszcze do niedawna kobiety wierzyły, że życie kończy się po czterdziestce. Na szczęście, dzisiaj coraz częściej ukończenie 40 lat utożsamiane jest z rozpoczęciem nowego życia. Kiedyś w tym wieku zostawało się babcią, dziś niejedna matka rodzi swoje pierwsze dziecko w okolicach czterdziestki. Halle Berry, Monica Bellucci, Nicole Kidman, Salma Hayek – te znane aktorki urodziły swoje pierwsze dzieci po przekroczeniu 40 lat. To tylko potwierdzenie tego,  że dzisiejsze czterdziestolatki są nie tylko pełne sił, ale przede wszystkim są świadome swojej kobiecości. Nie ma też co ukrywać, że kobiety w tym wieku są znacznie dojrzalsze zarówno fizycznie, jak i mentalnie niż młodsze kobiety. Przede wszystkim jednak, czterdziestolatki mają więcej swobody, którą mogą, a nawet powinny wykorzystać na dbanie o siebie.

Kobiety w tym wieku zazwyczaj mają już odchowane dzieci, unormowaną sytuację zawodową i dużą świadomość swoich potrzeb. Powinny jednak pamiętać, że ich ciało nie przypomina już ciała 20-latki, niekoniecznie pod względem wizualnym, bo dziś niejedna „40” może pochwalić się zgrabną sylwetką, ale przede wszystkim pod względem hormonalnym. Wielu kobietom ukończenie 40 lat kojarzy się z nieubłagalnie zbliżającą się menopauzą.

Czterdziestolatka – kobieta dojrzała

Prawda jest jednak taka, że większość kobiet wchodzi w ten okres dopiero po 50. roku życia. Rzeczywiście jednak u kobiet w wieku 40 lat zmniejsza się płodność, co nie oznacza, że nie mogą one zajść w ciążę. Co ważne, nawet po ustaniu miesiączkowania, ciąża nadal jest możliwa. Prawdopodobieństwo jest o wiele mniejsze niż u 20-latki, ale wciąż istnieje. Niestety, wiele kobiet uważa, że zajście w ciążę w tym wieku jest niemożliwe i rezygnuje z antykoncepcji hormonalnej. Stosują metodę, która błędnie uważana jest za antykoncepcję, czyli stosunek przerywany. To może skończyć się poważną chorobą lub nieplanowaną ciążą, która w tym wieku może stanowić już pewne ryzyko. Jak podaje portal „Antykoncepcja na miarę”, wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi około 15-28, co oznacza, że na 100 par wybierających stosunek przerywany, aż 15 do 28 ryzykuje zajście w ciążę.

Antykoncepcja po czterdziestce?

Późne ciąże bardzo często kończą się przedwczesnym porodem, do tego dolegliwości, na które cierpi przyszła matka mogą się pogłębiać, istnieje również duże prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się z wadą wrodzoną. To tylko potwierdza, że nawet po 40. roku życia kobieta nadal powinna stosować antykoncepcję hormonalną. Będzie się ona jednak różnić o tej stosowanej przez 20- czy 30-latki, bo antykoncepcja, choć jest w pełni bezpieczna może wpływać na funkcjonowanie całego organizmu, a ten u czterdziestolatki pracuje nieco inaczej, niż u jej młodszych koleżanek.

Kobiety po czterdziestce mogą przede wszystkim cierpieć na obfite krwawienia, mięśniaki, czy torbiele układu rozrodczego. W tym wieku spowalnia się również przemiana materii, pojawiają się dolegliwości wątrobowe i przede wszystkim nadciśnienie. Dobierając najlepszą metodę antykoncepcji lekarz powinien wszystko to wziąć pod uwagę. Oczywiście, niezależnie od wieku pacjentki, konieczne będzie przeprowadzenie wszystkich niezbędnych badań, jak badanie ginekologiczne, USG czy cytologia. Lekarz powinien zlecić również badanie krwi. Ginekolog musi uwzględnić również dolegliwości pacjentki. Kobiety w tym wieku bardzo często cierpią na cukrzycę czy żylaki.

Najlepsza antykoncepcja dla kobiety dojrzałej

Ostateczny wybór metody zależy od lekarza, ale i wygody samej pacjentki. W tym wypadku wciąż najpowszechniejszą zalecaną metodą są tabletki antykoncepcyjne. Jednak w zależności od stanu zdrowia kobiety mogą stosować jedno lub dwuskładnikowe. Pierwsze wskazane będą dla pań o obfitych krwawieniach, bo zawartość progesteronu zahamuje miesiączkowanie oraz kobiet cierpiących na cukrzycę. Tabletki antykoncepcyjne zmniejszą też ryzyko raka jajnika i trzonu macicy, a także zahamują rozwój osteoporozy. Antykoncepcja hormonalna wpłynie również na poprawę samopoczucia.

Tabletki nie są jednak wskazane przy problemach z krzepliwością krwi czy wątrobą. W tym przypadku zalecane są plastry antykoncepcyjne, które dawkują hormony przez skórę. Dzięki temu nie trafiają w tak dużych ilościach do krwioobiegu. Kobiety po czterdziestce mogą też korzystać z wkładek domacicznych przeznaczonych dla dojrzałych kobiet, które mają już za sobą poród. Nosi się je 5 lat, ale są niewskazane przy infekcjach intymnych czy skłonności do torbieli. Czterdziestolatki, podobnie jak młodsze kobiety ma do wyboru wiele metod antykoncepcji. Ich dobór zależny jest jednak od wielu czynników, ale im więcej z nich uwzględnimy w tym procesie, tym komfort korzystania z antykoncepcji hormonalnej będzie większy. 

 

Artykuł sponsorowany