Trwa ładowanie proszę czekać ...

Grzybica paznokci – co to jest za choroba i co ją wywołuje?

27 września 2016 0

Grzybica paznokci to problem dotyczący dużej części populacji. Ocenia się, że jest to jedna z najczęściej występujących chorób paznokci. Diagnozuje się zarówno grzybicę paznokci u stóp, jak i u rąk. Częściej dotyczy jednak paznokci na nogach. Typowe objawy to: pogrubienie i pękanie płytki paznokciowej.

Schorzenie wywoływane jest przez trzy różne rodzaje grzybów:

  • dermatofity,
  • grzyby drożdżopodobne (gat. Candida),
  • grzyby pleśniowe.

W łatwy sposób można zarazić się grzybicą stóp i paznokci, znacznie trudniej jest wyleczyć tę chorobę. Niezbędna do tego jest pomoc lekarza dermatologa, który wykona odpowiednie badania oraz wdroży specjalne leczenie skierowane w drobnoustrój wywołujący grzybicę.

Zakażenie grzybami drożdżopodobnymi jest rzadziej spotykane, natomiast grzyby pleśniowe najczęściej stają się przyczyną grzybicy paznokci u nóg u osób starszych z zaburzonym krążeniem obwodowym, a także z towarzyszącymi chorobami przewlekłymi. Grzybica stóp najczęściej rozprzestrzenia się na płytkę paznokciową. W wyniku urazu, ucisku paznokcia dochodzi do łatwiejszego przechodzenia grzybów na paznokieć i rozwoju grzybicy. Czynnikami, które sprzyjają rozwojowi grzybicy paznokci są: ciepło, wilgoć, urazy płytki paznokciowej, choroby przewlekłe.

Jakie mogą być objawy grzybicy paznokci?

Grzybicę paznokci można podejrzewać, obserwując zmieniającą się płytkę paznokciową. Pierwsze zmiany na paznokciach powinny skłonić pacjenta do wizyty u lekarza. Wczesne rozpoczęcie leczenia pozwala zahamować rozwój choroby.

  • W przypadku zakażenia dermatofitami dochodzi do zniszczenia brzegu wolnego paznokcia.
  • Początkowo paznokieć staje się matowy żółty lub w odcieniu białożółtym, żółtobrunatnym lub zielonkawym. Następnie można zauważyć, że paznokieć staje się kruchy i łatwo ulega łamaniu.
  • Brzeg paznokcia staje się postrzępiony, a wraz z upływem czasu płytka paznokciowa ulega rozwarstwieniu.
  • Paznokieć w czasie przemian chorobowych zaczyna zwiększać swoją grubość oraz zdecydowanie zmienia swój kształt. Pod paznokciem dochodzi do nadmiernego rogowacenia skóry, co powoduje odwarstwienie paznokcia od podłoża (tzw. onycholiza).
  • W trakcie rozwoju tego typu grzybicy paznokci nie pojawia się stan zapalny oraz ból, przez co pacjenci bagatelizują poważne objawy tego schorzenia.
  • Grzyby drożdżopodobne wywołują grzybicę paznokci z towarzyszącym stanem zapalnym oraz zaczerwieniem i obrzękiem w okolicy płytki paznokciowej. Płytka paznokciowa staje się matowa, nieprzejrzysta i znaczenie pogrubiała. Ze skóry zlokalizowanej wokół paznokcia może sączyć się ropna wydzielina.
  • Grzyby pleśniowe głównie atakują płytkę paznokciową paluchów osób starszych z zaburzonym krążeniem obwodowym. Charakterystyczne jest zażółcenie paznokcia oraz jego pofałdowanie. Pod paznokciem i na paznokciu może dojść do rogowacenia skóry.

Jak leczyć grzybicę paznokci?

Skuteczne leczenie grzybicy paznokci u nóg czy u rąk należy rozpocząć od wykonania badania mikologicznego materiału pobranego z płytki paznokciowej chorobowo zmienionej. Niekiedy, aby się upewnić, że deformacja paznokcia została wywołana przez grzyby, można ocenić skrawki paznokcia pod mikroskopem.

Najczęściej grzybicy paznokci towarzyszy również grzybica stóp. Z tego powodu leczeniem należy objąć całą stopę wraz z paznokciami. Grzybicę poddaje się leczeniu ogólnemu. Zaleca się także wprowadzenie leczenia miejscowego płytki paznokciowej poprzez stosowanie odpowiedniego preparatu na grzybicę paznokci, a u osób starszych także leków usprawniających krążenie obwodowe.

Zwykle skuteczne leczenie grzybicy paznokci trwa nawet kilka miesięcy. Czynnikiem, który przyspiesza leczenie grzybicy jest szybkość zgłoszenia się pacjenta do lekarza. Niewielka zmiana na paznokciu poddana odpowiednio szybkiej kuracji rokuje lepiej niż przetrwały stan grzybicy paznokci.

Jakie leki stosuje się w leczeniu grzybicy paznokci?

Do powszechnie stosowanych leków na grzybicę paznokci zalicza się:

  • terbinafinę – leczenie zmian na paznokciach trwa 6 tygodni w przypadku grzybicy rąk oraz 3–6 miesięcy w przypadku grzybicy stóp, lek wykazuje działanie grzybobójcze i grzybostatyczne (szczególnie dobrze działa przeciwko dermatofitom i w niewielkim stopniu z drożdżakom);
  • intrakonazol – pochodna ketokonazolu, wykazuje duże właściwości grzybobójcze; stosowany do przeprowadzania terapii pulsowej – polega ona na podaniu leku przez jeden tydzień w miesiącu, a następnie powtarzanie pulsów 3–6 krotnie; intrakonazol gromadzi się w keratynie paznokcia i pozostaje czynny przez długi czas.
  • flukonazol – stosowany, jeżeli inne preparaty nie były odpowiednie w walce z grzybicą paznokci (wykazuje silne działanie w kierunku dermatofitów).

Do leków stosowanych w miejscowym leczeniu grzybicy stóp i paznokci, przeważnie w postaci maści lub kremów zalicza się między innymi: nystatynę, natamycynę, mikonazol, ekonazol, izokonazol i wiele innych leków grzybobójczych.

Jak zapobiegać grzybicy stóp i paznokci?

Aby uchronić się przed grzybicą stóp i grzybicą paznokci, trzeba dbać o właściwą pielęgnację stóp. Należy unikać urazów, ciasnych butów, skaleczeń podczas wykonywanego pedicure. Zabiegi tego typu powinny być wykonywane tylko w sprawdzonych salonach.

Ważne jest, aby korzystać tylko i wyłącznie z własnych przyborów toaletowych – ręcznika, klapków, gąbki oraz przyrządów do pielęgnacji paznokci – nożyczek, pilniczka.

Aby uniknąć tego typu choroby paznokci, nie należy korzystać z obuwia innych osób. Na basenie, saunie lub w innych miejscach, gdzie istnieje możliwość chodzenia boso, należy zakładać klapki. Koniecznie trzeba wystrzegać się kontaktu stopy bezpośrednio z podłożem.

Nie można używać skarpetek i wykonanych ze sztucznych materiałów. Nadmierne pocenie się stóp jest czynnikiem usposabiającym do rozwoju infekcji grzybiczej. Zaleca się używanie przewiewnego obuwia.

Ważne jest, by stopy były zawsze suche, dlatego też po kąpieli należy dokładnie i delikatnie je osuszać. Na pocenie stóp sprawdzą się zasypki i spray ograniczający potliwość.

Dowiedz się więcej na temat grzybicy paznokci na: http://wylecz.to/pl/choroby/dermatologia/grzybica-paznokci-1404289290.html