Trwa ładowanie proszę czekać ...

Afty – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

1 grudnia 2017 0

Afty to niewielkie nadżerki pokryte białym nalotem i otoczone rumieniowatym pierścieniem, które tworzą się w obrębie jamy ustnej. Najczęściej powstają na języku, podniebieniu, wargach i policzkach. Chociaż ich średnica zwykle nie przekracza 3 milimetrów, powodują przykre dolegliwości bólowe. Skąd biorą się afty? Czy istnieje skuteczny lek, który zapobiega ich powstawania i przyspiesza znikanie?

Skąd biorą się afty?

Afty małe zwykle mają charakter nawrotowy i przewlekły. O ich występowaniu w dużej mierze decydują czynniki genetyczne, chociaż tworzeniu się aft w jamie ustnej sprzyja wiele bodźców. Wśród nich należy wymienić nieodpowiednią higienę, choroby zębów i dziąseł, zbyt intensywne szczotkowanie, wywołujące uszkodzenia mechaniczne w obrębie jamy ustnej, stres, alergie pokarmowe i niektóre leki. U osób, które nie posiadają wrodzonej skłonności do powstawania aft, sporadycznie tworzą się afty duże. W tym przypadku przyczyn również jest wiele: od niedoboru niektórych składników mineralnych (witamina B12, żelazo), przez zaburzenia hormonalne, aż do czynników związanych z dietą i źle dobraną pastą do zębów. Czy istnieje skuteczny lek na afty?

Czy istnieje lek na afty, który zapobiega ich powstawaniu?

W rzeczywistości nigdy nie wiemy, kiedy możemy się spodziewać wystąpienia aft, zwłaszcza że ich przyczyny są bardzo złożone. W związku z tym jedyny lek na afty, który może zapobiegać ich powstawaniu to zbiór dobrych praktyk związanych z higieną jamy ustnej i dietą. Szczególnie osoby narażone na afty nawrotowe genetycznie powinny zwracać uwagę na regularne i odpowiednie szczotkowanie zębów, unikać niedoborów witamin, jak również podrażnień i ran w obrębie jamy ustnej. Warto udać się lekarza, by prawidłowo zdiagnozować przyczyny.

Lek na afty – jak sobie z nimi radzić?

Jak postępować z aftami, gdy już się pojawią? Przede wszystkim należy zwalczać ból i stan zapalny. Płukanie jamy ustnej płynem z zawartością diklofenaku powinno załagodzić dolegliwości bólowe i zahamować rozwój stanu zapalnego. Afty znikają samoistnie w przedziale od tygodnia do miesiąca, jednak szybko podjęta kuracja, powinna przyspieszyć ten proces.

 

Materiał zewnętrzny