Trwa ładowanie proszę czekać ...

Zwykłe problemy niezwykłych oczu

29 lipca 2016 0

Zmysły pozwalają nam poznawać świat, dzięki nim odbieramy bodźce zewnętrzne. Nieocenioną rolę w tym poznawaniu mają oczy, za ich pomocą odbieramy 90% informacji z otoczenia. Pomimo tego nie dbamy o nie należycie, z czasem więc pojawiają się problemy, jak zespół suchego oka i zapalenie spojówek. Co wywołuje te dolegliwości i jak z nimi walczyć?

ZSO, czyli zespół suchego oka

Zespół suchego oka pojawia się coraz częściej, bo nasz tryb życia stwarza doskonałe warunki do jego rozwoju. Winowajców jest co najmniej kilku. To suche powietrze, klimatyzowane pomieszczenia i wielogodzinna praca przed komputerem. To wszystko sprawia, że narząd wzroku wydziela zbyt małą ilość łez, więc gałka oczna nie jest wystarczająco nawilżona.

Nasze zmęczone oczy reagują boleśnie na każdy mrugnięcie, są wrażliwe na światło. Oczy pieką, nie działają, jak powinny, tracimy radość życia. Co gorsza, suche, zmęczone oczy są narażone na atak bakterii i wirusów. Nie pozostaje nam nic innego, jak zacząć działać.

A potrzeba tak niewiele

Na takie dolegliwości wystarczą specjalne krople do oczu - tak zwane sztuczne łzy. To jednak nie wszystko, zadbajmy o nawilżenie powietrza w miejscu, w którym przebywamy. Zmieńmy również styl naszej pracy przed komputerem. Nie trzeba wiele - chociaż raz na godzinę oderwijmy wzrok od ekranu, by nasze zmęczone oczy trochę odpoczęły.

Czerwone oko

Zapalenie spojówek, ze względu na silne zaczerwienienie określane również “czerwonym okiem”, to częste schorzenie narządu wzroku. Wywoływane jest przez wiele czynników. U niektórych osób jest to kontakt z pyłkami traw czy sierścią zwierząt. To jednak nie norma, gdyż takie objawy wywołują też kosmetyki, chlorowana woda, soczewki kontaktowe czy nawet dym papierosowy. Niekiedy pojawia się ropna wydzielina. W takiej sytuacji zapalenie spojówek to działanie bakterii lub wirusów, które zostały przeniesione do oka np. na brudnych dłoniach.

Ważniejsze od leczenia jest zwalczanie przyczyn. Unikajmy czynników, jakie wywołują podrażnienie. Gdy problem się pojawia, zrezygnujmy z makijażu oczu, soczewki zaś zastąpmy okularami. Nie dotykajmy okolic oczu brudnymi rękami. W przypadku zapalenia bakteryjnego skontaktujmy się z okulistą, który przepisze antybiotyk.

Jak więc widzimy, choć opisywane dolegliwości nie są groźne, to nie powinniśmy ich lekceważyć, bo mogą przerodzić się w coś poważniejszego. Zbyt wiele można stracić, by nadmiernie ryzykować.