Trwa ładowanie proszę czekać ...

Rehabilitacja – dowiedz się, jak kinezyterapia może pomóc pacjentom odzyskać sprawność fizyczną

12 stycznia 2017 0

Kinezyterapia znajduje zastosowanie nie tylko w ortopedii i reumatologii. Także w większości chorób neurologicznych to właśnie kinezyterapia jest podstawową metodą rehabilitacji, a mało kto wie, że i wiele schorzeń kardiologicznych oraz związanych z układem oddechowym stanowi wskazanie do podjęcia terapii ruchem.

Definicją rehabilitacji jest przywracanie lub poprawa określonych funkcji organizmu, w zakresie których mamy do czynienia z niepełnosprawnością. Efekt taki można osiągnąć na różne sposoby, z których najstarszym i wciąż najczęściej stosowanym, jest leczenie ruchem – kinezyterapia. Jest to jednocześnie grupa zabiegów, które razem z zabiegami fizykoterapii, a więc leczenia przy użyciu różnego rodzaju zjawisk fizycznych (pola magnetycznego, prądu, światła, ultradźwięków, czy temperatury), stanowią w medycynie największą gałąź rehabilitacji, nazywaną fizjoterapią. Dowiedz się, w jakich schorzeniach może pomóc kinezyterapia i na czym polega.

Kinezyterapia pomaga w różnych schorzeniach

Zabiegi kinezyterapii kojarzą się często z ćwiczeniami pomagającymi odzyskać sprawność fizyczną w zakresie układu ruchu. I rzeczywiście, wszelkiego rodzaju schorzenia ortopedyczne i reumatologiczne, w których głównym problemem jest ograniczenie ruchomości w stawach, zespoły bólowe, wady postawy, stany po urazach, po operacjach, czy jakiekolwiek inne problemy związane z narządem ruchu, stanowią wskazanie do odpowiednio dobranej kinezyterapii i można się w nich spodziewać znaczącej poprawy w zakresie rehabilitowanych funkcji organizmu. Jednak kinezyterapia znajduje zastosowanie nie tylko w ortopedii i reumatologii. Także w większości chorób neurologicznych, to właśnie kinezyterapia jest podstawową metodą rehabilitacji, a mało kto wie, że i wiele schorzeń kardiologicznych oraz związanych z układem oddechowym stanowi wskazanie do podjęcia terapii ruchem. Jeśli chorujemy na którąś z powyższych chorób, warto zapytać swojego lekarza, czy ćwiczenia kinezyterapeutyczne nie są przeciwwskazane oraz czy mogłyby one być pomocne w naszym leczeniu.

W czym może pomóc kinezyterapia?

Warto wiedzieć, że wyróżniamy dwa rodzaje kinezyterapii: miejscową (działającą na wybrane części ciała, w których występuje zaburzenie funkcji) oraz o działaniu ogólnym (wpływającą na cały organizm). Stosując rehabilitację miejscową spodziewamy się poprawy funkcji niesprawnego obszaru. W zakresie układu ruchu będzie to w zależności od schorzenia: poszerzenie zakresu ruchu, zmniejszenie dolegliwości bólowych, likwidacja przykurczów, zwiększenie siły mięśniowej, czy redukcja zwiększonego napięcia mięśniowego. Nie zawsze efekty rehabilitacji są stuprocentowe i trzeba się z tym liczyć już na samym początku. Zwykle jednak poprawa jest co najmniej zauważalna, a wartością dodaną takiej rehabilitacji jest zabezpieczenie przed wytworzeniem nieprawidłowych, nowych wzorców ruchowych, które z czasem pogłębiałyby tylko wadę. Rehabilitacja o zasięgu ogólnym natomiast poprawia wydolność krążeniowo-oddechową, zwiększa koordynację ruchową oraz poprawia siłę i wytrzymałość mięśniową.

Na czym polegają ćwiczenia kinezyterapeutyczne?

Kinezyterapia to nie tylko ćwiczenia wykonywane przez samych pacjentów. Jest to cała nauka , często zorganizowana w konkretne metody i programy rehabilitacji, o potwierdzonej naukowo skuteczności. Dla pacjenta ważne jest, aby znalazł się pod opieką dobrego terapeuty, któremu może zaufać. To bowiem fizjoterapeuta powinien dobrać najbardziej optymalny zestaw ćwiczeń, pomocnych w danym schorzeniu. A możliwości są ogromne: ćwiczenia czynne, wykonywane samodzielnie przez pacjenta (bardzo ważne jest, aby fizjoterapeuta czuwał nad prawidłowością ich wykonywania i na bieżąco korygował błędy), ćwiczenia bierne, w których ruch wykonywany jest siłą terapeuty lub specjalnego urządzenia, ćwiczenia czynno-bierne, nazywane też specjalnymi, gdyż opierają się o specjalne prowadzenie terapeuty. Dodatkowo, cenne jest użycie różnych pomocy do kinezyterapii, jak drabinki, taśmy, piłki, ciężarki, odciążniki, rowerki, bieżnie, czy bardziej skomplikowane urządzenia, w tym także elektroniczne, np. pomagające ćwiczyć równowagę, czy zapewniające powtarzalny, minimalny ruch w stawach.

Rehabilitacja w Warszawie i nie tylko. Mieszkańcy dużych miast mają łatwiejszy dostęp do dobrej kinezyterapii

Jak łatwo się domyśleć, koszty dobrego, nowoczesnego wyposażenia sali do kinezyterapii oraz zapewnienia najlepszych fizjoterapeutów są ogromne. Rehabilitację można podjąć w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i wielu innych miastach. Mieszkańcy dużych miast mają dużo lepsze możliwości podjęcia dobrej rehabilitacji, niż mieszkańcy małych miejscowości. Im większe centrum rehabilitacyjne, tym prawdopodobnie łatwiej będzie mu sfinansować i utrzymać odpowiednio wyposażoną i odpowiednio dużą salę. Nie bez znaczenia jest też fakt, że np. w Warszawie jest przynajmniej kilka dobrych uczelni, kształcących fizjoterapeutów, a ponadto większość kursów doskonalących i przedstawiających nowinki terapeutyczne odbywa się właśnie w dużych miastach.

Niezależnie jednak od tego, w jakiej miejscowości chcemy podjąć rehabilitację, warto wcześniej zapoznać się z ofertą ośrodka, jego wyposażeniem, metodami kinezyterapii, które może nam zaoferować, a także jakością kadry fizjoterapeutów, sprawdzając czy np. posiadają stosowne certyfikaty do posługiwania się daną metodą rehabilitacji. W razie wątpliwości zawsze możemy rozglądnąć się za innym ośrodkiem, który spełni nasze oczekiwania.

Materiał partnera