Trwa ładowanie proszę czekać ...

Lęk przed dentystą ma swoją nazwę – dentofobia

3 lipca 2016 0

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że lęk przed dentystą i wizytami w gabinecie stomatologicznym jest czymś zupełnie naturalnym. Trudno przecież znaleźć kogoś, kto patrzyłby na takie zabiegi z jakąkolwiek chęcią i bez najmniejszych nawet obaw. Okazuje się jednak, że specjaliści stworzyli nawet specjalny termin określający ten rodzaj strachu – nazywa się to dentofobią. Warto przyjrzeć się temu nieco bliżej, bowiem u niektórych ludzi obawy te przybierają faktycznie nienaturalne rozmiary i mogą być uważane za swego rodzaju zaburzenie czy fobię. 

Jednoznaczne utożsamianie każdej wizyty u stomatologa z ogromnym bólem nie ma żadnego sensu, zwłaszcza dzisiaj. O ile jeszcze kilkanaście lat temu wykonywanie niektórych zabiegów faktycznie było dość bolesne, a tyle w obecnych czasach lekarze dysponują już na tyle zaawansowanymi rozwiązaniami i urządzeniami, aby zminimalizować jakiekolwiek nieprzyjemne odczucia w czasie leczenia. Mimo wszystko wielu ludzi nie wierzy takim zapewnieniom i nadal panicznie obawia się wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jak pokazują badania, prawie 40% Polaków unika takiego leczenia właśnie ze względu na ogromny strach. Niestety, zaniedbywanie higieny i zdrowia swojej jamy ustnej może doprowadzić nie tylko do wielkiego bólu zębów, ale również do innych problemów zdrowotnych.

Badania dotyczące dentofobii pokazują również, że w zdecydowanej większości przypadków z powodu strachu wybieramy się do dentysty jedynie w celu leczenia lub wyrwania zepsutego już zęba, przez wiele lat usilnie unikając jakichkolwiek wizyt kontrolnych. Jest to oczywiście bardzo niewłaściwe podejście, bowiem zaniedbując troszczenie się o własną jamę ustną i profilaktykę potem narażamy się na dodatkowe problemy i konieczność wykonywania takich zabiegów. Oczywiście, wiąże się to również z kosztami. Leczenie zębów które przez wiele lat były w taki sposób zaniedbywanie może być dość długotrwałe i drogie. O wiele lepiej jest zatem regularnie dbać o zdrowie zębów i systematycznie wybierać się do dentysty na wizytę kontrolną. Takie coś jest znacznie tańsze i dużo mniej nieprzyjemne, niż późniejsze leczenie poważniejszych dolegliwości. Niestety, Polacy znajdują się w europejskiej czołówce narodów, które najbardziej zaniedbują swoje uzębienie. Warto zmienić u siebie takie myślenie i przede wszystkim dbać o to, aby nasze dzieci od najmłodszych lat nie musiały niepotrzebnie bać się dentysty. Tym bardziej, że przy obecnej technologii taki strach jest rzeczywiście niepotrzebny.

Całej winy za powszechne zjawisko dentofobii nie można jednak zrzucać na samych pacjentów. Wiele lekarzy również znacznie przyczyniło się do występowania takiego strachu. Niektóre osoby, które dziś cierpią na dentofobią zgodnie twierdzą, że strach taki wywołała traumatyczna i niezwykle bolesna wizyta u stomatologa, jaka miała miejsce jeszcze w ich dzieciństwie. Z tego też powodu lekarze również muszą dbać o to, aby pacjenci nie przychodzi do nich, drżąc ze strachu. 

Jedną z najważniejszych rzeczy jakie lekarz powinien okazać swojemu pacjentowi jest zwykła uczciwość. Obecnie większość zabiegów jest niemalże bezbolesna, ale istnieje również wiele takich, które faktycznie wiążą się z bólem czy innymi, nieprzyjemnymi odczuciami. Koniecznie należy poinformować o tym pacjenta jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Nie chodzi tu oczywiście o żadne straszenie takiej osoby bólem – uczciwie należy po prostu stwierdzić, że w danym momencie coś może bardziej zaboleć. Jeśli pacjent tego oczekuje i widać, że wyjątkowo boi się leczenia, warto też stale uspokajać go i wyjaśniać wszystko, co robimy. Ponownie: nie chodzi nam o używanie fachowej, medycznej terminologii i rzucanie związanych z nią hasłami komuś, kto nie ma o tym żadnego pojęcia. Dobrze jednak, jeśli pacjent wie, co akurat robi dentysta i jakich narzędzi zamierza użyć. Takie profesjonalne podejście momentalnie zwiększa zaufanie do dentysty i zmniejsza strach przed zabiegami. 

Dobra komunikacja z pacjentem to podstawa. Oprócz stałego wyjaśniania tego, co lekarz robi w danym momencie warto zabawiać taką osobę przynajmniej luźną rozmową. Przed rozpoczęciem zabiegu należy też poinformować pacjenta, że w razie jakichkolwiek problemów – na przykład zbyt mocnego bólu – może on w dowolny sposób to zasygnalizować. Do tego wszystkiego warto zadbać o odpowiednią, przyjazną i wesołą atmosferę w gabinecie. Wielu pacjentów naprawdę boi się takich zabiegów, a lekarze swoim chłodnym tonem i brakiem uśmiechu wcale w tym nie pomagają.

Każdy z nas powinien zdać sobie sprawę z tego, jak bardzo technika poszła do przodu w ciągu ostatnich kilkunastu lat – współczesne gabinety stomatologiczne znacznie różnią się od tych, które znamy jeszcze z czasów naszego dzieciństwa. Naprawdę nie należy w takim razie obawiać się zbytnio wizyty u dentysty, bowiem czasy, w których nawet prosty zabieg stomatologiczny musiał wiązać się z dużym bólem mamy już dawno za sobą. Dbanie o higienę jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa to świetny sposób na uniknięcie znacznie poważniejszych problemów i długiego, kosztownego leczenia – warto o tym pamiętać na co dzień.