Trwa ładowanie proszę czekać ...

Łysienie telogenowe - dowiedz się, co to za przypadłość i jak można sobie z nią poradzić

28 listopada 2016 0

Wzmożone wypadanie włosów jest problemem dotykającym zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Chociaż częstą przyczyną są niedobory witaminowe, niekiedy dochodzi do łysienia telogenowego. Na czym to polega i jak z tym walczyć?

Łysienie telogenowe uważa się za jedną z najczęściej występujących postaci nadmiernej utraty włosów. W przeciwieństwie do łysienia androgenowego, gdzie dochodzi do osłabienia i w konsekwencji do zaniku mieszków włosowych, w tym przypadku problem leży w zaburzeniu proporcji między ilością włosów znajdujących się w fazie wzrostu a ilością włosów w fazie spoczynku. Dobra wiadomość jest więc taka, że łysienie telogenowe ma charakter odwracalny.

Łysienie telogenowe a cykl wzrostu włosa

Włosy wypadają codziennie i jest to proces całkowicie naturalny, ponieważ każdy kosmyk podlega cyklicznej wymianie. Cykl wzrostu obejmuje 2 główne fazy:

  • anagen (faza wzrostu) - to faza, która polega na wzroście włosów przez okres 2-5 lat;
  • telogen (faza spoczynku) - faza, w której dochodzi do zahamowania wzrostu, osłabienia i wypadania włosów, jednak z zachowaniem zdolności podziałowych komórek macierzystych.

W fazie wzrostu znajduje się średnio 90% włosów, natomiast w fazie spoczynku - ok. 10%. O łysieniu telogenowym można mówić wówczas, gdy w fazie spoczynku znajduje się ok. 50-80% włosów, co jest natychmiast zauważalne.

Przyczyny łysienia telogenowego

Dlaczego dochodzi do zaburzeń proporcji w ilości włosów znajdujących się w konkretnych fazach? Istnieje kilka czynników wpływających na taki stan, wśród których wymienić można m.in.:

  • zawirowania hormonalne spowodowane np. niedoczynnością tarczycy, niedoczynnością przysadki mózgowej;
  • stany będące dużym obciążeniem dla organizmu, np. operacje, poród;
  • przyjmowanie niektórych leków, np. przeciwzakrzepowych, retinoidów, przeciwpadaczkowych;
  • długotrwały stres, stan wzmożonego napięcia nerwowego;
  • choroby zakaźne, np. ostre infekcje, zakażenie wirusem HIV;
  • poważne zatrucia, np. metalami ciężkimi;
  • stosowanie bardzo drastycznych - wręcz wyniszczających diet odchudzających.

Jak walczyć z łysieniem telogenowym?

Nie istnieje jedna uniwersalna metoda leczenia łysienia telogenowego. Wszystko zależy od przyczyny problemu, a te przecież są bardzo zróżnicowane. Dlatego w pierwszej kolejności należy wyeliminować czynniki sprzyjające nadmiernemu wypadaniu włosów - dzięki temu kosmyki zaczną po pewnym czasie samoistnie odrastać.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by dodatkowo wzmocnić osłabione włosy. Sięgając po preparaty stymulujące porost i przeciwdziałające wzmożonemu wypadaniu, można przyspieszyć ich odrost. W tej roli świetnie sprawdzają się m.in. tabletki z zawartością pędów młodego bambusa (np. Vitapil). Bambus zawiera nawet 5 razy więcej krzemionki niż stosowany często skrzyp polny. W połączeniu z biotyną, niacyną, kwasem foliowym, cynkiem, jodem czy selenem, wzmacnia włosy - zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Materiał partnera zewnętrznego