Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak prawidłowo pielęgnować skórę naczynkową, by zapobiec pękaniu naczynek krwionośnych?

26 sierpnia 2016 0

Popękane naczynka krwionośne na twarzy, utrzymujący się rumień oraz zaczerwienienie skóry - to nie tylko duży problem natury kosmetycznej, ale też medycznej, bowiem skóra naczynkowa to przede wszystkim zagadnienie natury dermatologicznej. Jest to skłonność towarzysząca najczęściej wrażliwej, suchej i cienkiej skórze twarzy, która dodatkowo posiada tendencje do rumieńców na policzkach - przy tym typie cery naczynka znajdujące się pod skórą są tak czułe, że poprzez zaczerwienienie natychmiastowo zdradzają zdenerwowanie czy nawet wypity mały kieliszek wina. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że niewłaściwa pielęgnacja skóry naczynkowej może nas doprowadzić do trudnego do wyleczenia trądziku różowatego. Podpowiadamy zatem, jak pielęgnować cerę naczynkową, by zapobiec pękaniu naczynek krwionośnych!

Cera naczynkowa - dlaczego naczynka zaczynają pękać?

Skóra naczynkowa to rodzaj skóry, który pojawia się zazwyczaj u osób z jasną karnacją w delikatnie różowym odcieniu. Przez jasną i bardzo cienką skórę wyraźnie prześwitują naczynka krwionośne, które charakteryzuje bardzo duża kruchość. Kruchość ta powoduje, że z łatwością pękają one pod wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych - w tym mrozu i zimnego wiatru, promieniowania słonecznego, silnych emocji i stresu, gwałtownej zmiany temperatur, ciepłego powietrza w saunie, ostrego jedzenia czy alkoholu.

Jak dochodzi do pękania naczynek krwionośnych?

Niekorzystne czynniki zewnętrzne wpływają na skórę w taki sposób, że na powierzchni twarzy przez dłuższy czas utrzymuje się zaczerwienienie oraz pieczenie. W początkowej fazie zmiany te pozostają na twarzy zazwyczaj kilka minut, po czym samoistnie znikają, jednak po pewnym czasie mogą one przekształcić się w zaczerwienienie stałe. Wtedy też najczęściej ściany naczyń krwionośnych nie są w stanie wytrzymać zbyt dużego ciśnienia i zaczynają pękać. Niestety, niewłaściwa pielęgnacja cery naczynkowej oraz brak ochrony przed czynnikami zewnętrznymi może doprowadzić nie tylko do pękania naczynek, ale też trądziku różowatego, który stanowi nie tylko mało estetyczną, ale też trudną do wyleczenia dolegliwość.

Pielęgnacja i ochrona cery naczynkowej

Jeżeli mamy do czynienia z cerą naczynkową, bardzo dużo uwagi musimy poświęcić na unikanie szkodliwych dla skóry czynników zewnętrznych, jednak równie ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków, które nie tylko ochronią skórę przed mrozem, zimnym wiatrem czy słońcem, ale też wzmocnią jej osłabioną odporność.

  • Przy oczyszczaniu skóry naczynkowej lepiej zrezygnować z wysuszającego mydła na rzecz delikatnego płynu oczyszczającego o właściwościach nawilżających i łagodzących podrażnienia.
  • Zdecydowanie należy zrezygnować ze stosowania peelingów, które podczas procesu ścierania skóry mogą bardzo szybko uszkodzić kruche i delikatne naczynka.
  • Przy cerze naczynkowej najlepiej sprawdzą się kosmetyki, które zawierają substancje wzmacniające ściany naczyń krwionośnych np. preparaty do skóry naczynkowej La Roche-Posay.
  • Osoby z cerą naczynkową powinny przez cały rok stosować kosmetyki z wysokimi filtrami UVA i UVB, by ochronić delikatną i kruchą skórę przed jej największym wrogiem - czyli słońcem.
  • W miarę możliwości należy zrezygnować ze wszystkiego, co może sprzyjać poszerzaniu się naczyń krwionośnych - opalania w solarium i na słońcu, sauny, gorących kąpieli, spożywania ostrego jedzenia, mocnej kawy i alkoholu.

Materiał partnera zewnętrznego