Trwa ładowanie proszę czekać ...

Data ważności soczewek kontaktowych

2 grudnia 2016 0

Termin ważności i używalności soczewek należy traktować bardzo poważnie. Zignorowanie zaleceń producenta może powodować infekcje, podrażnienia, a nawet choroby oczu.

Rodzaje soczewek, a czas ich użytkowania

Soczewki trzeba wymieniać regularnie. Najlepiej kupować odpowiednio wcześniej, co najmniej jedno opakowanie na zapas.

  • Soczewki jednodniowe

Czas użytkowania:1 dzień.

Tryb użytkowania: dzienny.

Soczewki jednodniowe stosuje się jednorazowo, każdego dnia należy zakładać nowy komplet. To najlepszy wybór dla alergików oraz osób o wrażliwych oczach. To też idealne rozwiązanie, gdy szkła kontaktowe zakładane są okazjonalnie lub np. do uprawiania sportu.

  • Soczewki dwutygodniowe

Czas użytkowania: 2 tygodnie, czyli 14 dni w trybie dziennym (zdejmowane na noc) lub 7 dni i 7 nocy, bez przerwy.

Tryb użytkowania: w zależności od modelu: dzienny lub ciągły (dzienny i nocny).

  • Soczewki miesięczne

Czas użytkowania: 30 dni.

Tryb użytkowania: w zależności od modelu: dzienny (zdejmowane na noc) lub ciągły.

Używanie soczewek miesięcznych w trybie ciągłym nie wymaga ich codziennej pielęgnacji. Tego typu soczewki muszą posiadać wysokie parametry przepuszczalności tlenu.

  • Soczewki kwartalne

Czas użytkowania: 90 dni.

Tryb użytkowania: dzienny (zdejmowane na noc).

Ze względu na długi okres wymiany, stosując soczewki trzymiesięczne, trzeba szczególnie dbać o higienę.

  • Soczewki roczne

Czas użytkowania: 12 miesięcy.

Tryb użytkowania: dzienny

Noszenie przez rok tych samych szkieł kontaktowych stwarzało ogromne ryzyko powikłań i chorób oczu, dlatego soczewki te zostały niemal całkowicie wycofane z rynku.

Data ważności a data używalności

Bez względu na rodzaj soczewek, na opakowaniu znajdują się dwie daty: ważności (jako produktu medycznego) oraz używalności.

Data ważności – najczęściej znajduje się tuż pod kodem kreskowym na opakowaniu oraz na każdej folii zabezpieczającej blister. Określa ona dzień, miesiąc i rok, czyli czas do którego można otworzyć i użyć soczewek.

Data używalności szkieł kontaktowych uzależniona jest od czasu użytkowania (jednodniowe, miesięczne, etc.). Liczy się ją od dnia otwarcia blistra, a nie od pierwszej aplikacji soczewek. Tę datę najlepiej zapisać na opakowaniu, w kalendarzu lub telefonie, by wiedzieć, kiedy należy użyć nowych.

Okres używalności ani ważności soczewek nie wydłuża się, gdy noszone są sporadycznie. W przypadku np. soczewek miesięcznych, nawet gdy zostaną użyte tylko 2-3 razy, po upływie 30 dni należy je wymienić na nowe. Noszenie soczewek dłużej niż jest to zalecane może powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości (takich jak np. pieczenie, zaczerwienienie, swędzenie i suchość oczu) oraz choroby narządu wzroku.

Materiał partnera zewnętrznego