Trwa ładowanie proszę czekać ...

Karmienie piersią, czy warto stosować kompresy żelowe?

28 lipca 2022 0

W temacie karmienia piersią narosło wiele mitów i przekonań, często niezgodnych z prawdą i niepotrzebnie działających na wyobraźnię przyszłych i świeżo upieczonych mam. Jedną ze spornych kwestii jest fakt stosowania kompresów żelowych podczas laktacji - czy są one przydatne i czy każda mama powinna się w nie zaopatrzyć? A może jest to absolutnie zbędny gadżet, stosowany tylko w wyjątkowych sytuacjach? Oto odpowiedź.

Czym są kompresy żelowe?

Kompresy żelowe na piersi to rodzaj specjalnych nakładek, które przeznaczone są do stosowania w trakcie problemów z laktacją. Zwykle mają postać kółka lub półkola podzielonego na kilka mniejszych sekcji wypełnionych żelem. Ich kształt pozwala na idealne dopasowanie do piersi każdej wielkości, a dodatkowo mogą być stosowane zarówno w ramach terapii zimnem jak i ciepłem - żel pozostaje obojętny na silne wahania temperatury. Stanowią doskonałe wyjście dla mam zmagających się z problemami z laktacją, bowiem nie tylko ją pobudzają, ale i przynoszą natychmiastową ulgę od bólu i dyskomfortu.

Kiedy warto stosować kompresy żelowe?

W kompresy żelowe na piersi gemini.pl/kategoria/ciaza-i-macierzynstwo/karmienie-piersia/kompresy-zelowe powinna zaopatrzyć się każda mama, nawet ta, u której karmienie piersią przebiegało dotąd bezproblemowo. Zaleca się stosowanie nakładek zawsze wtedy gdy wystąpią nieprzyjemne dolegliwości skutkujące bólem lub utrudniające naturalne karmienie, na przykład:

- podrażnienie brodawek sutkowych,

- zatkanie przewodów pokarmowych,

- ból piersi,

- obrzęk i zaczerwienienie.

Co ważne, kompresy żelowe są skuteczne na każdym etapie dolegliwości, co oznacza, że przyniosą ulgę także w sytuacji, w której metody naturalne lub substancje przepisane przez lekarza zawiodły.

Zalety kompresów żelowych

Kompresy żelowe mają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim, są to produkty do użytku zewnętrznego, nie wpływają więc w żaden sposób na jakość pokarmu oraz na organizm matki - ilość przeciwwskazań do ich stosowania jest naprawdę niewielka. Korzystanie z nich nie musi być konsultowane z lekarzem, a żel, z którego są zbudowane, jest biologicznie obojętny. Kompresy to przy tym jednorazowy wydatek; są bardzo wytrzymałe, ciężko je zniszczyć bądź uszkodzić, a zakupione raz mogą być stosowane jeszcze przez długi czas. Jedną z największych zalet okładów żelowych na piersi jest to, że mogą być stosowane zarówno w terapii zimnem jak i ciepłem i wyłącznie od mamy zależy, jaki sposób używania przynosi jej większą ulgę i pomaga na doświadczane dolegliwości.

Jak używać kompresów żelowych na piersi?

W zależności od rodzaju wybranej terapii, okłady należy umieścić w mikrofali na 16 lub 11 sekund (w zależności od wybranej mocy kuchenki) lub w zamrażalniku na minimum 2 godziny. Jeśli kompresy stosowane są wraz z laktatorem, wówczas powinno się podgrzać je zgodnie z instrukcją, a przed przystąpieniem do odciągania pokarmu umieścić je wokół zewnętrznej powierzchni lejka laktatora i zabezpieczyć zapięciem.

Ze względów bezpieczeństwa, okłady powinno się stosować przez maksymalnie 20 minut i należy podgrzewać zawsze zgodnie z instrukcją. Dodatkowo, nie należy ich używać jeśli skóra na piersiach jest mocno podrażniona lub występują na niej rany i owrzodzenia.