Trwa ładowanie proszę czekać ...

Dlaczego art decor jest taki popularny?

13 października 2020 0

Jeśli urządzasz wnętrze swojego domu lub mieszkania, na pewno zastanawiasz się nad stylem, który chcesz żeby dominował w środku. Masz do wyboru różne konwencje; style bardziej nowoczesne, minimalistyczne np. styl skandynawski albo industrialny, albo wręcz przeciwnie - style przepełnione drobiazgami, detalami, ornamentami. Do tych drugich nurtów w designie wnętrz z pewnością zaliczymy art decor, który na dobrę zagościł się w Polskich domach. Czym jest art decor i dlaczego stał się tak popularny w naszym kraju i nie tylko?

obrazy artdecor

Na początek krótka lekcja historii: styl art decor wywodzi się z okresu dwudziestolecia międzywojennego i bardzo mocno przypomina o klasycznym sznycie, który dominował w tamtym okresie. Art deco to przede wszystkim klasa, elegancja, styl i sztuka - wyrażana np. poprzez obrazy na płótnie zawieszone na ścianach. Poprzedzająca art decor secesja była dużo bardziej nieuporządkowana, niepoprawna, a można nawet zaryzykować stwierdzenie, że chaotyczna. Art decor z pewnością taki nie jest. Dominuje tu ład i porządek, klasa i styl.

To, co wyróżnia art deco od innych stylów wystroju wnętrza, to piękny kompromis między stylem i artyzmem wystroju, a jego użytkowością. Można nawet stwierdzić, że funkcjonalność mebli i pokoi stoi na pierwszym miejscu, a dopiero potem jest ich wygląd zewnętrzny, choć tak naprawdę obie te wartości przenikają się i uzupełniają nawzajem i to jest właśnie piękne w art deco. Jeśli myślisz o tym stylu, to myślisz w kategoriach “piękne” i “wygodne”.

Styl art deco u początku swojego istnienia był bardzo luksusowy i mogli na niego pozwolić sobie tylko bogaci ludzie. Bardzo drogie, wykonane z najwyższej jakości materiałów meble i dodatki ozdabiały nowoczesne - jak na tamte czasy - domy i mieszkania. Dzisiaj, za sprawą takich firm jak https://revolio.pl, na urządzenie mieszkania w stylu art deco może pozwolić sobie niemal każdy. Drogie ornamenty, takie jak złote klamki czy bogato zdobione klosze do lamp, można z powodzeniem zastąpić czy uzupełnić o obrazy na ścianie, np. obrazy na płótnie art decor. 

Jeśli chodzi o kolorystykę, to próżno szukać tutaj, charakterystycznej dla secesji, różnorodności i feerii barw. Dominują raczej jednolite, dosyć stonowane kolory, takie jak biel, czerń czy zieleń. Klasyczny design i spokojna paleta barw - jeśli widzisz klasyczne mieszkanie w takim zestawieniu kolorystycznym, to prawdopodobnie znalazłeś się w czterech kątach stylizowanych na art decor.

Podstawą tego stylu są też dodatki. Pisaliśmy już o tym, ale warto nadmienić, że detale są tu czymś więcej niż pojedynczymi ozdobami. Te z pozoru niepołączalne i nic nie znaczące ornamenty, tak naprawdę składają się w jedna, spójną całość. Nie powinny błyszczeć czy wyróżniać się - raczej układać się w cały obraz, dopasowany do klasycznego wnętrza. Właśnie z tego powodu znakomicie, jako dodatki do wnętrz art decor, spisują się obrazy na płótnie. Sama nazwa “art decor” oznacza, z francuskiego, “sztukę” i “dekorację”. A czy istnieje bardziej artystyczna dekoracja, niż obraz?