Trwa ładowanie proszę czekać ...

Kiedy wybrać majtki chłonne, a kiedy lepsze będą pampersy dla dorosłych?

3 grudnia 2020 0

​Okazuje się, że z nietrzymaniem moczu zmagają się nie tylko osoby starsze. Dolegliwość ta jest często skrywana przez chorych, którzy rezygnują z wychodzenia z domu, by uniknąć plam z moczu i nieprzyjemnego zapachu. A wystarczyłoby założyć majtki chłonne lub pampersy dla dorosłych. Tylko po które lepiej sięgnąć?

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele osób zmaga się z nietrzymaniem moczu. Problem ten częściej dotyka panie, aniżeli panów. Inkontynencja może mieć wiele przyczyn – nadmierna otyłość, choroba Parkinsona, zapalenie układu moczowego, przerost prostaty, niewłaściwa dieta (dużo słodyczy, używek itp.), osłabienie mięśni dna miednicy (np. po porodzie), problemy hormonalne i wiele innych. Szacuje się, iż co dziesiąty Polak bezwiednie gubi mocz. Niestety specjaliści z niepokojem obserwują, że ludzie wstydzą się przyznać do problemu i rezygnują z życia społecznego. To nie tylko nie pozwala wyleczyć ich i pomóc im w pozbyciu się dolegliwości, ale sprzyja pojawianiu się innych chorób, np. depresji. Obecnie na rynku jest wiele produktów – podpaski, majtki chłonne czy pampersy dla dorosłych, które wchłaniają mocz i jego zapach, pozwalając tym samym normalnie funkcjonować. Nie ma więc powodu do zamykania się w czterech ścianach. Wystarczy jedynie dobrać odpowiednią ochronę do swojego problemu.

Różne rodzaje nietrzymania moczu

To, jakiego zabezpieczenia potrzebujemy (czy wystarczą podpaski lub majtki chłonne, czy konieczny będzie zakup pampersów dla dorosłych), zależy od tego, z jakim rodzajem inkontynencji mamy do czynienia. Najczęściej ludzie zmagają się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, oznacza to, że do wycieku dochodzi podczas wysiłku, kichnięcia, ataku śmiechu czy kaszlu. W przypadku naglącego – pojawia się silne uczucie parcia na pęcherz. Często, zanim uda się skorzystać z toalety, kilka kropel wycieka z pęcherza. Z kolei jeśli chodzi o nietrzymanie moczu z przepełnienia, to osoba nie jest w stanie całkowicie opróżnić pęcherza. Kropelkowy wyciek jest wówczas, gdy po wizycie w toalecie część moczu zalegającego w cewce moczowej wypływa mimowolnie.

Majtki chłonne czy pampersy? A może podpaski?

Podpaski sprawdzą się w przypadku niewielkiego, kropelkowego wycieku moczu. Jeśli jest on większy, konieczne jest sięgnięcie po majtki chłonne lub pampersy dla dorosłych. Te pierwsze są o tyle lepsze, że swoim kształtem przypominają bieliznę, którą nosimy na co dzień. Po bokach ma delikatny szew, który rozrywamy, gdy chcemy je zdjąć. Majtki chłonne są znacznie bardziej dyskretne. Jeśli jednak wycieka bardzo dużo moczu, mamy do czynienia z osobą leżącą, obłożnie chorą – lepszym rozwiązaniem będą pampersy dla dorosłych. Zapinane są najczęściej po bokach na rzepy, więc łatwo je założyć i zdjąć. Są sporo grubsze, więc bardziej zauważalne pod ubraniem.

Zarówno majtki chłonne, jak i pampersy są wyposażone w specjalne systemy, które skutecznie maskują zapach moczu. Ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru, by dobrze przylegały do ciała, wówczas mamy pewność, że nic nie wycieknie. Do wyboru są rozmiary od XS do XL.

Materiał partnera zewnętrznego