Trwa ładowanie proszę czekać ...

Zakupy spożywcze - można na nich oszczędzić!

12 kwietnia 2017 0

Optymalizować koszty swoich zakupów spożywczych można na wiele sposobów. Można kupować przez Internet, można dokładnie liczyć i analizować ceny, można chodzić na zakupy z dokładnymi listami produktów. Przyjrzyjmy się takim metodom. Jeśli chodzi o dynamikę cen, sytuacja klienta jest na dzisiaj całkiem pozytywna, ponieważ wzrost cen jest powolny. FAO, ONZ-owska agencja do spraw wyżywienia podaje, że globalnie ceny żywności spadły o blisko 20% w 2915 roku, co związane było z przyrostem podaży oraz spowolnieniem gospodarczym na światowych rynkach.

W naszym kraju jest jednak trochę inaczej. Należy spodziewać się wzrostu na poziomie 1-5%. Jeśli będą dobre warunki pogodowe, zmiany będą mniejsze, a jeśli pogoda będzie zła, zmiany mogą być większe. Wpływ na ceny ma również polityka Unii Europejskiej i rządu w takich kwestiach, jak dopłaty, embarga handlowe czy dodatkowe podatki.

Polecamy: Zakupy w marketach - gazetki promocyjne >>

Zakupy spożywcze potrafią kosztować nas bardzo dużo, gdyż są to zakupy codzienne i często dla większej grupy osób. Nie da się ukryć, że są to produkty pierwszej potrzeby. Da się przeżyć bez rozrywki czy kultury, ale już nie bez jedzenia czy picia.  Mimo wszystko, da się na tym polu oszczędzać i to wcale nie przez ograniczanie ilości kupowanego jedzenia i nie przez ograniczanie jego jakości. Czasami nawet mądre podejście do zakupów pozwoli nam zwiększyć ich ilość i jakość oraz umożliwi nam sięganie po produkty egzotyczne. Jak powinno wyglądać takie mądre kupowanie? 

Dekalog racjonalnych zakupów – podstawa oszczędności

I. Posiadaj listę zakupów. Lista zakupów chroni nas przed kupowaniem rzeczy zbędnych i sprawia, że niczego nie zapomnimy. Listę zakupów można spokojnie zapisać na telefonie komórkowym.

II. Kupuj przez Internet. Zakupy przez Internet znacznie ułatwiają trzymanie się planów zakupów, ponieważ zestawienie zawartości koszyka dobrze widać i jedna rzecz nie przysłania drugiej. Co więcej, w wielu sklepach można skorzystać z opcji dostawy do domu, dzięki czemu unikamy kosztów z podróżowaniem do sklepu i jest po prostu taniej. Czasami dostawa jest zupełnie darmowa.

III. Szukaj inspiracji na potrawy. Internet to wielka książka kucharska, w której można znaleźć masę tanich dań, które niejednokrotnie będą lepsze i smaczniejsze od tego, co jemy teraz. Ważne są zwłaszcza dania wegetariańskie, których w naszej kuchni jest zdecydowanie za mało.

IV. Rób zakupy rzadziej. Robienie zakupów rzadko i w większych ilościach pozwala na kupowanie raz a dobrze, często w większych opakowania. Sam fakt istnienia większego opakowania nie powinien być dla nas jednak wyznacznikiem, bo większe często jest też droższe.

promocje na artykuły spożywcze

V. Porównuj ceny. Ceny pomiędzy różnymi sklepami trzeba porównywać, a koszty robienia zakupów przez Internet można bardzo łatwo ograniczać poprzez korzystanie ze specjalnych porównywarek cen.

VI. Dołącz do programu lojalnościowego. Duże sieci handlowe zazwyczaj posiadają swoje programy lojalnościowe, w ramach których dostajemy kartę klienta i uzyskujemy uprawnienia do zniżek i promocji w związku ze zbieranymi przez nas punktami. Czasami w zamian za zebrane punkty możemy dostać nagrodę lub bonus pieniężny. Takie programy działają też przez Internet.VII. Nie bój się marek własnych sklepów. Sieć supermarketów oznacza część produktów swoim własnym logiem, co nie oznacza, że sama je produkuje. Ich produkcje zleca zazwyczaj czołowym firmom na rynku i nieraz okazuje się, ze jakość takich produktów jest porównywalna z topowymi markami. Najlepiej jest kupować produkty masowe, jednolite, takie jak cukier czy mąka.

VIII. Sprawdzaj datę przydatności produktów. Produkty z krótkim terminem ważności to ryzyko, że się zepsują, zanim je damy radę skonsumować, a to są pieniądze bezpowrotnie stracone. Trzeba się Bronic przed marnowaniem żywności.

IX. Idź na zakupy po posiłku. Robienie zakupów z pustym żołądkiem to wyższa skłonność do podejmowania decyzji spontanicznych o zakupie zazwyczaj mało potrzebnych produktów. 

X. Motywuj się. Oszczędzanie może być celem samo dla siebie, ponieważ jest to poprawa domowego budżetu, ale jeśli oszczędzanie będzie się odbywało w określonym celu, na przykład nagrodą będzie zakup dla siebie jakiejś elektroniki lub podróż dla całej rodziny, możliwe, że będzie się nam oszczędzało znacznie przyjemniej.