Trwa ładowanie proszę czekać ...

Zasady bezpiecznego korzystania z karty, które powinien znać każdy

22 maja 2018 0

Postępująca elektronizacja i technicyzacja sprawiają, że kartami płacimy coraz częściej i coraz chętniej. Dziś ten, kto korzysta z karty nie budzi już zdziwienia (jak jeszcze kilka lat temu), gdyż jest to powszechny środek płatniczy i sposób zarządzania pieniędzmi. Nasze portfele stają się coraz bardziej wirtualne, a stara, dobra gotówka gości w nich coraz rzadziej.

 

Czy jednak używając karty codziennie wiemy jak robić to bezpiecznie? Czy w ogóle się nad tym zastanawiamy? Poniżej przedstawiamy zasady bezpiecznego korzystania z karty, które powinien znać każdy

 

Temat bezpiecznego korzystania z karty (tak debetowej popularnie zwanej „debetówką” jak i kredytowej) jest obecnie coraz częściej poruszany. Popularność tego zagadnienia wynika zarówno z rosnącej popularności samych kart jako środka płatności, jak i z nowych rodzajów zagrożeń, które pojawiają się w związku z bankowością elektroniczną. Wprawdzie karta to bezpieczny środek płatniczy, nie znaczy to jednak, że korzystanie z niej nie wiąże się z żadnym ryzykiem, takie ryzyko bowiem istnieje i warto mieć tego świadomość.

 

Chcesz wiedzieć czy bezpiecznie korzystasz z karty? Odpowiedź sobie na trzy pytania: Po pierwsze: czy znasz swój PIN i czy jednocześnie jest on wiadomy tylko Tobie? Po drugie: czy pilnujesz swojej karty płatniczej? I po trzecie: czy śledzisz to, co dzieje się na Twoim koncie? Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś twierdząco – gratulujemy, znasz podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z karty. Jeśli jednak udzieliłeś choć jednej negatywnej odpowiedzi – tym bardziej zapraszamy do lektury.

 

Cztery cyfry, które mogą uratować Ci życie

 

A jeśli nie życie, to przynajmniej środki na Twoim koncie. O czym mowa? O tym, że PIN do swojej karty musisz bezwzględnie zapamiętać. Nie ma tu miejsca na półśrodki. Zapisywanie go na karcie, karteczce lub w telefonie nie tylko nie pomoże, ale w przypadku kradzieży ułatwi złodziejom zadanie.

 

Zamierzasz ustawić sobie prosty do zapamiętania PIN? To błąd, gdyż taki łatwiej jest wykraść czy podejrzeć. Kiepskim pomysłem jest również wybieranie na PIN swojej daty urodzenia, daty swojego ślubu czy narodzin dziecka, gdyż złodzieje również korzystają z Facebooka i takie informacje o ile je publicznie udostępniamy mogą bez problemu znaleźć w sieci. A wtedy już nic nie powstrzyma ich przed...wydawaniem naszych pieniędzy.

 

Jeśli odpowiednio nie zabezpieczysz swojego PINu przed wykradzeniem możesz mieć problem z odzyskaniem środków z tych transakcji, które dokonane zostały z użyciem PINu. W takich przypadkach banki niechętnie rozpatrują reklamacje na korzyść klienta i zwracają mu pieniądze, gdyż ich kradzież często podciągana jest pod „rażące niedbalstwo użytkownika”. Przez zabezpieczenie PINu rozumie się nie tylko nienoszenie go razem z dokumentami, lecz również wpisywanie go (czy to w sklepie czy przy wypłatach z bankomatu) w taki sposób, by nikt nie mógł go podejrzeć.

 

Uwaga!

 

Skrajnym sposobem na to jak bezpiecznie korzystać z karty…jest rezygnacja z niej i posługiwanie się jedynie gotówką. Zdobycie tej ostatniej umożliwią Ci pożyczki online, które przyznawane są szybko, sprawnie i bez zbędnych formalności. Takie pieniądze trafią na Twoje konto natychmiast, gdy tylko pożyczka zostanie Ci przyznana, dzięki czemu „plastik” będziesz mógł zamienić na „żywą gotówkę”(pieniądze możesz wypłacić w kasie swojego banku).

 

Licz się...z każdym groszem

 

Mowa tu o regularnym śledzeniu tego, co dzieje się na naszym rachunku bankowym ze szczególnym uwzględnieniem dokonywanych operacji. Jeśli którakolwiek z nich wzbudzi nasze wątpliwości należy ten fakt jak najszybciej zgłosić bankowi w którym mamy konto. Tym czemu warto się przyjrzeć są przede wszystkim transakcje na drobne i podobne do siebie kwoty oraz te, których dokonujemy poza granicami kraju. Co jakiś czas warto przeprowadzać taką kontrolę, gdyż tylko ona pozwoli nam wychwycić ewentualne nieprawidłowości. Tym bardziej, że żyjemy w coraz większym pośpiechu i zazwyczaj nie pamiętamy nawet tego, co jedliśmy wczoraj na śniadanie, nie mówiąc już o tym, gdzie i na jakie kwoty robiliśmy zakupy tydzień czy dwa tygodnie temu.

 

Ponadto zarówno w przypadku wypłat z bankomatów, jak i samego korzystania z karty warto ustawić limity, aby potencjalny złodziej nie zdołał pozbawić Cię oszczędności życia w jednej chwili.

 

Uwaga!

 

Pamiętaj, że nie każda podejrzana operacja to wynik działania złodzieja. Niektóre z nich mogą wynikać z błędu w systemie bankowym (te w jednych bankach zdarzają się częściej, a w innych rzadziej), w obu przypadkach jednak taką sytuację należy jak najszybciej zgłosić.

 

Nie rozstawaj się...ze swoją kartą

 

Jeśli dokonujesz nią płatności – uważnie śledź to, co się z nią dzieje. Nie pozwól, by ktokolwiek pod pretekstem przyjęcia płatności zniknął Ci z Twoją kartą z oczu. W restauracji poproś kelnera o podejście do stolika z terminalem lub sam podejdź do obsługi, by zapłacić za posiłek. W sklepie (o ile nie korzystasz z płatności zbliżeniowych) patrz sprzedawcy na ręce, sprawdź również to czy kwota na terminalu zgadza się z tą, która została Ci podana.

 

Pamiętaj, że dając komukolwiek swoją kartę do ręki jednocześnie dajesz tej osobie wszystkie dane potrzebne do tego, by mogła np. płacić Twoją kartą w sieci. A w dobie telefonów z naprawdę dobrymi aparatami zrobienie zdjęcia karty to mniej niż minuta. Wystarczy chwila nieuwagi, by stracić swoją kartę fizycznie mając ją w portfelu. Dlatego pilnuj swojego „plastiku” i nie rozstawaj się z nim nawet na moment.

 

Ubezpieczenie – Twoje dodatkowe zabezpieczenie

 

Czy spokój i poczucie bezpieczeństwa można sobie kupić? Częściowo tak, bowiem większość banków oferuje ubezpieczenie karty od nieautoryzowanych transakcji za jedynie kilka złotych miesięcznie.

 

Jak w przypadku każdego ubezpieczenia, tak i tutaj przed podpisaniem umowy należy szczegółowo zapoznać się z jego warunkami i listą tego, czego nie obejmuje. Analizując warunki ubezpieczenia karty warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy: od kiedy obowiązuje i za co ubezpieczyciel zgadza się ponieść odpowiedzialność (czy np. zwróci nam pieniądze za transakcje z użyciem PINu czy też takiej sytuacji ubezpieczenie nie obejmuje).

 

Pamiętaj, że nowe technologie i zabezpieczenia nie zwalniają Cię z myślenia, bo najlepszym strażnikiem swoich pieniędzy jesteś...Ty sam. Niestety nie istnieje 100% bezpieczny sposób korzystania z karty, ani obracania pieniędzmi w ogóle. Wspomniane ryzyko można jednak ograniczyć w czym pomogą Ci nasze wskazówki!

 

Zapraszamy do podzielenia się swoimi osobistymi doświadczeniami związanymi z korzystaniem z karty płatniczej.

 

Artykuł zewnętrzny