Trwa ładowanie proszę czekać ...

Skąd się biorą zanieczyszczenia w domu i jak je usunąć?

29 sierpnia 2019 0

Zanieczyszczenia dostają się najczęściej razem z człowiekiem lub zwierzętami. To my wnosimy je na odzieży i obuwiu, przynosimy je razem z zakupami, wpuszczamy je do domu z każdym otwarciem drzwi wejściowych i okien. Zanieczyszczeń nie da się więc całkowicie usunąć z naszego życia, można natomiast radykalnie ograniczyć ich obecność w domowych przestrzeniach.

Skąd się biorą zanieczyszczenia?

Największa ilość zanieczyszczeń unosi się oczywiście w powietrzu. Wbrew pozorom za jakość i świeżość domowego powietrza i poziom jego zanieczyszczenia w dużej mierze nie odpowiada nieporządek i brak regularnego sprzątania (choć to oczywiście również ma znaczenie), ale przede wszystkim jakość powietrza na zewnątrz. Jest ono niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego, dlatego wietrzy się pomieszczenia, a w oknach umieszcza się specjalne nawiewniki gwarantujące stały dopływ świeżego powietrza. Wpuszcza się je do domu również za każdym razem, gdy otwiera się drzwi wejściowe. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie ilość zanieczyszczeń znajdujących się w tym powietrzu. Zanieczyszczone powietrze dostaje się do domu, a wraz z nim cząsteczki kurzu, różnego rodzaju pyły, gazy, bakterie, wirusy, grzyby, drobnoustroje, alergeny i inne. Do tego dochodzi oczywiście brud, który generuje się już bezpośrednio w domu. Warto pamiętać, że na kurz składają się fragmenty ludzkiego naskórka, fragmenty włosów, sierść zwierząt, okruchy jedzenia. To wszystko znajduje się w domu i unosi cały czas w powietrzu, którym oddychają domownicy.

Dobry odkurzacz

W walce wymienionymi zanieczyszczeniami podstawową bronią jest oczywiście odkurzacz. Jego jakość ma tutaj jednak ogromne znaczenie. Przede wszystkim chodzi o to, aby urządzenie było wyposażone w jak najlepszy filtr (poleca się przede wszystkim filtry HEPA oraz filtry wodne), który wyłapuje jak najwięcej zanieczyszczeń różnego rodzaju. Rodzaj filtra ma również przełożenie na to, jak małe cząsteczki zanieczyszczeń urządzenie będzie w stanie wchłonąć i zatrzymać. I tutaj pojawia się druga równie ważna kwestia. Klasa reemisji kurzu, a więc pytanie o to, ile kurzu odkurzacz pochłania, a ile z powrotem oddaje na zewnątrz w wypuszczonym powietrzu. Oczywiście im mniej, tym lepiej. To natomiast zależy nie tylko od samego filtra, ale i wykorzystanej w urządzeniu technologii i szczelności odkurzacza. 

Oczyszczanie powietrza

Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, a więc sezonie grzewczym, jakość powietrza tak wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz radykalnie się pogarsza. To też moment, w którym wiele osób decyduje się na zakup oczyszczacza powietrza, czyli urządzenia filtrującego powietrze za pomocą specjalnie zbudowanego systemu pozwalającego na efektywne wyłapywanie nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń, ich zatrzymywanie wewnątrz urządzenia i wypuszczanie na zewnątrz już oczyszczonego powietrza. W ten sposób, dzięki zamkniętemu systemowi obrotu powietrzem, urządzenie to pomaga poprawić jakość domowego powietrza w zauważalnym stopniu i efektywnie pozbyć się zanieczyszczeń, które dostają się do domu każdego dnia.

 

Artykuł partnera