Trwa ładowanie proszę czekać ...

Ajurweda jako sposób na walkę ze stresem

3 lutego 2021 0

​Stres jest nieodłącznym elementem naszej codzienności. Każdego dnia nam towarzyszy, bez względu na to, jak wygląda nasza praca zawodowa, sytuacja rodzinna, czy finansowa. Sytuacje stresowe potrafią motywować do pracy, jednak znacznie częściej działają destruktywnie. Niestety, stres odbija się na naszym zdrowiu zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Jesteśmy wyczerpani, przemęczeni, nie potrafimy właściwie odpocząć. Zasypiamy zmęczeni, równie zmęczeni wstajemy.

ajurweda

Walka ze stresem

Idealnie byłoby całkowicie pozbyć się stresu z naszej codzienności. Jednak każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jest to niemożliwe. Dlatego jeśli nie jesteśmy w stanie wyeliminować wroga, warto nauczyć się z nim żyć. Podstawowym błędem jest nieumiejętność odpoczywania, ponieważ bardzo wiele osób z upragnieniem oczekuje urlopu, jakby ten czas w magiczny sposób mógł pozbawić nas całego zmęczenia, które nagromadziło się w ciągu roku. Kluczem do sukcesu jest nauka regularnego pozbywania się nagromadzonego stresu. Umiejętność poradzenia sobie z trudnymi sytuacjami i przede wszystkim możliwość pozostawienia za sobą wszelkich negatywnych myśli.

To ważne, ponieważ wiele osób zapomina, jak ważne jest nasze zdrowie psychiczne i w jak dużym stopniu wpływa na nasze funkcjonowanie. Wykonanie wszystkich obowiązków każdego dnia wiąże się nie tylko ze zmęczeniem fizycznym, ale również psychicznym. Znalezienie odpowiedniego rozwiązania, które pozwoli pozbyć się stresu, jest kluczem do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego dużym zainteresowaniem cieszy się ruch, ale także ćwiczenia relaksacyjne jak joga czy medytacja. Oczywiście można zmienić zasady, jakimi kierujemy się w życiu i tym samym zupełnie je odmienić, stąd wiele ciekawych informacji można znaleźć na stronie: https://agni-ajurweda.pl/autodiagnoza-i-co-dalej/

Znajdź sposób na stres

Stres jest nieodłącznym elementem naszej codzienności. Dlatego każdego dnia, warto  oczyszczać swój umysł, jak i również nasze ciało z wszelkiego rodzaju toksyn. Doskonałym rozwiązaniem będzie wcześniej wspomniana joga, ale równie dobrze sprawdzi się każdy inny rodzaj ruchu. Przede wszystkim wykonując ćwiczenia w sposób automatyczny, czy też idąc na spacer, można skupić się na swoich myślach. Dobrym zabiegiem będzie możliwość postawienia wirtualnej ściany przy wejściu do domu i pozostawienie za nią wszelkich negatywnych emocji. Dom powinien być oazą spokoju, miejscem, w którym można zregenerować swoje siły i pobyć z bliskimi. Doskonałym sposobem na stres może być wzięcie kilku głębokich oddechów. Często w trudnej sytuacji mimowolnie to robimy, co pozwala na dotlenienie organizmu. W efekcie działa on znacznie sprawniej możemy w krótkim czasie znaleźć rozwiązanie dla danej sytuacji.

Każdy sposób na walkę ze stresem jest wartościowy, pod warunkiem, że we właściwy sposób się do niego podejdzie. Niezależnie od tego, jak do tej pory traktowało się swój dzień, w każdym momencie można zaprowadzić zmiany. To my sami decydujemy, które myśli z nami pozostaną, a których chcemy się pozbyć. Dlatego nawet czytając wiadomości, warto przyswoić jedynie te, które będziemy w stanie wykorzystać. Zagłębiając się w jakiś temat, czy problem sprawiamy, że nasza głowa wypełnia się myślami, które krążą właśnie wokół niego. Nie jesteśmy w stanie zająć się swoimi obowiązkami, jesteśmy rozproszeni i bardzo trudno jest nam się skupić na swoich obowiązkach. Właśnie dlatego regularna walka ze stresem odgrywa naprawdę bardzo dużą rolę w naszym zdrowiu psychicznym i fizycznym.

Zacznij już dziś

Wciąż gdzieś się śpieszymy, brakuje nam czasu na odpoczynek, na sen, dla bliskich. Dlatego warto zastanowić się nad możliwością, jaką daje Ajurweda, która nie tylko uczy, w jaki sposób podchodzić do swojej codzienności. Przede wszystkim pokazuje, że to my jesteśmy panami swoich myśli i tego co w nas siedzi. Dlatego uporządkowanie swojego wnętrza umożliwi spojrzenie na plan dnia i zakres zadań do realizacji z zupełnie nową energią. Nauka odpoczynku sprawi, że sen stanie się maksymalnie wartościowy, a rano obudzimy się wypoczęci. Jeśli teraz mamy poczucia ciągłego zmęczenia, brakuje nam energii do działania, to idealny czas na wprowadzenie zmian. Wystarczy zrobić pierwszy krok, by móc przekonać się, jak wiele możliwości daje Ajurweda. 

Artykuł partnera