Coraz więcej osób wybierając sposób ogrzewania domu lub mieszkania decyduje się na ogrzewanie podłogowe. Taka metoda ogrzewania elektrycznego umożliwia średnie obniżenie temperatury powietrza o 1-2 stopnie Celsjusza w porównaniu z tradycyjnym systemem ogrzewania, nie powodując przy tym pogorszenia komfortu cieplnego. Prowadzi to z kolei do zaoszczędzenia 10-20% energii potrzebnej do ogrzewania domu. Jedną z opcji są maty grzewcze stanowiące niewidoczne źródło ciepła.
Czym są maty grzewcze do ogrzewania podłogowego?
Mata grzewcza to sieć bardzo cienkich przewodów elektrycznych osadzonych na siatce z włókna szklanego. Działanie maty nie jest skomplikowane i opiera się na zamianie prądu w ciepło przez kabel, a następnie na ogrzewaniu otoczenia. Zaletą rozwiązania jest też łatwy montaż niewymagający specjalistycznych narzędzi i profesjonalnego szkolenia. Matę można położyć zarówno pod płytkami ceramicznymi i kamiennymi, jak i gresowymi. To rozwiązanie stosuje się jako podstawowe źródło ogrzewania bądź dodatkowe, zapewniające komfort chodzenia po podłodze. Najlepiej zaplanować ten element już na etapie budowy domu lub gruntownego remontu.
Nośnik ciepła w macie grzewczej stanowi przewód grzejny. Ciepło jest wytwarzane na skutek oporu elektrycznego powstającego na drutach przewodu. Energia przenosi się na płaszczyznę podłogi, co prowadzi do ogrzania pomieszczenia. Poza szybkim i łatwym montażem wśród zalet tego rozwiązania można wymienić m.in. bezpieczeństwo użytkowania oraz niską awaryjność. Układu nie trzeba co roku serwisować, nie generuje on dodatkowych kosztów. Dzięki temu typowi ogrzewania możliwe jest wygodne chodzenie po ciepłej podłodze, nie trzeba też montować nieestetycznych, odstających od ściany grzejników.
Maty grzewcze – w jaki sposób się z nich korzysta?
Jak już wspomniano wyżej, maty grzewcze mogą stanowić podstawowe lub dodatkowe źródło ogrzewania w domu. To bardzo dobry sposób na zwiększenie komfortu w niewielkich pomieszczeniach, takich jak łazienka czy kuchnia. To właśnie w nich chłód jest często najbardziej odczuwalny. W taki sposób można też dogrzać mieszkanie podczas siarczystych mrozów, gdy ogrzewanie tradycyjne bywa niewystarczające. Nie są to jednak jedyne sytuacje, w których sprawdzą się maty grzewcze. Z powodzeniem można układać je również w innych pomieszczeniach w domu, np. w sypialni, a także w miejscach użyteczności publicznej, takich jak biura.
Montaż mat grzewczych – najważniejsze aspekty
Przed montażem mat grzewczych należy poznać zasady ich działania, by nie popełnić błędów, które mogą rzutować na ich funkcjonalność w przyszłości. Należy wziąć pod uwagę m.in. wybór odpowiedniego termostatu. Najlepszy będzie wysokiej klasy termostat z czujnikiem podłogowym. Oprócz tego przydatny okaże się termoregulator umożliwiający kontrolowanie kosztów eksploatacji i dopasowywanie pór włączania oraz wyłączania. Zapewni to programowanie czasowe. W przypadku mat grzewczych konieczne jest zachowanie odpowiednich odległości od rur spustowych, odpływów kanalizacji, rur grzewczych czy instalacji ciepłej wody. Jeśli elementy ogrzewania miałyby zostać wymieniane, istniałoby ryzyko mechanicznego uszkodzenia przewodów. Maty nie mogą zostać ułożone pod stałą zabudową, pod wanną czy brodzikiem. Należy też uwzględnić wykończenie podłogi. Inne maty przeznaczone są pod płytki, a inne pod panele.
Samodzielny montaż mat grzewczych – czy to możliwe?
Montażem mat grzewczych zajmują się wykwalifikowane firmy, lecz można to też zrobić samodzielnie. Gotowe zestawy proponuje ceniony polski producent Thermoval. Sprawdzone przez inżynierów i dotychczasowych użytkowników maty grzewcze marki Thermoval (https://thermoval.pl/oferta/ogrzewanie-podlogowe/maty-grzewcze/) można kupić nawet w popularnych marketach budowlanych. Samo podłączenie maty należy już jednak zlecić elektrykowi z odpowiednimi uprawnieniami SEP.
Jak zmniejszyć koszty ogrzewania matami grzewczymi?
By zredukować koszty eksploatacji podłogowego ogrzewania elektrycznego, warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną. Dobrze jest zapoznać się z programem Mój Prąd 4.0, który oferuje dofinansowanie dla osób fizycznych decydujących się na mikroinstalację fotowoltaiczną. Energię lepiej jest zużywać na bieżąco do swoich potrzeb niż oddawać ją do sieci – w niektórych rejonach są one bowiem nadmiernie obciążone. Maty grzewcze będą generowały niższe koszty dzięki termoregulatorom wyłączającym je, gdy zrobi się wystarczająco ciepło. Maty szybko się nagrzewają, dlatego nie muszą być włączone przez cały czas, np. wtedy, gdy dom jest pusty. Można je włączyć po powrocie z pracy.