Trwa ładowanie proszę czekać ...

W jakim kraju można legalnie usunąć ciążę?

29 marca 2022 1

​Usunięcie ciąży we wielu krajach Europy traktowane jest nie tylko, jako normalny zabieg, ale także całkowicie legalny. Warunkiem jest termin przeważnie do 12 tygodnia ciąży.

Poza Polską, gdzie aborcja na życzenie jest niemożliwa, a dostęp do potencjalnych tabletek wczesnoporonnych utrudniony i możliwy raczej po opłaceniu kosztownych usług prywatnych, to samego zabiegu przerwania ciąży (czyli aborcji) możesz dokonać wyłącznie u naszych sąsiadów.

Przeczytaj, gdzie aborcja jest legalna, jakie zasady prawa aborcyjnego występują w poszczególnych krajach i dowiedz się, ile mniej więcej może kosztować ten trudny dla kobiety zabieg.

W których krajach Europy aborcja na życzenie jest możliwa?

O ile zachód Europy postrzegany jest jako bardziej rozwinięty cywilizacyjnie i kulturowo, okazuje się, że nie tylko w tych krajach można dokonać legalnej aborcji.

Zaskoczyć bowiem może informacja, że legalne przerwanie ciąży dostępne jest na wyciągnięcie ręki także wschodzie, czyli na na Litwie, na Białorusi, w Rosji, a także na Słowacji.

Poza powyższymi państwami zabieg legalnego przerwania ciąży można wykonać w Niemczech i w Czechach. Nie gorszą sławą cieszy się Ukraina, Austria, czy Holandia. Do ostatnich wymienionych krajów wyjazd może być nie tylko trudniejszy, ale i droższy.

Podróż bowiem jest dłuższa, a ceny nieporównywalnie większe, niż w Polsce. Na turystykę aborcyjną w tych dwóch kierunkach pozwolić sobie zatem może osoba o raczej zasobnym portfelu.

Do którego tygodnia można przeprowadzić zabieg przerwania ciąży za granicą?

We większości krajów, zabieg przerwania ciąży jest legalny nawet po 12 tygodniu ciąży. Niechcianej ciąży można się pozbyć przy pomocy aborcji farmakologicznej oraz zabiegu chirurgicznego.

Zanim opiszemy procedury prawa aborcyjnego w wymienionych krajach, chcielibyśmy przybliżyć Ci jeszcze tematykę samych zabiegów. Dobrze jest wiedzieć, który możesz wykonać na poszczególnym etapie, bo przerwanie ciąży to temat nie tylko trudny, ale też potencjalnie niebezpieczny dla zdrowia kobiety.

Co to jest aborcja farmakologiczna?

Aborcja farmakologiczna to inaczej zabieg usunięcia ciąży przy użyciu tabletek wczesnoporonnych. Jako aborcję farmakologiczną uważa się także zastosowanie proszku dopochwowego, jednak większość krajów na początkowym etapie ciąży stosuje zdecydowanie tabletki.

Są one obarczone mniejszym ryzykiem powikłań i dużo bardziej komfortowe dla kobiety. Zabieg poprzedzony jest ginekologicznym badaniem lekarskim, a także wywiadem. Nie musisz podawać przyczyny, ani żadnych powodów swojej decyzji.

Aborcja farmakologiczna jest zdecydowanie tańsza i mniej kłopotliwa, niż zabieg chirurgiczny. Procedura sprowadza się do badania oraz wypisania recepty.

Jak wygląda chirurgiczny zabieg przerwania ciąży?

O ile pierwszy sposób usunięcia ciąży wydaje się być higieniczny i wygodny, to przerwanie ciąży chirurgiczne jest dużo bardziej inwazyjne dla kobiety.

Przerywanie ciąży poprzez mechaniczne jej usunięcie, poprzedzone jest badaniem i wywiadem lekarskim.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, trwa około 15 minut. Przerwaniu ciąży w ten sposób towarzyszą wcześniejsze badania krwi, moczu, a także krzepliwości. Chirurg dokonujący aborcji w ten sposób usuwa zawartość macicy, co połączone bywa także z łyżeczkowaniem.

Legalna aborcja w Niemczech, do którego tygodnia ciąży?

W Niemczech aborcja jest legalna nawet po 12 tygodniu ciąży. Prawa kobiet zapewniają możliwość przeprowadzenia zabiegu na życzenie do 7 tygodnia przy użyciu tabletek wczesnoporonnych.

Po 12 tygodniu ciąży wykonywana jest aborcja chirurgiczna. Zabieg możliwy jest ze względu na wskazania medyczne, zawsze wtedy, gdy:

 • ciąża powstała w wyniku gwałtu;

 • zagraża życiu matki;

 • jeśli zachodzą nieodwracalne wady płodu;

 • aborcja legalna będzie także wtedy, gdy zagraża Twojemu zdrowiu psychicznemu.

Przy zgłoszeniu się do kliniki nie musisz podawać żadnej przyczyny dokonywania aborcji. Przerywanie ciąży w Niemczech jest komfortowe dla kobiety pod względem psychicznym i fizycznym. Niekoniecznie jednak łaskawe dla kieszeni.

Ile kosztuje aborcja w Niemczech?

Koszt aborcji w Niemczech oscyluje w granicach 500 euro, jeśli kwalifikujesz się na tabletki wczesnoporonne.

Zabieg chirurgiczny jest droższy, bo koszt wykonania operacji wynosi 1000 euro i więcej. Należy doliczyć koszty konsultacji, a także przejazdu z Polski do Niemiec.

Darmowa aborcja w Niemczech też jest możliwa

Zabiegu aborcji w Niemczech możesz też dokonać za darmo. Możliwa jest bowiem refundacja, jeśli posiadasz zameldowanie na terenie kraju lub możesz skierować się z prośbą o pomoc do organizacji działającej na rzecz praw kobiet — Cioci Basi.

Czy aborcja w Czechach jest legalna?

Aborcja w Czechach jest absolutnie legalna i żadnej kobiecie nie grozi kara pozbawienia wolności za dokonanie zabiegu na terytorium Czech.

W tym kraju aborcja jest legalna na podstawie kilku zasad, choć główne wytyczne nie odbiegają od pozostałych krajów.

Czechy — który tydzień?

Czechy mają zrównoważone podejście do prawa aborcyjnego. Aborcji farmakologicznej dokonasz do 4 tygodnia ciąży, po tym terminie, lekarz zaleci zabieg wykonywany metodą próżniową.

Możesz skorzystać z tego rozwiązania do 12 tygodnia ciąży, natomiast terminacja możliwa jest nawet po 3 miesiącu, jeśli ciąża zagraża życiu kobiety lub ze względu na nieodwracalne wady płodu.

Koszt aborcji w Czechach — na jaki wydatek musisz się przygotować?

Jakiś czas temu w prasie polskiej wybrzmiała informacja, że zabieg usunięcia ciąży w Czechach przez polkę jest nielegalny. Okazało się to plotką, a także straszakiem, który co prawda ma w sobie ziarnko prawdy, ale prawa kobiet w Czechach są równe bez względu na ich pochodzenie.

Co prawda z prawa aborcyjnego w Checzach wynika, że poddać aborcji w tym kraju może się osoba wyłącznie ubezpieczona właśnie tam, w praktyce jednak nikt nie przestrzega tego martwego przepisu.

Ponadto kliniki aborcyjne, by ułatwić komunikację naszym rodaczkom, udostępniają ofertę na swoich stronach internetowych w języku polskim. Dzwoniąc na infolinię, możesz poprosić tłumacza, który pomoże Ci także na miejscu. Kosz całego przedsięwzięcia oscyluje w kwocie 2 tys. złotych.

Przepisy aborcyjne na Słowacji

Słowacja czaruje nie tylko urzekającym widokiem zielonych kanionów i gór, a także podobieństwem językowym, ale także otwartym podejściem do spraw aborcji.

Do którego tygodnia ciąży można dokonać zabiegu aborcji?

Dokonanie aborcji na Słowacji możliwe jest do 12 tygodnia ciąży od chwili zapłodnienia. Po tym okresie, w 4 miesiącu i wyżej przerwać ciążę możesz jeśli:

 • jest wynikiem gwałtu;

 • ciąża jest zagrożeniem dla zdrowia matki;

 • przerywanie ciąży jest możliwe, jeśli ma miejsce nieodwracalne uszkodzenie płodu.

Ciekawym zagadnieniem, o którym warto wspomnieć, jest także podejście słowackich władz do aborcji u kobiet młodych i nastoletnich. Otóż na Słowacji aborcji może dokonać dziewczynka we wieku powyżej 16 lat.

Warunkiem wykonania zabiegu jest poinformowanie rodziców o planowanym przerwaniu ciąży.

Koszt aborcji na Słowacji

Koszt przerwania ciąży w prywatnych klinikach Europejskich bardzo się różni. Aborcja na Słowacji to koszt około 400 euro. Jest to kwota dużo mniejsza, niż na przykład w Niemczech, czy Czechach.

Czy można dokonać legalnej aborcji na Białorusi?

Podobnie, jak w przypadku innych sąsiadów Polski, Białoruś cieszy się także dużym zainteresowaniem kobiet, które chciałby skorzystać z legalnego przerwania ciąży.

Prawo na Białorusi zezwala na przerwanie ciąży, a zakaz aborcji dotyczy przypadków wyłącznie prawidłowego przebiegu mocno zaawansowanej ciąży.

Prawo aborcyjne na Białorusi — do którego tygodnia ciąży aborcja jest legalna?

Jeśli do zapłodnienia doszło w wyniku gwałtu, ciążę możesz przerwać prawie na każdym jej etapie. Podobnie w przypadku, kiedy któryś rodzic jest niepełnosprawny lub mają miejsce okoliczności związane ze wskazaniami medycznymi, czyli:

 • do 12 tygodnia dokonasz aborcji bez podawania przyczyny;

 • po 12 tygodniu dokonać aborcji można, jeśli ciąża stanowi zagrożenie dla Twojego życia lub zdrowia.

Cena zabiegu przerwania ciąży na Białorusi — ile to kosztuje?

Aborcja na życzenie na Białorusi, to koszt mniej więcej wynoszący do 500 złotych. Tak niski koszt zabiegu wynika z różnic gospodarczych pomiędzy Polską a Białorusią, nie mniej profesjonalizm klinik aborcyjnych nie odbiega od zachodnich standardów.

Koszty te nie będą większe, jeśli nic nie zagraża życiu kobiety i nie zaistnieje potrzeba dalszego leczenia.

Przerwanie ciąży w Rosji

Biorąc pod uwagę niewielki przepływ informacji pomiędzy zachodem, a Rosją, można sobie zdać sprawę, że niewiele wiemy o największym wschodnim sąsiedzie Polski.

Jeśli chodzi o prawo aborcyjne w Rosji, to jest ono podobnie liberalne, jak na przykład w Czechach.

W którym tygodniu maksymalnie pozbędziesz się niechcianej ciąży zgodnie z prawem w Rosji?

Jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego lub stanowi zagrożenie życia matki, to możesz legalnie dokonać aborcji do 22 tygodnia ciąży od zapłodnienia.

Takie samo stanowisko prawne dotyczy wystąpienia wad płodu. Możesz usunąć ciąże w Rosji zupełnie legalnie i z tego powodu.

Legalna aborcja w Rosji ma miejsce także, jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego. We wszystkich przypadkach, zabieg rozpoczyna się konsultacją lekarską oraz badaniami stanu zdrowia kobiety.

Przerywanie ciąży w Rosji — koszt zabiegu

Do 12 tygodnia możesz zdecydować się na przerwanie ciąży metodą farmakologiczną, po tym terminie istnieje jedynie możliwość dokonania zabiegu metodą chirurgiczną.

Usuną ciążę w Rosji, możesz za kwotę od 500 złotych wzwyż. Wszystko bowiem zależy od tego, na jakim etapie jest ciąża, a także, od tego w jaki sposób lekarz przeprowadzi aborcję.

Turystyka aborcyjna na Litwie — jak dokonać legalnego zabiegu przerywania ciąży na Litwie?

Prawo aborcyjne na Litwie jest podobnie liberalne, co u zachodnich sąsiadów. Aborcję na Litwie możesz przeprowadzić na życzenie do 12 tygodnia ciąży i nikt nie zapyta Cię o powody osobiste.

Do którego tygodnia ciąży można usunąć ją bez podawania przyczyny?

Jak wspomnieliśmy, aborcję przeprowadzisz na Litwie bez podania przyczyny do 3 miesiąca ciąży. Po tym terminie, podobnie jak w pozostałych krajach z naszej listy, ciąża może zostać przerwana wyłącznie z przyczyn medycznych.

Zabieg przerywania ciąży po 3 miesiącu od momentu zapłodnienia można przeprowadzić jeśli:

 • ciąża jest wynikiem gwałtu;

 • jeśli ma miejsce zagrożenie życia kobiety;

 • aborcji dokonasz także ze względu na uszkodzenia płodu.

Koszt aborcji na Litwie

Koszty aborcji na Litwie różnią się ze względu na rejonizację kliniki. Aborcji dokonasz już mniej więcej za koszt 150 euro, lecz jeśli zabieg będzie bardziej skomplikowany, koszty mogą wzrosnąć nawet do 1000 euro.

Czy Polka może dokonać legalnej aborcji za granicą?

Aborcja w Polsce legalna jest wyłącznie na twardo określonych zasadach, rodaczki szukają więc innych alternatyw. Tak, aborcja polki za granicą jest możliwa i to we wszystkich wymienionych przez nas krajach.

To nie koniec listy sąsiadów, które działają chętnie na rzecz kobiet, bo zabiegu przerywania ciąży możesz dokonać także w Skandynawii, czy na Ukrainie. Dodatkowo warto wiedzieć, że we większości z tych krajów, przyczyny osobiste są wystarczającym powodem, aby dokonać aborcji.

Jakie dokumenty będą Ci potrzebne, jeśli zdecydujesz się na zabieg przerwania ciąży za granicą?

Jeśli planujesz wyjazd za granicę, to na pewno powinnaś zabrać ze sobą:

 • wszystkie badania i zaświadczenia;

 • paszport lub dowód osobisty;

 • zaświadczenie o ubezpieczeniu (jeśli masz takie wykupione).

Masz kogoś bliskiego? Zabierz go ze sobą

Dlaczego warto przeprowadzić aborcję u naszych sąsiadów? Poza tym, że otrzymasz zrozumienie, pełną opiekę medyczną, a także pomoc psychologiczną, to cały proces załatwienia formalności jest prosty i życzliwy.

We większości klinik umówisz się podczas jednej rozmowy telefonicznej, gdzie dostępny będzie tłumacz. Warto też pamiętać, że obecność bliskiej osoby może okazać się pomocna, a także dodać otuchy.

Jeśli nie aborcja za granicą, to gdzie szukać pomocy w Polsce?

Aborcja w Polsce na życzenie kobiety jest co do zasady całkowicie zakazana. Całkowicie zakazane jest usuwanie ciąży farmakologicznie i metodą chirurgiczną bez wskazań medycznych.

Aborcję w Polsce możesz przeprowadzić wyłącznie, jeśli:

 • zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu;

 • aborcję wykonasz także, jeśli wady płodu wskazują na jego ewidentne uszkodzenie i nie ma szans na samodzielne przeżycie.

Wszystko byłoby okej, gdyby nie fakt, że ze względu na niejasne przepisy lekarze nie wiedzą tak do końca, w jakim zakresie mogą poruszać się legalnie, by wykonać aborcję, a gdzie ta legalność naraża medyka na konsekwencje prawne.

Jakie prawo aborcyjne obowiązuje obecnie w Polsce?

Aborcja w Polsce po zmianach prawnych możliwa jest tylko jeśli zagraża życiu i zdrowiu kobiety, a także uniemożliwia samodzielne przeżycie dziecka.

Wspominamy o prawie aborcyjnym, ponieważ obok praw, które gwarantuje Konstytucja, a także obok norm prawnych, w Polsce obowiązuje jeszcze szeroko akceptowalna forma odmowy wykonania zabiegu w postaci klauzuli sumienia, na którą lekarz może się powołać, by odejść od stołu.

Prawo sobie, klauzula sumienia swoją drogą

Aborcja w Polsce co do zasady jest możliwa, często jednak kobiety doświadczają przemocy psychicznej oraz muszą szukać kliniki, w której nie funkcjonuje tzw. „klauzula sumienia".

Od kilku lat debatę publiczną zalewają silne emocje związane z aborcją, ponieważ przez sytuacje, w których lekarz zasłania się klauzulą i nie dokonuje zabiegu, umierają kobiety.

Tak więc Polska jest jednym z nielicznych krajów, a może nawet tylko jednym w którym aborcja jest legalna i możliwa, ale ze względu na poglądy, lekarz może jej nie wykonać.

Aborcja w liczbach

Nie tylko w Polsce temat aborcji jest trudny. Liczba aborcji na całym świecie utrzymuje się na różnym poziomie, najmniejsza jest tam, gdzie istnieje wysoki wskaźnik zapotrzebowania na środki antykoncepcyjne.

Organizacje działające na rzecz kobiet, podnosząc debatę publiczną na temat aborcji, doskonale rozumieją, że im większa inwestycja we wczesnoszkolną edukację seksualną, tym mniejszy wskaźnik przerywania ciąży ma miejsce w danym społeczeństwie.

Wnioski są proste: edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja skutkuje brakiem niechcianej ciąży, a także jej konsekwencją - aborcją.

Artykuł partnera