Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czy istnieją rowery elektryczne dedykowane dla starszych osób?

24 maja 2023 0

Rowery elektryczne stają się coraz bardziej powszechne, nie tylko w miastach, ale także w małych miejscowościach i na górskich szlakach. Są one popularne nie tylko wśród osób młodych, ale również starszych, które ze względu na różne schorzenia lub słabszą kondycję potrzebują dodatkowego wsparcia przy pedałowaniu. Jak senior może znaleźć odpowiedni dla siebie model? W tym artykule postaramy się nakreślić najważniejsze aspekty, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu.

Rowery ze wspomaganiem elektrycznym przyniosły rewolucję w świecie rowerów. Obecnie dostępne są modele z napędem silnikowym do różnych dyscyplin, w tym miejskich, szosowych, szutrowych i e-MTB, które są przeznaczone do jazdy w bardzo trudnym terenie. Istnieje wiele modeli, które mogą być używane przez seniorów, którzy chcą wygodnego i niedrogiego sposobu na pokonywanie krótkich dystansów. Zanim omówimy cechy, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie e-roweru dla seniora, ważne jest, aby zrozumieć, czym są te coraz bardziej popularne "elektryki" lub rowery elektryczne.

Rowery elektryczne to wygodny sposób podróżowania

Rowery elektryczne, choć mogą wyglądać podobnie do klasycznych modeli, są technologicznie bardziej zaawansowane. Silniki znajdują się zazwyczaj w tylnej piaście lub korbie. Ułatwiają pedałowanie i zapobiegają zmęczeniu, nawet na wzniesieniach.

Do ich zasilania wykorzystywane są baterie kompatybilne z motocyklami. Są one zwykle montowane na ramie lub wewnątrz ramy. Komponenty są zintegrowane z konstrukcją roweru i w żaden sposób nie zakłócają jazdy. Kontrolery na kierownicy sterują całym systemem. Niektóre modele mają także oddzielne wyświetlacze. System oświetlenia jest również nieco inny. Zwykle nie są to zwykłe światła, które mają własną baterię, ale modele zasilane z roweru elektrycznego. W wielu przypadkach kontroler jest odpowiedzialny za sterowanie całym systemem.

Wybór typu roweru i geometrii ramy dla seniora

Seniorzy, którzy szukają e-roweru, który będzie służył jako wygodny środek transportu, powinni skupić się na modelach miejskich. Ich geometria pozwala na wygodną jazdę w wyprostowanej pozycji, co zapobiegnie bólom pleców spowodowanym ciągłym pochylaniem się nad kierownicą. Siodełka tego typu są często bardzo obszerne, wygodne i amortyzowane. Nie bez powodu są one często nazywane "kanapami". Oferują one rowerzystom wysoki poziom komfortu i stabilności.

Bardzo ważne jest również ułożenie rurek. Górna rura powinna być obniżona, aby senior mógł łatwo wsiadać i zsiadać. Zmniejszy to ryzyko przewrócenia się rowerzysty poprzez uniknięcie wysokiego unoszenia nóg.

Bagażnik to bardzo cenny atut, który przyszły właściciel z pewnością doceni. Bagażnik pozwoli na zamocowanie dodatkowych sakw, koszyków czy toreb. Pozwoli to na komfortowe przewożenie bagażu.

Porównując modele, należy również wziąć pod uwagę całkowitą wagę monocykla. Rowery z silnikiem są zazwyczaj cięższe niż ich tradycyjne odpowiedniki. Stojąc przed decyzją, który pojazd kupić, najlepiej wybrać taki, który jest lżejszy, aby przenoszenie roweru nie stanowiło problemu. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy planują przechowywać swoje rowery elektryczne w piwnicy lub mieszkaniu.

Rower elektryczny dla seniora

Pojemność akumulatora i moc silnika

Moc silnika i pojemność akumulatora to dwa parametry, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Moc silnika określa prędkość, jaką może on obsługiwać i jak szybko można ją osiągnąć. Senior może wygodnie jeździć po mieście z mocą 250 W.

Wielkość akumulatorów decyduje o tym, jak często trzeba będzie je ładować i jak daleko możemy przejechać podczas jednej wycieczki. Niektóre modele mogą przejechać nawet 100 km. 100 km. Pojemność baterii w rowerze przeznaczonym dla osoby starszej powinna mieścić się w przedziale 250-500Wh. Co prawda większe ogniwa będą wymagały mniej ładowania, ale będą też cięższe.

Uchwyt i ekran

Ważne jest, aby rower elektryczny dla seniora miał czytelny ekran. Napisy i grafika powinny być wystarczająco duże, aby użytkownicy o słabym wzroku mogli je łatwo odczytać. Niektóre rowery elektryczne nie mają oddzielnych wyświetlaczy. Możliwe jest jednak połączenie z aplikacją na smartfona. Przymocuj telefon do kierownicy, a wyświetlacz pokaże rowerzyście wszystkie potrzebne informacje, takie jak wybrany tryb jazdy, prędkość lub stan naładowania akumulatora.

Kierownica powinna być łatwo dostępna bez puszczania jej. Powinna być obsługiwana kciukiem. Pozwoli to na wygodne sterowanie silnikiem przy zachowaniu stabilnej pozycji.

Rowery elektryczne dla seniorów to doskonały środek transportu!

Nie ulega wątpliwości, że rower elektryczny dla seniora to świetny sposób na transport osoby starszej. Umożliwi jej szybsze poruszanie się po mieście bez większego wysiłku, a jednocześnie zmotywuje do wyjścia na zewnątrz. Seniorzy z łatwością przewiozą na nim zakupy, pojadą do znajomych, rodziny czy przychodni. Jego jedyną wadą jest waga, która może utrudniać wnoszenie na wyższe piętra bloków mieszkalnych. Wybierając model i planując przyszłe użytkowanie, warto wziąć to pod uwagę.