Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jaki rodzaj ekspresu do kawy wybrać?

18 sierpnia 2017 1

Oferta rynkowa na urządzenia AGD jest niezwykle szeroka. Mowa tu zarówno o urządzeniach dużych, w skład których wchodzą chociażby lodówki, jak i tak zwanym mały AGD. Szczególnie popularne wydają się być ekspresy do kawy, występujące w kilku odmianach.

Różnią się między sobą przede wszystkim budową, sposobem działania oraz ceną. Wszystko to sprawia, że wybór najlepszego modelu możemy sprawić sporo kłopotów. Dlatego też postanowiliśmy pokrótce opisać każdy typ i wskazać wszystkie ich mocne oraz słabe strony.

Ekspresy przelewowe

Są to najbardziej podstawowe urządzenia dostępne na rynku, toteż charakteryzują się najniższą ceną. Podstawowym elementem budowy tego ekspresu jest specjalna płyta grzewcza, która podgrzewa wodę. Wymienić należy również dzbanek lub termos, do których trafia gotowa kawa, pojemnik na kawę oraz filtr, który występuje w postaci jednorazowej (papierowej) oraz wielokrotnego użytku.

Ze względu na ograniczoną liczbę elementów i łatwą obsługę, ekspresy przelewowe są najtańszymi dostępnymi na rynku. Ich zaletą jest fakt, że sporych rozmiarów pojemnik na kawę pozwala na zaparzenie kilku kubków kawy.

Wady są dość oczywiste, wynikają bowiem z pewnego ograniczenia omawianych urządzeń. Trudno wykorzystać je do przygotowania rozmaitych rodzajów kawy, do tego trzeba wciąż wymieniać bądź czyścić filtry.

Ekspresy ciśnieniowe

Są to jedne z najbardziej popularnych urządzeń. Jak sama nazwa wskazuje, podczas pracy wykorzystują wysokie ciśnienie, dzięki któremu są w stanie szybko zaparzyć kawę. Ta następnie, za pomocą pompy, przekazywana jest dalej, by trafić w końcu do postawionego kubka.

Decydując się na zakup ekspresu ciśnieniowego, warto sprawdzić jego wyposażenie. Dobrej jakości urządzenie powinno posiadać kratkę na skapująca kawę, spieniacz do mleka oraz różnego rodzaju zabezpieczenia przed przegrzaniem. Na rynku znaleźć można również modele wyposażone w dodatkowy młynek na ziarna kawy, a także podwójne dysze, dzięki którym będziemy w stanie przygotować dwie kawy naraz.

Do zalet omawianych ekspresów należą właśnie wspomniane wyżej funkcje dodatkowe, dzięki którym możemy również przygotowywać różne rodzaje kaw. Pod tym względem, są to dużo bardziej rozbudowane urządzenia niż modele przelewowe. Wspomnieć należy również o tym, że ekspres do kawy wykorzystujący wysokie ciśnienie gwarantuje lepszy smak kawy, jest ona też zdrowsza.

Ekspresy ciśnieniowe dzielą się na trzy rodzaje. Wymienić możemy modele ręczne wyposażone w specjalne sitko, do którego wsypujemy kawę, urządzenia niskociśnieniowe (kawiarki) oraz najbardziej zaawansowane ekspresy automatyczne. Sam odmierza odpowiednią dawkę kawy i wody, by przygotować najlepszy napój. Wadą takich urządzeń jest oczywiście ich wysoka cena – mogą kosztować kilkaset złotych lub kilka tysięcy.

Ekspresy kapsułkowe

Jest to specyficzna odmiana urządzeń automatycznych. Tego typu ekspres, jak sama nazwa wskazuje, przygotowuje kawę z kapsułki, która zawiera określony napój – kawę z mlekiem, espresso, latte etc. Wszystko to sprawia, że korzystanie z jego możliwości jest bardzo proste. Wystarczy bowiem włożyć kapsułkę do ekspresu i włączyć ekspres.

Prostota użycia jest największa zaletą tego typu ekspresów. Dają nam one również możliwość przyrządzania wielu rodzajów kawy, a do tego są stosunkowo tanie. Po stronie wad należy zapisać jednak cenę samych kapsułek, które podnoszą ogólny koszt jednej filiżanki. W większości przypadków bywa tak, że możemy korzystać wyłącznie z kapsułek przygotowanych przez producenta ekspresu, co oczywiście zawęża nasze możliwości.

Niezależnie od tego, na jaki dokładnie ekspres się zdecydujemy, powinniśmy pamiętać, że każde tego typu urządzenie wyróżnia się kilkoma najważniejszymi parametrami użytkowymi. Nalezą do nich przede wszystkim moc, która wskazuje, jak szybko kawa może zostać zaparzona, wartość generowanego ciśnienia (w przypadku modeli ciśnieniowych), wymiary pojemników oraz liczne funkcje dodatkowe, które rozszerzają możliwości ekspresów lub chronią je przez ewentualnymi awariami.  

 

Artykuł sponsorowany