Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czy warto zarezerwować urlop wcześniej?

23 listopada 2016 0

Twój wyjazd na wakacje w 2017 może być nawet o 45% tańszy niż do tej pory - pod warunkiem, że już teraz dokonasz rezerwacji. Coraz popularniejsze w Polsce staje się korzystanie z ofert first minute, czyli rezerwacji urlopowego wyjazdu z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Czy rzeczywiście warto zdecydować się na taki krok?

Czy rzeczywiście jest taniej?

Przeglądając oferty biur podróży na wakacje 2017 często można natknąć się na naprawdę niskie ceny. Przykładowo, osoby które zdecydują się na rezerwację wakacji w Grecji jeszcze na jesieni mogą liczyć nawet na 40% zniżkę w stosunku do ceny, którą zapłaciłyby później. Jakby nie patrzeć, oferta bardzo atrakcyjna pod względem kosztowym! Warto jednak pamiętać, że niższy koszt wyjazdu to nie jedyna zaleta planowania wakacji z kilkumiesięcznym zapasem czasowym!

Wolność wyboru

Jednym z głównych argumentów przemawiających za zaplanowaniem wakacji z wyprzedzeniem jest ogromny wybór kierunków. Warto pamiętać o tym, że okres jesienno-zimowy to praktycznie martwy sezon dla biur podróży oferujących wyjazdy do popularnych wśród Polaków destynacji, jak choćby kraje południa Europy. Wakacje w Hiszpanii lub na jednej z greckich wysp zaczynają się masowo sprzedawać dopiero bliżej wiosny.

Im bliżej końca roku, tym mniejsze zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi w ogóle - większość osób oszczędza pieniądze na nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Biura podróży powoli jednak przygotowują się do kolejnego sezonu, wprowadzając do oferty kolejne propozycje wyjazdów. I to właśnie okres między listopadem i początkiem stycznia jest wręcz idealnym momentem na podjęcie decyzji dotyczącej celu wakacyjnego wyjazdu. Wybór jest naprawdę spory - znalezienie interesującej propozycji nie stanowi najmniejszego problemu. To właśnie decydując się na wyjazd w ramach ofert first minute znaleźć można luksusowy hotel na samej plaży w Grecji czy Włoszech, o połowę taniej niż w marcu czy kwietniu!

Rezerwując wakacje w ramach ofert first minute zyskujesz w zasadzie pełną dowolność dotyczącą terminu. Nie ma przecież ryzyka, że na wycieczkę w interesującym Cię okresie zabraknie miejsc - spokojnie możesz zatem zarezerwować wyjazd na okres, na przykład, długiego weekendu. W lutym czy marcu często jest to już po prostu niemożliwe.  

Dodatkowo, na takie wakacje wybrać się może praktycznie dowolna liczba osób. Planowanie urlopu z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem może być doskonałą propozycją dla rodzin bądź grup znajomych. W ramach ofert first minute bez problemu zarezerwować można miejsce na jednej wycieczce nawet dla kilku osób - w porównaniu z last minute, gdzie propozycje wycieczek z reguły kierowane są do ograniczonej liczby uczestników, jest to spory plus.

Gdy zmienią się plany…

Zakup oferty wyjazdu w ramach przedsprzedaży to na pewno ciekawa oferta pod względem finansowym, ale co zrobić jeżeli nagle zmienią się plany? Cóż, życie pisze różne scenariusze i często niespodziewane zdarzenia lub brak urlopu w pracy sprawiają, że wyjazd staje się niemożliwy do zrealizowania.

Niestety, koszty rezygnacji z wycieczki w ostatniej chwili często potrafią uderzyć po kieszeni. Konieczność zapłacenia 90% wartości za niewykorzystany wyjazd to raczej niezbyt przyjemna perspektywa, prawda? Teoretycznie, zawsze istnieje możliwość przepisania wycieczki na kogoś ze znajomych czy osobę z rodziny, ale w praktyce różnie z tym bywa.  Wiele osób decyduje się nawet szukać amatorów na daną wycieczkę w Internecie, choć takie działanie również okupione jest pewnym ryzykiem.

Aby nasz budżet nie ucierpiał z powodu niewykorzystania oferty wyjazdu warto upewnić się, czy dane biuro podróży oferuje dodatkowe ubezpieczenie od kosztów z rezygnacji. Taka ochrona kosztuje kilkadziesiąt złotych, co w perspektywie ceny wycieczki wynoszącej nawet kilka tysięcy złotych nie jest chyba jakimś znacznym wydatkiem.  

Nie chcesz wydać zbyt dużo na wakacje? Zaplanuj je właśnie zimą - zobacz oferty first minute (np. na https://www.lottravel.com/blog/czy-first-minute-sie-oplaca-oczywiscie,11.html) na wycieczki do miejsc, o których odwiedzeniu zawsze marzyłaś i rezerwuj! Tylko teraz możesz zrealizować marzenia o urlopie w jakimś ciekawym miejscu za połowę ceny. Następna taka okazja dopiero za rok.

Materiał partnera zewnętrznego