Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jakie prace wykonujemy wiosną w ogrodzie?

11 maja 2021 0

​Wiosna, na tę porę roku z niecierpliwością czekają wszyscy miłośnicy ogrodów i roślin. Przez zimę planują kolejny sezon, aby już w marcu lub kwietniu sięgnąć po sekatory, grabki, kopaczki i łopaty, a następnie wkroczyć z nimi do swoich ogródków. Czeka tam na nich cała masa pracy do wykonania. Co dokładnie?

Przycinanie róż na wiosnę

Wiosna to odpowiedni moment aby przyciąć pędy krzewów różanych. Dzięki temu zabiegowi mają one szansę lepszego rozkwitania, zyskują na sile i ładnym wyglądzie. Zależnie od temperatury, róże przycinamy w marcu lub kwietniu. Należy wybrać taki czas, zanim róża zacznie puszczać pąki. Nie może zatem być zbyt ciepło.

Kopanie ziemi w ogródku

Nic tak dobrze nie smakuje jak warzywa z własnego ogródka. Naturalne, bez sztucznych nawozów i oprysków. Aby cieszyć się wyjątkowym i naturalnym smakiem warzyw nie potrzeba wiele. Ot kawałek ziemi, który na wiosnę należy zryć przy pomocy szpadla. Wiele osób wykonuje ten zabieg na jesień, ale nie zawsze jest na to czas – niesprzyjające warunki atmosferyczne często każą odłożyć tę pracę na później. Wczesną wiosną warto to zrobić i pozostawić tak ziemię na kilka tygodnia. Kiedy zwietrzeje, będzie ją łatwiej rozbić i wykonać równe rabatki, w których zostaną posiane warzywa.

Pielęgnacja drzew

Po zimie nasze drzewka mogą wymagać naszej uwagi. Przede wszystkim usunięcie złamanych gałęzi i konarów, a także uporządkowanie gruntu pod drzewami. Mogą tam znajdować się różnego rodzaju pozostałości po zimie – np. resztki jedzenia z karmników, pozostałości po gniazdach itp.

Nawożenie ziemi

Aby rośliny rosły szybko i były zdrowe, ziemia powinna być w odpowiedni sposób nawieziona. Jakiego rodzaju nawozy są najlepsze? Oczywiście wyłącznie te naturalne. Można go uzyskać np. w kompostownikach, w których będziemy magazynować trawę. Przez okres zimowy ulegnie ona rozkładowi na naturalny, ekologiczny kompost pełen drogocennych składników odżywczych. Nawieziony na ziemię, uczyni ją bardziej żyzną.

Wysiewanie nasion

Jeśli zima była sroga i śnieżna, może się okazać że niektóre miejsca w trawniku mogą wymagać uzupełnienia. Zaszkodzić mu mogło odśnieżanie lub posypywanie drogi solą. Wysiewanie nasiona trawy warto uczynić wczesną wiosną, dzięki czemu trawnik na pewno się nam przyjmie, a nasiona nie zostaną zjedzone przez ptaki. Jak widać, wiosną nie brakuje zajęć w ogrodzie. Ich wykonanie będzie łatwiejsze z odpowiednimi narzędziami ogrodniczymi. Jeśli musisz wymienić stare narzędzia na nowe, pamiętaj że szybka pożyczka jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczyć może nawet szybka pożyczka w kwocie do 1000 złotych, abyś zaopatrzył się w zupełnie nowy, niezawodny sprzęt.

Artykuł partnera