Trwa ładowanie proszę czekać ...

Uncja złota - ile to gram?

16 maja 2023 0

Złoto to świetny sposób na ochronę swojego majątku i uniezależnienie się od zmiennych rynków finansowych. Przed inwestycją w złoto warto zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi jego wartości oraz prawidłowościami w kształtowaniu się cen. Uncja jest jednostką miary stosowaną w handlu metalami szlachetnymi. Jest ona ściśle powiązana z wartością złota. W tym artykule dowiesz się, ile gramów znajduje się w 1 uncji.

Ile gram ma 1 uncja złota?

Pojęcie uncji jest integralną częścią inwestowania w złoto, ponieważ jest to jednostka miary używana do wyrażania masy złota. Uncja jest jednostką, która może być używana do pomiaru masy lub objętości. Ma ona wiele różnych wartości. Wynika to po części z wiedzy historycznej i istnienia różnych systemów wagowych. Najpopularniejsze odmiany uncji to:

 • Uncja międzynarodowa
 • Uncja trojańska.

Ile gramów ma uncja międzynarodowa?

Uncja międzynarodowa to 1/16 funta. Funt międzynarodowy (oznaczany jako "lb") zmieniał się w czasie, ale w krajach anglosaskich obecnie przyjmuje się, że jest równy: 0,45359237 kilograma. Jedna uncja międzynarodowa waży 28,34952981 g lub około 28 g.

Ile waży uncja trojańska?

Uncja trojańska to 1/12 funta trojańskiego. Jest również nazywana uncją jubilerską lub uncją aptekarską ze względu na jej częste użycie. Funt trojański jest określany jako "ozt" i był używany przez metale szlachetne od wieków. Funt trojański wynosi obecnie 0,373241721 kg w krajach anglosaskich, czyli nieco inaczej niż wcześniej. Jedna uncja trojańska waży 31,1034768 grama, czyli około 31 g.

Skąd wzięła się nazwa uncja trojańska? Nazwa pochodzi od francuskiego miasta Troyes położonego nad Sekwaną, w północno-wschodniej Francji. Było to ważne centrum handlowe w średniowieczu.

Uncja może być również określana symbolem "fl oz". Jest równa 1/160 galona imperialnego/angielskiego. Jeden galon angielski jest równy 4,54609 litra.

Ile jest warta uncja złota?

Ceny złota podlegają ciągłym wahaniom i zależą od wielu czynników. Dlatego trudno jest udzielić odpowiedzi na pytanie o cenę jednej uncji złota. Jakie czynniki wpływają na cenę złota? Najważniejsze są następujące czynniki:

 • Podaż i popyt są w ciągłym konflikcie - im więcej osób chce kupić złoto, tym mniej złota jest dostępne. Wynika to z faktu, że złota nie da się wyprodukować. Jego rezerwy również powoli się zmniejszają. To tylko kwestia czasu, zanim będzie więcej kupujących niż produktu, co doprowadzi do wzrostu ceny. Kiedy dzieje się odwrotnie, a popyt na złoto spada, spada również wartość jednej uncji.
 • Warunki polityczne i gospodarcze na świecie wpływają między innymi na cenę ropy naftowej. Konflikty między krajami produkującymi i kupującymi ropę naftową mogą spowodować wzrost jej ceny. Cena za uncję spada, co może ostatecznie doprowadzić do wzrostu popytu na złoto i jego wartości.
 • Poziom inflacji. Im wyższa stopa inflacji, tym więcej osób wybiera inwestycje w złoto jako formę zabezpieczenia finansowego. Historia pokazała, że wartość złota stale rośnie, co czyni je bezpiecznym sposobem inwestowania pieniędzy. Cena złota rośnie wraz z inflacją. Gdy inflacja jest bardzo niska, cena uncji również rośnie.
 • Gdy stopy procentowe są niskie, oszczędzanie pieniędzy na kontach oszczędnościowych i depozytowych przestaje być opłacalne. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy niskie stopy procentowe zbiegają się z rosnącą inflacją. Wtedy inwestowanie w złoto staje się bardziej opłacalne, ponieważ cena za uncję rośnie.
 • Kurs dolara amerykańskiego jest bez wątpienia najważniejszą walutą na rynkach finansowych. Kurs dolara amerykańskiego ma duży wpływ między innymi na ceny złota. Gdy dolar się umacnia, cena złota za uncję spada i odwrotnie.

Istnieje oczywiście wiele innych czynników, które wpływają na aktualną cenę złota. Jak wielokrotnie pokazała historia, cena metali szlachetnych często odbiega od swoich fundamentów i nie podlega ogólnie przyjętym zasadom.

Uncja złota

Czy warto kupić uncję złota?

Inwestowanie w złoto ma wiele zalet. Pozwala na następujące działania:

 • Niezależność od niestabilnych rynków finansowych
 • ochronę wartości pieniądza w czasie, tj. ochronę oszczędności przed inflacją
 • Ważna jest dywersyfikacja portfeli inwestycyjnych.

Co więcej, złoto:

 • Pomimo wahań ceny złota, ma stałą tendencję wzrostową.
 • Można je łatwo przekazać w spadku.
 • To uniwersalny pieniądz - jego wartość jest taka sama na całym świecie.

Sprawdź aktualną cenę uncji złota na stronie https://mennica-krakowska.pl/uncja-zlota-cena-miara.

Rentowność inwestycji w szlachetny kruszec zależy od wielu czynników, takich jak czas wejścia na rynek. Na stopę zwrotu wpłynie zakup uncji po niskiej cenie. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zastanowić się przed podjęciem decyzji. Dobrym pomysłem jest również śledzenie aktualnego kursu złota i porównywanie go z kursami historycznymi. Pomoże to inwestorowi określić, kiedy warto zainwestować w złoto. Gdy zauważy, że jego wartość zaczyna spadać, może dokonać zakupu.

Najbezpieczniejszą i najrozsądniejszą opcją jest kupowanie złota w małych ilościach, w oparciu o średnią cenę. Jest to strategia zalecana początkującym inwestorom. Pozwala to uniknąć zakupu kruszcu po cenach powyżej średniej. Zgromadzenie jednej uncji złota zajmie trochę czasu, jeśli zastosujesz strategię średniej ceny. Ryzyko związane z inwestycją jest jednak znacznie niższe.