Trwa ładowanie proszę czekać ...

Disco polo – nieśmiertelna muzyka pokoleń

13 grudnia 2019 0

Polski rynek muzyczny z pewnością należy do jednego z ciekawszych. Na listach przebojów znajdziemy bowiem zarówno utwory z poprzednich dekad, jak i nowości, które szturmem wdzierają się do serc słuchaczy. Wśród wszystkich gatunków warto wyróżnić zwłaszcza jeden, który pomimo upływu lat cieszy się niesamowitą popularnością i wciąż rosnącą grupą fanów. Mowa oczywiście o na swój sposób nieśmiertelnym disco polo, bez którego wielu Polaków nie wyobraża sobie chociażby wesela. Jest to jednak bardzo stereotypowe i krzywdzące dla gatunku spojrzenie – polska muzyka taneczna to dziś nie tylko trącące myszką przyjęcia. Disco polo jest obecne na niemal wszystkich dużych imprezach – świetnym przykładem tego jest chociażby tegoroczny Sylwester Marzeń organizowany przez TVP. Usłyszymy je także na klubowych dyskotekach i wielu domówkach. Nikt nie słucha, każdy zna – to określenie na stałe przywarło do polskiego disco. Choć kojarzy się pejoratywnie, zdaje się doskonale oddawać realia polskiego przemysłu muzycznego. 

Znane przeboje i król disco polo

Co wpływa na tak dużą popularność disco polo w naszym kraju? Przede wszystkim specyfika całego gatunku. Utwory tego nurtu zazwyczaj są skoczne i wprost idealnie nadają się do potańcówek i dyskotek. Disco polo to także proste teksty i zapadające w pamięć refreny – niech kamieniem pierwszy rzuci ten, kto nigdy nie zanucił „Przez twe oczy zielone...” Cytując wspomnianą piosenkę nie sposób pominąć sylwetki znanej niemal każdemu Polakowi. Mowa o Zenku Martyniuku, który często nazywany jest królem polskiej muzyki disco polo. Artysta doczekał się licznych nagród, benefisów i filmu biograficznego, który do kin trafi na początku 2020 roku. Jego piosenki znają niemal wszyscy – na koncertach zawsze są tłumy gotowe do szampańskiej zabawy. Klipy zespołu Akcent obejrzane zostały dziesiątki milionów razy – nic więc dziwnego, że Polacy tak chętnie szukają w sieci tekstów piosenek charakterystycznego artysty. Dzięki temu mogą podśpiewywać wraz z wokalistą i urządzać wieczorki karaoke. 

Teksty piosenek zespołu Akcent

Akcent to zespół wyjątkowo płodny i popularny. Dziesiątki piosenek, miliony odsłon i rozpoznawalność w całej Polsce to najlepsze dowody na potwierdzenie tej tezy. Niektóre jej piosenki większość zna na pamięć – inne wymagają sprawdzenia w sieci lub przynajmniej delikatnego przypomnienia. Oczywiście w internecie znajdziemy niemal wszystko – swoje miejsce mają w nim więc również popularne teksty disco polo. Teksty piosenek zespołu Akcent są wyszukiwane bardzo często. Można śmiało zaryzykować tezę, że ta muzyka łączy pokolenia. Choć wielu się z nią nie zgodzi (a część z nich może się nawet poczuć oburzona) wystarczy sprawdzić repertuar klubów, w których na ogół bawią się młodzi ludzie. Starsi słuchają jej z przywiązania i z sentymentu, a jeszcze inni relaksują się przy disco polo po ciężkim dniu w pracy lub szkole. Być może warto się przekonać na własnej skórze, na czym polega ten muzyczny fenomen.