Trwa ładowanie proszę czekać ...

Sony Xperia XZ – poznaj nowe dziecko SONY

27 kwietnia 2017 0

Seria Sony Xperia XZ od początku swojego istnienia miała za zadanie pokazać klientom ,jak według japońskiego giganta będzie wyglądać przyszłość smartfonów. Sony stworzyło wtedy model telefonu, który zachwycał swoją funkcjonalnością oraz parametrami technicznymi. Od tego momentu minęło trochę czas i teraz przyszedł czas na nową odsłonę Sony Xperia XZ Foto, które szykuje kolejną rewolucję w mobilnej fotografii. Jeszcze żaden smartfon nie był, aż tak bardzo nastawiony na robienie doskonałych pod każdym względem zdjęć.

Produkt własny

Sony przy produkcji Xperii XZ postanowiło, że musi stworzyć coś, co będzie całkowicie ich. Jest to sytuacja unikatowa, ponieważ współczesne smartfony zazwyczaj są mieszanką różnych podzespołów okraszonych tylko logotypem i marką firmy, która je zamówiła i złożyła w całość. W przypadku Sony XZ aparat fotograficzny, który jest wbudowany w telefon to całkowicie wytwór myśli technicznej Japończyków. Ciężko jest znaleźć inny telefon niebędący “składakiem”.

Co z tym aparatem? O co tyle krzyku?

Sony Xperia XZ to telefon, w którym zastosowano obiektyw ze szkła z serii G. Jeżeli więc co nieco o podzespołach fotograficznych zdajesz sobie pewnie sprawę, że mówimy o najwyższej jakości sprzęcie. Obiektyw składa się z sześciu soczewek, co dodatkowo poprawia jego osiągi. Kąt widzenia wynosi 22 mm a jego jasność to f/2.0. Rozdzielczość głównego aparatu to 23 megapiksele, a przedniego to 13 megapikseli! Taki wynik zachwyci zarówno każdego miłośnika dobrych zdjęć jak i profesjonalnych selfie.

Jak z matrycą?

Matryca w Sony Xperia XZ to przetwornik, który jest wykonany w nowoczesnej technologii Exmor RS. Sony nie dysponuje obecnie niczym lepszym. Jest to absolutny szczyt szczytów. Xperia XZ może pochwalić się niesamowitym wynikiem 23 megapikseli, które posiada jej główny aparat. Przekątna sensorów wynosi ½.3 cala. Matryca jest również wyposażona w komórki detekcji fazy. Jest to technologia dotychczas znana tylko z aparatów bezlusterkowych oraz lustrzanek Canona.

Detekcja fazowa? Do czego to służy?

Detekcja fazowa to funkcja, która sprawia, że aparat samoczynnie rozpoznaje, gdzie znajduje się ostrość – przed czy za obiektywem. Dzięki temu możliwe jest szybkie oraz precyzyjne ustawienie ostrości bez konieczności grzebania w ustawieniach. Tak najczęściej bywa, gdy za ostrość odpowiedzialna jest detekcja kontrastu. Detekcja fazowa wpływa więc znacznie na komfort obsługi aparatu.

Procesor obrazu

Ostatnim elementem mechanicznym aparatu, ale nie najmniej ważnym jest procesor obrazu, który został zastosowany w telefonie Sony Xperia XZ. Chodzi oczywiście o Bionz for mobile. Dzięki niemu przetwarzanie zdjęcia przebiega o wiele sprawniej. Kolory, kontrast, odszumianie oraz stopień ostrości są momentalnie dostosowane do tego, czego oczekujesz od idealnego zdjęcia. Xperia XZ jest idealnym przykładem na to, że świat profesjonalnej fotografii i smartfonów przenikają się i coraz częściej elementy dostępne dotychczas tylko w aparatach fotograficznych lądują w smartfonach.

Co z odwzorowaniem kolorów?

Sony pomyślało i o tym. W swoim najnowszym telefonie z serii Xperia XZ japoński gigant zadbał o to, by nikt nie mógł narzekać na odwzorowanie kolorów. Udało się to dzięki zastosowaniu nowego sensora kolorów RGBC-IR. Dzięki niemu możliwe jest wyłapywanie oraz eliminowanie niepotrzebnego światła podczerwonego. Twórcy Xperii XZ chcieli uzyskać efekt niemal identyczny z tym, co widzi ludzkie oko. To niesamowite, ale wydaje się, że bardzo dobrze im się to udało.

Stabilizacja obrazu

Niezwykle ważny element dla każdego miłośnika zdjęć w plenerze oraz dynamicznych ujęć. Sony Xperia XZ posiada aż pięcioosiową stabilizację ruchu. Jest to technologia, która wpływa w bardzo dużej mierze na jakość wykonanych przez Ciebie filmów oraz zdjęć. Dodatkowym atutem jest to, że stabilizowany jest zarówno przedni, jak i tylny aparat. Xperia XZ pozwala na nagrywanie filmów w nowoczesnej rozdzielczości 4K, który wyciska z obrazu wszystko, co najlepsze.

Dodatkowych emocji dodaje to, że pięcioosiowa stabilizacja jest obecnie całkowitą nowinką, jeżeli chodzi o świat fotografii. Póki co szturmem zdobywa rynek aparatów fotograficznych. Jej wyjątkowość polega na tym, że stabilizuje praktycznie każdy ruch użytkownika. Rejestrowane jest nawet leciutkie przesunięcie smartfona oraz pochylenie go w każdej osi.

Sony znowu pokazało klasę

Sony Xperia XZ to bezsprzecznie telefon godny polecenia. Szczególnie zadowoleni będą z niego przede wszystkim miłośnicy fotografii, którzy oczekują od telefonu czegoś więcej niż robienie poprawnych zdjęć. Xperia XZ pozwala na wykonywanie ujęć, których nie powstydziłby się nawet profesjonalny fotograf. To całkowita nowość w świecie smartfonów. Sony bowiem po raz kolejny udowodniło, że granica pomiędzy samodzielnymi aparatami fotograficznymi a tymi, wbudowanym w telefony zaciera się. Co lepsze technologie stosowane dotychczas tylko w lustrzankach są z powodzeniem implementowane do nowoczesnych smartfonów. Jeżeli więc szukasz czegoś, co pozwoli Ci połączyć robienie niesamowitych zdjęć z dobrze wykonanym i funkcjonalnym smartfonem, koniecznie musisz zdecydować się na Sony Xperia XZ. Jest to telefon, którego próżno szukać u konkurencji. Zainteresował Cię smartfon od Sony? Wejdź na stronę https://www.sonymobile.com/pl/products/phones/xperia-xz/ i dowiedz się więcej o tym, co oferuje Ci Sony Xperia XZ w kwestii "strzelania fotek".