Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak znaleźć idealny pędzelek do farb?

11 września 2019 0

Osoby, które kiedykolwiek malowały mieszkanie doskonale wiedzą, że odpowiedni wybór pędzla ma ogromne znaczenie dla jakości efektu końcowego. Nawet najlepsza farba nie będzie przecież układała się tak, jak powinna, jeśli nie postawimy na pędzel odpowiadający jej rodzajowi. Co więcej, samo malowanie również okaże się wówczas czynnością męczącą i zabierającą znacznie więcej czasu niż zakładaliśmy. Dysponując tą wiedzę z pewnością łatwiej nam będzie zrozumieć to, że pędzelki do farb, których nie może zabraknąć w uczniowskiej wyprawce, również powinny być wybierane z dużą starannością.

Pędzelek i jego budowa

Jeszcze zanim podda się analizie te typy pędzli, które cieszą się największą popularnością, należy zwrócić uwagę na ich budowę. Co do zasady, pędzel składa się z trzech elementów decydujących zarówno o jego jakości, jak i łatwości użytkowania. Kluczowe znaczenie wydaje się mieć trzonek, to bowiem właśnie z nim kontakt ma nieustannie ręka malarza. Klasyczne pędzelki mają trzonek drewniany, systematycznie rośnie jednak również liczba tych, w których do wykonania trzonka jest wykorzystywany akryl. Nie mniej istotne jest włosie, w zależności od modelu naturalne albo syntetyczne. Naturalne cieszy się dużym zainteresowaniem przede wszystkim wśród tych osób, które malują farbami akwarelowymi. Włosie syntetyczne jest z kolei wybierane tam, gdzie wykorzystywane są farby olejne. Jest łatwe do utrzymania w czystości, a jednocześnie wchłania mniej farby niż włosie naturalne. Trzonek i włosie oddziela od siebie oprawka. Ona też zapobiega zabrudzeniu trzonka nawet, jeśli pędzel nie został odłożony na miejsce we właściwy sposób.

Pędzelki do farb i ich rodzaje

Choć pędzelki do farb składają się zazwyczaj z tych samych trzech elementów, ich wybór nie jest wcale mały, a poszczególne ich rodzaje charakteryzują się za każdym razem nieco innym zastosowaniem. Za najbardziej klasyczne uchodzą w takim przypadku pędzle okrągłe, a ich popularność w dużej mierze wynika z uniwersalności. Można stosować je w odniesieniu do farb każdego typu, choć z pewnością najlepiej sprawdzą się w przypadku farb olejnych i akrylowych. Do wszystkich rodzajów farb nadają się też pędzelki płaskie, do tych jednak należy podchodzić z większą ostrożnością. Umożliwiają one pokrywanie dużej powierzchni w krótkim czasie, młody malarz może mieć więc pewne trudności z ich opanowaniem. 

Rozwiązaniem zdecydowanie bardziej specjalistycznym jest pędzelek w kształcie wachlarza. Trudno jest nim szkicować, jest jednak nieoceniony, gdy na obrazie pojawić mają się drzewa, liście oraz chmury. Także pędzle skośne mają spore grono zwolenników. Można malować nimi nawet miejsca trudno dostępne, są więc idealne, gdy obraz jest już gotowy, pojawia się jednak konieczność naniesienia drobnych poprawek. Ciekawym rozwiązaniem jest też pędzel okrągły szpiczasty. Powinien mieć go w swojej wyprawce każdy utalentowany plastycznie uczeń, z jego użyciem łatwo można bowiem dopracowywać szczegóły. Co ważne, może być on wykorzystywany w przypadku farb każdego rodzaju.

Zobacz pędzelki do farb różnego typu w ofercie alibiuro.pl