Pięknie prezentująca się, złocista opalenizna jest absolutnym niezbędnikiem letniego looku. Jeśli masz obawy o zdrowie swojej skóry w wyniku ekspozycji słonecznej, koniecznie dowiedz się, jak opalać się i nie narażać się na negatywne konsekwencje kontaktu ze słońcem.
Zdrowa opalenizna - co jest ważne przed opalaniem?
Piękna, utrzymująca się do kilkunastu tygodni opalenizna jest efektem ekspozycji na słońce, dopasowanej do swoich możliwości. Czas bezpiecznej ekspozycji zależny jest przede wszystkim od karnacji oraz przyzwyczajenia skóry do promieniowania UVB i UVA. Przed rozpoczęciem regularnych, słonecznych kąpieli warto przygotować skórę na proces melanogenezy czyli tworzenia się brązowego kolorytu w wyniku zwiększonej produkcji melaniny. Przed urlopem warto zadbać o zdrową dietę, bogatą w witaminę C oraz nawilżenie skóry. Powinna być gładka i jędrna, by poprzez jej odpowiednią elastyczność uniknąć nadmiernego przesuszenia. Przed ekspozycją na promienie słoneczne koniecznie zrób peeling, by usunąć zrogowaciały, obumarły naskórek, przebarwienia i przygotować skórę na opalanie. Zadbaj o komfortową, dopasowaną garderobę, by podczas opalania nie narażać skóry na otarcia.
Jak się opalać, by nie narazić się na szkodliwe efekty promieniowania UV?
Promieniowanie UVA dociera do skóry właściwej, powodując powstanie stresu oksydacyjnego, szybsze starzenie się, powstawanie zmarszczek, przebarwień i wiotkości. Powodują zmiany w DNA komórkowym. Warto zadbać o ochronę skóry przez cały rok, gdyż to promieniowanie może przeniknąć przez szyby. UVB z kolei powoduje rumień na skórze i opaleniznę natychmiastową, widoczną już w trakcie ekspozycji. Aby zachować zdrowie skóry przede wszystkim należy stosować krem ochronny z filtrem SPF, dopasowanym do swojej karnacji. Wartość odpowiada czasowi, jaki można bezpiecznie spędzić na słońcu. Unikaj ekspozycji, gdy promieniowanie jest najbardziej intensywne czyli w godzinach pomiędzy 11.00 a 14.00. Preparat ochronny zaaplikuj 20-30 minut przed wyjściem na słońce, pamiętając o powtarzaniu aplikacji co około dwie godziny. Jeśli przebywasz w wodzie, chroń skórę preparatem co około dwadzieścia minut, gdyż woda odbija aż 15% promieni UV, zwiększając ryzyko poparzeń skóry. Sprawdzaj regularnie indeks UV, zapewniając sobie możliwość dopasowania bezpiecznego czasu ekspozycji słonecznej. Jeśli zauważysz, że w trakcie opalania skóra stała się zaczerwieniona i podrażniona, zakończ ekspozycję słoneczną. Zdrowa, piękna, długotrwale utrzymująca się opalenizna powstaje stopniowo.
Czego unikać podczas opalania?
Najpiękniejsza opalenizna tworzy się w trakcie aktywnego wypoczynku na słońcu. Unikaj smażenia się w jego promieniach bez ruchu oraz zaśnięcia na plaży. W ten sposób możesz doprowadzić do poparzeń słonecznych. Używaj kosmetyków z SPF w odpowiedniej ilości. Zbyt mała ilość kosmetyku nie zadziała prawidłowo. Nie opalaj się zbyt długo, lepiej tworzyć opaleniznę stopniowo. Jeśli chcesz przyspieszyć ten proces, użyj wzmacniaczy i przyspieszaczy opalania, zawierających tyrozynę. Oprócz nich stosuj kosmetyki z filtrem UV. Unikaj bezpośredniej ekspozycji skóry i włosów na promieniowanie w godzinach południowych. Jeśli musisz przebywać na słońcu, załóż na głowę kapelusz, a ciało otul przewiewnym pareo lub zwiewną, lekką sukienką.
Artykuł partnera