Trwa ładowanie proszę czekać ...

6 sposobów na to jak odnowić płytki ceramiczne

21 listopada 2022 0

Jeśli nie jesteś w stanie przeprowadzić gruntownego remontu łazienki lub kuchni i położyć nowych płytek, ale twoje finanse są napięte, istnieją tańsze i bardziej skuteczne sposoby na odświeżenie kuchni i łazienki. Starym płytkom, które nie są już modne, można nadać nowy wygląd i odmienić wnętrze. Czy możliwe jest przekształcenie starych płytek w coś nowego? Czy stare płytki łazienkowe są nadal atrakcyjne? Jest to możliwe i wcale nie musi być trudne.

Oferujemy kilka metod odnawiania płytek ceramicznych, aby znów wyglądały olśniewająco.

Farby do płytek - Malowanie ścian i podłóg farbami do płytek

Możesz łatwo przemalować płytki łazienkowe w wybranym kolorze, jeśli obecny kolor nie pasuje do przestrzeni po wymianie mebli. Jest to prosty i niedrogi sposób, aby płytki łazienkowe pasowały do Twojego wnętrza. Poszukaj w lokalnym sklepie linii farb specyficznych dla płytek ceramicznych. Zwykłe farby nie są zalecane do malowania ceramiki. Na opakowaniu znajdują się szczegółowe informacje o produkcie i jego przeznaczeniu. W razie wątpliwości warto porozmawiać z obsługą sklepu. W miejscach wilgotnych należy stosować produkt, który jest w pełni wodoodporny. Przyjrzyj się fakturze płytek, zanim zdecydujesz się na produkt do malowania. Istnieje wiele tekstur do wyboru i trzeba będzie wybrać odpowiedni produkt dla każdego z nich. Sama farba będzie działać dla matowych i szorstkich. Jednak podkład jest wymagany dla tych błyszczących lub szkliwionych.

Dokładne czyszczenie jest pierwszym krokiem w renowacji płytek. Gładsza powierzchnia zapewni lepszy efekt. Drugim krokiem jest sprawdzenie stanu płytek. Nie będą one wyglądały lepiej, jeśli będą miały pęknięcia lub ubytki. Pierwszym krokiem w odświeżaniu płytek jest wypełnienie wszelkich odprysków i skaz.

Pierwszym krokiem w malowaniu jest pokrycie fug farbą. Można to zrobić najlepiej za pomocą wałka. Włosie może pozostać przy pędzlu na powierzchni płytek. Warstwy nakłada się naprzemiennie, najpierw wzdłuż ściany, a następnie w poprzek płytek, aż będą wyglądały jak nowe. Tę samą metodę można zastosować do odnowienia płytek podłogowych.

Odnawianie płytek można wykonać poprzez ich pomalowanie. W ciągu kilku minut można osiągnąć niesamowite rezultaty. Nowy kolor wydobędzie płytki i odświeży Twoją łazienkę.

Odświeżenie fug w łazience

Możesz łatwo odświeżyć wygląd łazienki, malując fugi. Jest to proste zadanie, ale może być trudne. Upewnij się, że wybrałeś preparat do fug, który jest odpowiedni do fug. Powinien on zawierać wysokiej jakości wypełniacze, spoiwo polimerowe i środki modyfikujące. Farba do fug charakteryzuje się wysokim stopniem krycia i dużą odpornością na ścieranie. W sklepach często można znaleźć kompletny zestaw farby do fug, który zawiera pędzel, gąbki i farbę.

Domowe sposoby na renowację fug

Aby odświeżyć wygląd fug, nie trzeba ich przemalowywać. Jak odnowić płytki ceramiczne i fugi, które nie są już tak atrakcyjne? Istnieje wiele sprawdzonych i łatwych sposobów na przywrócenie płytkom ich pierwotnego koloru. Oto kilka przykładów:

  • Sok z cytryny - może być użyty do wybielenia fug, które mają jasny kolor. Należy wymieszać go z gruboziarnistą solą, a następnie za pomocą szczoteczki do zębów wcisnąć pastę w fugę. Całość należy spłukać po 10 minutach. Można też zrobić roztwór wody z cytryną. Jak wyczyścić fugi. Ta metoda nie jest w stanie poradzić sobie z rdzą i kamiennymi osadami.
  • Sodę oczyszczoną miesza się z octem, aż powstanie jednorodna pasta. Taką pastę nakłada się następnie na fugi za pomocą szczotki. Skutecznie usuwa ona zabrudzenia. Po około kwadransie całość należy spłukać wodą. Sodę oczyszczoną można wykorzystać do zabicia bakterii i grzybów.
  • Proszek do pieczenia, nadtlenek wodoru lub ocet mogą być stosowane do czyszczenia fug.

Wymiana płytek ceramicznych

Renowacja płytek - naklejka dekoracyjna

Pamiętaj, że malowanie płytek to proces nieodwracalny. Istnieje alternatywa, która tymczasowo zmieni wygląd kuchni, łazienki czy klatki schodowej. Płytki ceramiczne nadal będą w dobrym stanie. Naklejki na płytki wykonane są z samoprzylepnego winylu i są świetnym sposobem na szybką i niedrogą zmianę wyglądu wnętrza. Ponieważ folia błyszcząca jest bardziej odporna na zarysowania, plamy i wgniecenia niż matowa, warto zainteresować się naklejkami wykonanymi z folii błyszczącej. Po naklejeniu na płytki ścienne, naklejki powinny być zabezpieczone powłoką laminatu. Zwiększa to ich trwałość.

W sklepach specjalistycznych można znaleźć wiele rodzajów naklejek. Możliwe jest znalezienie odpowiedniego rodzaju naklejek do danego pomieszczenia. Istnieją specjalne modele, które można przykleić tylko do kilku płytek. Tworzą one piękne mozaiki i są łatwe w montażu i demontażu. Naklejki to świetny sposób na stworzenie nowych płytek ściennych.

Stare płytki jak nowe

Możesz wymienić płytki ceramiczne bez konieczności ich usuwania. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy oryginalne mocowanie jest nadal mocne i nie ma ryzyka, że stara ceramika się poślizgnie. Jest to opcja ryzykowna. Ta opcja jest dostępna, jeśli twój nowy dekor nie musi trwać długo lub jeśli może być stosowany jako uzupełnienie istniejących metod.

Pokrycie szkliwa

Do pokrycia ściany z płytek można użyć dowolnej wodoodpornej płytki, pod warunkiem, że nie koliduje ona ze stałym wyposażeniem kuchni lub łazienki. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie produkty przeznaczone do bezpośredniego kontaktu z wodą. Mocuje się je za pomocą silikonu lub specjalnego kleju. Do wyboru mamy lustro, płyty z tworzywa sztucznego, matową blachę lub płyty PCV. Ważne jest, aby płyty dobrze przylegały do siebie i do ściany. Należy zwrócić uwagę, czy powierzchnia, na której będą mocowane płyty, jest nierówna, aby w końcowym urządzeniu nie pojawiły się niespodzianki.