Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jaki krokomierz będzie najlepszy?

20 lutego 2018 0

Sposobem na jeszcze lepsze kontrolowanie codziennej aktywności, na liczenie pokonanych dystansów podczas spacerów i wędrówek oraz na skuteczne mobilizowanie do działania jest niewielki i niepozorny krokomierz. To proste urządzenie, które okazuje się bardzo przydatnym gadżetem, o ile sięgniemy po dobry model. Jaki krokomierz będzie najlepszy?

Krokomierz liczy kroki, ale nie tylko. Jak działa? Jakie są jego funkcje?

Podstawową funkcją krokomierza, jak sama nazwa wskazuje, jest liczenie kroków, ale współcześnie produkowane urządzenia mają o wiele więcej możliwości. Na podstawie zliczonych kroków mogą szacować dystans, obliczać liczbę spalanych kalorii, ułatwiają prowadzenie dziennika aktywności. Niektóre krokomierze mogą pełnić również funkcję zegarka na rękę, inne przypina się do paska. Możliwości jest wiele, dlatego warto dobrze przemyśleć ten temat i uściślić najbardziej potrzebne funkcje przed zakupem urządzenia.

  • Najbardziej podstawowe i najczęściej spotykane funkcje krokomierza to: licznik kroków, pomiar dystansu oraz licznik kalorii. Ten zestaw funkcji znajdziemy w większości urządzeń tego typu.
  • Funkcje bardziej zaawansowane, znajdziemy je tylko w niektórych krokomierzach: zegarek, pulsometr, timer, sygnał dźwiękowy.

Jaki krokomierz wybrać? Rodzaje krokomierzy

Oferta krokomierzy jest bardzo zróżnicowana, co nie ułatwia dokonania wyboru konkretnego urządzenia. Krokomierze można podzielić na dwie grupy (w zależności od sposobu noszenia i funkcji):

  • Zegarek z krokomierzem krokomierze tego typu przypominają sportowe zegarki i mają funkcję zegarka, ale pełnią także rolę krokomierzy, a w najbardziej zaawansowanych modelach mogą pojawić się nawet takie opcje, jak pomiar ciśnienia atmosferycznego, kompas czy też pomiar wysokości górskiej. Im bardziej skomplikowane i wielofunkcyjne urządzenie, tym wyższa jego cena, a przecież nie każdy poszukuje krokomierza na górskie ekspedycje. Do codziennego zastosowania zdecydowanie wystarczy prosty model krokomierza z zegarkiem.
  • Krokomierze do paska – nie są tak zaawansowane, jak krokomierze na rękę, ale mają zupełnie inne atuty. Można nosić je tak, by były niemal niewidoczne, więc znajdą zastosowanie nie tylko podczas treningów, ale nawet podczas wyjścia w eleganckim stroju. Krokomierze tego typu są też bardzo tanie – najtańsze modele kosztują po kilkanaście złotych. Oferują mniej funkcji, ale spełniają podstawowe zadania: liczą kroki, szacują dystans oraz liczbę spalanych kalorii, a to są najważniejsze opcje krokomierzy.

Krokomierze to proste urządzenia o podstawowej funkcjonalności. Niektórzy rezygnują z nich na rzecz bardziej zaawansowanych inteligentnych opasek czy zegarków, inni sięgają po pulsometry, ale krokomierze to wciąż popularne i godne uwagi sprzęty dla osób aktywnych lub chcących się do aktywności zmobilizować. Krokomierz można kupić już za kilkanaście złotych, co jest tak niską ceną, że zdecydowanie warto spróbować.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem krokomierza?

Choć zakup krokomierza nie wydaje się dużym wydatkiem (szczególnie w przypadku wyboru jednego z najprostszych modeli), to i tak warto wybrać go starannie, w oparciu o kilka najważniejszych cech. Oto kwestie, na które powinno się zwrócić uwagę przy zakupie:

  • Funkcjonalność – by urządzenie faktycznie sprawdziło się w praktyce, powinno oferować wszystkie te funkcje, które użytkownik uzna za niezbędne. Jeśli zależy nam na krokomierzu z zegarkiem, odrzućmy z góry modele bez zegarka, bo nie spełnią określonych oczekiwań.
  • Marka – warto sięgać po produkty tych marek, których wyroby cieszą się dobrą renomą.
  • Sposób mocowania – do wyboru są krokomierze na rękę oraz modele na pasek.
  • Cena – jeśli od razu ustalimy dostępny budżet na zakup krokomierza, oszczędzimy sporo czasu, gdyż nie będziemy tracili go na przeglądanie ofert, które nie mieszczą się w przyjętym przedziale cenowym.
  • Jakość wykonania, estetyka – dobry krokomierz do stosowania w terenie powinien być odporny na wilgoć, kurz i czynniki atmosferyczne, ale też powinien się nam po prostu podobać.

Z uwagi na fakt, że oferta krokomierzy jest tak szeroka i zróżnicowana, warto też zasięgnąć opinii innych użytkowników. Pomocny może być ranking krokomierzy, ale też recenzje i opinie internautów i blogerów. Warto porównywać różnorodne rozwiązania, zaglądać do specjalistycznych sklepów i do rankingów, bo to pomoże wybrać naprawdę dobry i niezawodny model krokomierza. 

 

Materiał zewnętrzny