Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak urządzić swoje biuro?

16 lutego 2018 0

W estetycznie i funkcjonalnie urządzonym biurze pracuje się lepiej - to powszechnie znany fakt. Bałagan spowodowany wiecznym szukaniem potrzebnych przedmiotów lub niewłaściwym doborem mebli przeszkadza pracownikom. Jeśli w biurze bywają klienci, pierwsze wrażenie bardzo często decyduje o tym, czy powierzą swoje sprawy danej firmie, czy będą woleli poszukać innej. Jak urządza się dziś biura, biorąc pod uwagę potrzeby pracowników oraz klientów? Jak zadbać o praktyczność tego pomieszczenia i jakie wybrać materiały biurowe?

Dla siebie czy dla klienta?

Pierwszym pytaniem, jakie warto sobie zadać, jest pytanie o charakter biura. Czy będzie często odwiedzane przez klientów? Czy raczej będzie służyło jako prywatna przestrzeń do pracy?

W pierwszym przypadku należy skupić się przede wszystkim na odbiorze i na tym, jacy klienci odwiedzać będą biuro. Na czym może im zależeć? Na kreatywności, stabilności, poczuciu bezpieczeństwa? Z pewnością docenią porządek, gustowny wystrój oraz wygodę.

Z kolei biura służące jako przestrzeń do pracy mogą być bardziej spersonalizowane, ale jednocześnie powinny być praktyczne. To właśnie tu należy położyć nacisk na odpowiednie szafy biurowe, ergonomiczne stanowiska pracy i dostateczną przestrzeń do przechowywania materiałów. 

Pierwsze wrażenie

Może być mylące - to stara prawda na temat pierwszego wrażenia. Nie sposób jednak zaprzeczyć powszechnym spostrzeżeniom i wynikom badań. Ludzie często oceniają po pierwszym wrażeniu, takiej szybkiej, automatycznej ocenie podlegają między innymi firmy. Dlatego warto wykorzystać przestrzeń biurową, by sprawić, że pierwsze wrażenie zachęci do pozostania na dłużej.

Dobre pierwsze wrażenie wywierają wnętrza stonowane, uporządkowane, wygodne. Przesada niemal nigdy się nie sprawdza. Zdecydowany, mocny styl o narzucającym się charakterze przypadnie z pewnością do gustu niektórym z osób odwiedzających biuro, jednak zawsze istnieje ryzyko, że będzie to mniejszość. Dlatego warto postarać się, by wystrój biura trafiał w gusta możliwie szerokiej gamy odbiorców - co niekoniecznie musi znaczyć, że powinien być całkiem nijaki i mdły. Niekiedy dobrym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z usług architekta wnętrz lub marketingowca, który pomoże określić profil klienta firmy i jego potencjalne upodobania.

szafy biurowe

Meble do biura

W biurach najlepiej sprawdzają się neutralne, stonowane kolory ścian i podłóg, stanowiące raczej tło, niż istotny element całości. Istotnym elementem są za to meble biurowe - jednocześnie estetyczne, funkcjonalne oraz wygodne. O czym trzeba pomyśleć, wybierając meble i inne przedmioty do swojego biura?

Biurka i krzesła

To przede wszystkim kwestia ergonomii i wygody pracowników. Biurko powinno być na tyle obszerne, by dało się na nim wygodnie ustawić komputer, organizery z podręcznymi dokumentami, materiały biurowe. Krzesło musi umożliwiać regulację wysokości siedziska i oparcia.

Szafy biurowe

W szafach biurowych mieszczą się zwykle wszystkie ważne dokumenty i materiały, z którymi pracuje się na bieżąco. Powinny być stabilne i wytrzymałe. Warto zdecydować się na ponadczasowe, trwałe i klasyczne drewno, które świetnie sprawdza się w niemal każdej stylistyce. W nowoczesnych biurach z kolei dobrze prezentują się meble metalowe. Solidne meble metalowe oferuje firma Lobos.

Regały i półki

W większości biur służą przechowywaniu segregatorów, choć mogą również stanowić subtelny element budujący pierwsze wrażenie. Zestaw kodeksów prawnych na półce lub regale w biurze adwokata nie tylko przydaje się w codziennej pracy, ale też dobrze wygląda.

Elementy wystroju

Nie warto przesadzać z liczbą elementów wystroju w biurze. Zwykle wystarcza jeden ciekawy obraz na ścianie lub duży kwiat w doniczce. Wymyślne firany, ogrom fotografii z podróży (o ile nie jest to biuro podróży), rozmaite figurki i wazony tworzą wrażenie przytulności, ale niszczą profesjonalizm.

Niezbędne materiały biurowe

Bardzo istotną kwestię, zwłaszcza z punktu widzenia ergonomii i komfortu pracy osób zatrudnionych w firmie, stanowią odpowiednie materiały biurowe. Nie warto na nich oszczędzać - ułatwiają pracę i pomagają w zachowaniu porządku w biurze.

Akcesoria biurowe

To klasyczny zestaw przyborów do pisania, papieru, karteczek samoprzylepnych, ale też tablice korkowe, nożyczki, spinacze czy taśmy klejące, które przydają się w codziennej pracy. W większości biur niezbędne są segregatory, klipy biurowe i koszulki. Warto wybrać jednego dostawcę i zamawiać akcesoria z jego katalogu - zwykle jest to naprawdę opłacalne. Wszelkie akcesoria takie jak np. przybornik na biurko zamówisz w sklepie internetowym alibiuro.pl

Organizery

Bardzo pomagają w zachowaniu porządku w dokumentach i co za tym idzie, bieżących projektach oraz wykonywanej pracy. Ponad to, mogą stanowić ciekawy i spójny element wystroju biura, ponieważ łatwo rzucają się w oczy. Drewniany przybornik świetnie pasuje do mebli z drewna, z kolei druciany, o ciekawym designie, dopełni wizerunku nowoczesnej przestrzeni biurowej. 

Materiały pomagające w prezentacjach

Firmy, które w swojej codziennej działalności prezentują klientom lub pracownikom plany, projekty i oferty, powinny zadbać także o flipcharty na kółkach oraz tablice i zmywalne markery.