Jak wygląda Mikołaj wiedzą wszyscy. Zazwyczaj jednego dnia w roku dzieci spodziewają się wizyty grubego, starszego pana z białą brodą w czerwonym kubraczku i charakterystyczną czapką z białym pomponem oraz z workiem pełnym prezentów. W pierwszych latach kultywowania tej tradycji jego wizerunek był zupełnie inny. Na początku XX wieku na świecie był znany, jako biskup z Miry – kraju w Turcji. Stąd przedstawiano go w stroju biskupim.
USA
W 1930 roku w związku z kampanią Coca-Coli postanowiono zmienić image Mikołaja. Przedstawiciele amerykańskiego koncernu popularnego napoju poprosili artystę Freda Mizena o stworzenie nowego wizerunku. Kolejne korekty wprowadził Huddon Sundblom i tak powstała jedna z bardziej znanych postaci towarzyszących świętom. Nie podróżuje też już pieszo z kosturem, a przemieszcza się latającymi saniami zaprzężonymi w renifery. Ten wizerunek został skutecznie utrwalony w świadomości odbiorców, dzięki świątecznym kampaniom reklamowym. W USA Mikołaj przynosi prezenty 6 grudnia.
Anglia
W Anglii i w krajach anglojęzycznych, Mikołaj występuje, jako Santa Clause lub Father Christmas. Prezenty przynosi w wigilię Bożego Narodzenia i wrzuca je do świątecznych skarpet. Przed świętami dzieci piszą listy z życzeniami, które wrzucają do kominka. Dzięki dymowi z ogniska prośby mają wzlecieć aż do nieba i dotrzeć do Mikołaja.
Polska
W Polsce w niektórych regionach Mikołaj był inaczej nazywany. Jeszcze dziś m.in. na Kaszubach prezenty rozdaje Gwiazdor. Na Śląsku Cieszyńskim upominki rozdają tak zwani „Mikołaje Beskidzcy”. Ci z nich, którzy są przebrani na biało to tzw. dobrzy Mikołaje. Czarne charaktery reprezentują Cyganie, diabły i niedźwiedzie. W Poznaniu dobroduszny staruszek nagradza tylko, jeśli zobaczy w domu wypastowane buty. Gdy są brudne, na progu zamiast prezentów, zostawia zgniłego ziemniaka.
Litwa
Na Litwie dzieci muszą się wykazać, aby otrzymać prezent. Ich zadaniem jest zaprezentowanie wierszyka, tańca lub piosenki. Występy są zwykle traktowane poważnie, a przygotowania są bardzo staranne. Dostarczają one i dzieciom i publiczności, w tym „Mikołajowi”, wiele radości. Prezenty zwykle dostają pod choinkę.
Rosja
W Rosji upominki przynosi Dziadek Mróz. Towarzyszy mu Śnieżynka. Prezenty dzieci otrzymują dopiero w noc sylwestrową.
Niemcy
W Niemczech odpowiednikiem Mikołaja jest Frau Berta. W przeciwieństwie do sympatycznego staruszka wygląda przerażająco – ma wielkie stopy i krzywy nos czarownicy. Grzecznym dzieciom tradycyjnie przynosi prezenty, kiedy śpią. Do domu dostaje się przez komin, a upominki zostawia na parapetach, w skarpetach lub pod poduszką. Niegrzeczne straszy, ukazując swoje oblicze. Mikołaj występuje także, jako Weihnachtsmann, czyli świąteczny gość lub po prostu Der Heilige Nikolaus (św. Mikołaj). Przychodzi dwa razy: 6 grudnia i w Boże Narodzenie.
Dania
W Danii to Julemanden odwiedza maluchy. W podróży magicznymi saniami towarzyszą mu elfy. Dzieci zostawiają tym magicznym postaciom mleko i pudding. Wierzą, że pozostawione rano okruszki świadczą o wizycie małych przyjaciół Mikołaja.
Włochy
Włoski Mikołaj przypomina Frau Bertę. La Befana to odrażająca wiedźma latająca na miotle. Dzieci obdarowuje prezentami z 5 na 6 stycznia- w święto Trzech Króli. Maluchy, aby pozyskać względy czarownicy, przed spodziewaną wizytą zostawiają jej na stole cytrusy i kieliszek wina. Niegrzeczne dzieci obawiają się, że wiedźma może ich nieprzyjemnie zaskoczyć – popiołem, cebulą lub czosnkiem w świątecznej skarpecie. Jak mówi legenda la Befana, w dniu urodzin Jezusa zabłądziła i nie zdążyła ofiarować prezentu. Dlatego wrzuca prezenty przez komin w każdym domu, w którym podejrzewa obecność dzieciątka.
Holandia
W Holandii upominki rozdaje Sinter Klaas wraz ze swoimi pomocnikami zwanymi Zwarte Piet. Przypływa do miasta na statku w ostatnią sobotę listopada i witany jest przez mieszkańców oraz burmistrza. Na białym lub siwym koniu wyrusza w objazd po mieście i do 5 grudnia napełnia słodyczami buciki dzieci pozostawione na parapetach okien.
Hiszpania
W Hiszpanii dzieci otrzymują prezenty od Papa Noel lub od Trzech Króli – Los Reyes Magos. Także ich muszą obłaskawić. Monarchom zostawiają na stole trzy kieliszki sherry oraz marchewki dla wielbłądów. Tak jak we Włoszech „Mikołajowie” przychodzą w nocy z 5 na 6 stycznia.
Meksyk
W Meksyku, w czasie świąt bożonarodzeniowych dzieci mają za zadanie rozbicie tzw. Piñaty – dzbanuszki i kubki przywiązane sznurkami do sufitu lub ponad głowami. W zależności, co będzie rozbite, na dzieci spadną czekoladki lub piasek, mąka czy woda. Czasem jest to też duża kula wypełniona tylko słodkościami. Ten zwyczaj kultywuje się także podczas urodzin.
Czasem też prezenty zamiast od Mikołaja otrzymują od króla między 5 a 6 stycznia (święto Trzech Króli). Najpierw piszą list do Kacpra, Melchiora lub Baltazara, a następnie szukają w butach swoich wymarzonych upominków. Obok stawiają talerzyki z pożywieniem dla monarchów oraz ich zwierząt.
Francja
We Francji to również kobieta przynosi prezenty. Dame Abonde to dobra wróżka, która upominki rozdaje dzieciom w sylwestrową noc. W roli Mikołaja występuje również Pre Noël. Pomaga mu Pre Fouttedard, który wie, kto w ciągu roku zapracował na to, by otrzymać prezent.
W tym kraju nie brakuje legend dotyczących Mikołaja. Według jednej z nich św. Marcin zgubił kiedyś osła, a w jego odnalezieniu pomogły mu dzieci. W nagrodę podarował im ciasteczka (przemienione z oślich bobków). Na pamiątkę tego zdarzenia mali pomocnicy, co roku zabierają na wydmy lampiony i udają się ze św. Marcinem na wędrówkę po mieście. Tam otrzymują słodkie bułeczki.
Belgia
W Belgii, Mikołaj przychodzi do dzieci dwa razy w roku. 4 grudnia sprawdza ich zachowanie, a 6 przynosi prezenty bądź rózgę. Maluchy wraz z rodzicami przygotowują dla reniferów przekąskę – do wiklinowych koszyczków wrzucają marchewkę, kostki cukru, siano i wodę do picia. Taki poczęstunek wystawiają przed drzwi. W tak gościnnych domach Mikołaj zostawia prezenty w butach.
Oprócz prezentów od prawdziwego Mikołaja, mozemy je zakupić online, oszczędzając dzięki promocjom i kuponom rabatowym na kupon.pl.
Ja mówi przysłowie: „Co kraj, to obyczaj”. Jak widać w wielu miejscach na świecie, są pewne różnice w obchodzeniu Mikołajek. W niektórych to osobne święto, gwarantujące dodatkowe prezenty, w innych jest połączone z Bożym Narodzeniem. Postępująca komercjalizacja powoli wypiera stare legendy i przyczynia się do ujednolicenia wizerunku promowanego przez koncern znanego napoju. Najważniejsze, by w dobie czasów wszechobecnego konsumpcjonizmu nie zapominać o najważniejszej idei, jaką niósł ze sobą prawdziwy święty Mikołaj: dobroci i obdarowywaniu innych miłością oraz troską.
Materiał partnera zewnętrznego