Skórzane wyroby mogą być niezwykle wytrzymałe i cieszyć użytkownika przez wiele lat. Warunkiem jest odpowiednie przechowywanie i pielęgnacja. Ta zaś w przypadku każdego typu skóry wygląda nieco inaczej. Warto zapoznać się ze sposobem pielęgnowania jeszcze przed wyborem produktu. W jaki sposób pielęgnuje się poszczególne typy skór?
Nubuk i zamsz
Nubuk to skóra bardzo miękka w dotyku, o krótkim włosiu. Otrzymuje się ją preparując wewnętrzne strony skór. Z kolei zamsz ma włosie długie, to zewnętrzna strona skóry. Oba te rodzaje materiałów potrzebują jednak podobnej pielęgnacji. Po pierwsze, szczotkowanie z włosem szczoteczkami do skór szorstkich. Zamsz i nubuk są podatne na zabrudzenia, trzeba więc czyścić je względnie często i dobrze chronić przed zawilgoceniem. Przysłuży im się z pewnością impregnacja środkami na bazie lakierów. Z zamszu i nubuku robi się nie tylko buty czy rękawiczki – to także torby i portfele, wymagające takiej samej pielęgnacji.
Odwiedź również: torbynalaptopa.pl
Klasyczna skóra licowa
To wierzchnia strona skór bydlęcych, cielęcych, kozich, jagnięcych. Czasami, choć rzadko, można napotykać produkty ze skóry z końskich grzbietów - „cordovanu”. Skórę licową charakteryzuje gładka powierzchnia, uzyskana metodą obróbki mechanicznej i nawoskowaniu. Ten typ skóry szybko się starzeje – odbijają się na nim załamania i wgniecenia, zbiera smugi brudu i kurzu. Trzeba więc o niego troskliwie dbać, regularnie natłuszczając i stosując preparaty ochronne. Nie należy też dopuścić do zawilgocenia skóry. Z łatwością chłonie ona tłuszcze, które ją uelastyczniają i odświeżają, nie pozostawiając tłustej warstwy na powierzchni.
Wytrzymały bycast
Pierwotnie taki rodzaj skóry był używany w wyrobach tapicerskich. Dziś coraz częściej wykonuje się z niego także torebki i portfele. Czym się charakteryzuje? Przede wszystkim wyjątkową trwałością i odpornością na zabrudzenia. Jest fabrycznie zamknięty, lakierowany, mocno nasycony impregnatami i pokryty błoną poliuretanową. Pułapką w pielęgnacji bycastu jest olej. O ile skóra licowa chłonie olej i dobrze go toleruje, o tyle na bycaście pozostawia on uszkodzenia i przebarwienia. Dlatego kupując produkty pielęgnacyjne trzeba upewnić się, że są na pewno przeznaczone do bycastu.
Równie istotne jak zbiegi pielęgnacyjne jest przechowywanie skóry w odpowiedniej temperaturze. Idealna będzie pomiędzy 5 a 15 °C. Lepiej też nie narażać jej na zbyt suche lub zbyt wilgotne powietrze. Inaczej wyroby ze skóry mogą spleśnieć. Podobnie jak ludzka skóra, skóry galanteryjne nie lubią działania promieni słonecznych – szybciej się wtedy niszczą, starzeją i ulegają uszkodzeniom. Warto odpowiednie dbać o skórę, by służyła całymi latami i nie traciła swojego uroku.