Trwa ładowanie proszę czekać ...

Wakacje nad polskim morzem - atrakcje Dziwnowa

4 lipca 2016 0

Dziwnów to niewielka, ale wyjątkowo popularna miejscowość nadmorska zlokalizowana pomiędzy Bałtykiem oraz uchodzącą do niego rzeką Dziwną. Duże zainteresowanie ze strony odwiedzających ją turystów nie może być przy tym uważane za przypadkowe – miejscowość może pochwalić się czystymi i szerokimi plażami, relatywnie ciepłymi wodami Bałtyku, uzdrowiskowym klimatem oraz bazą noclegową, której mogą jej zazdrościć również większe ośrodki wypoczynkowe. Nie jest to również miasteczko, w którym jedyną atrakcją jest możliwość opalania się na plaży i kąpania się w morzu. W Dziwnowie można również żeglować, wędkować, a nawet nurkować. 

Z wizytą na dziwnowskiej plaży
Plaża to jeden z największych walorów Dziwnowa, a słowa uznania padające pod jej adresem nie mogą być postrzegane jako pozbawione uzasadnienia. Jest czysta i piaszczysta, a ponieważ od miasta oddziela ją pasmo wydm, przebywając na niej można cieszyć się obcowaniem z naturą bez konieczności wpatrywania się w okalające plażę hotele. Latem plaża w Dziwnowie staje się też miejscem, w którym czas można spędzać na dziesiątki sposobów. Dzieci korzystają więc ze zjeżdżalni wodnych oraz dmuchanych konstrukcji przeznaczonych do pływania, dorośli zaś mogą urządzać prywatne zawody pływackie pod czujnym okiem ratownika.
Plaża w Dziwnowie nie rozczaruje i tych osób, które przybywając nad Bałtyk liczą na odrobinę spokoju i intymności. Na terenie gminy ciągnie się ona przez prawie osiemnaście kilometrów, niemal w każdym miejscu jest przy tym na tyle szeroka, aby zapewnić komfort wypoczynku wielu osobom. Od 2013 roku może też pochwalić się certyfikatem „Błękitna Flaga” uznawanym za jeden z najbardziej prestiżowych w przypadku nadbałtyckich kąpielisk.

Atrakcje dziwnowskiego portu
Turyści, którzy mają już dość plażowania, powinni udać się do położonego przy nabrzeżu rzeki Dziwny portu rybackiego. Już samo wejście do niego jest imponujące, od strony morza port jest bowiem osłaniany przez dwa falochrony. Nieopodal portu znajdują się mariny czekające na przybywających do miasta żeglarzy, a w jego pobliżu łatwo wypatrzyć pomnik w kształcie kotwicy. Ten ostatni ma symboliczne znacznie, powstał bowiem, aby upamiętnić tych rybaków, którzy nie wrócili z morza do czekających na nie rodzin. Port jest też miejsce pracy, a rybacy, którzy wykorzystują go jako źródło utrzymania, chętnie zabierają ze sobą turystów zainteresowanych sekretami wędkarstwa morskiego. 

noclegi dziwnów

Wyprawy dalekie i bliskie z przystani pasażerskiej
Dziwnów nie należy do miast, które imponowałyby swoją wielkością, wakacje w tej nadmorskiej miejscowości można jednak urozmaicić. W tym celu najlepiej udać się na Wybrzeże Kościuszki, tam bowiem zlokalizowana jest przystań pasażerska z której w sezonie letnim odbywają się regularne rejsy wycieczkowe. Tylko od nas zależy, czy chcemy zwiedzić Bałtyk, czy też pobliski Zalew Szczeciński. Nic też nie stoi na przeszkodzie temu, aby wybrać się do pobliskiego Kamienia Pomorskiego. W sezonie jednostki pływają codziennie, a najodważniejsi turyści mogą wybrać się w rejs po morzu nawet wówczas, gdy pogoda nie jest najlepsza.

Niezwykły most na Dziwnej
Rzece Dziwnej miasto zawdzięcza nie tylko nazwę, ale i popularność. Bez wątpienia niemała jest w tym zasługa mostu zwodzonego, z którego rozciąga się fantastyczny widok na rzekę. Most wybudowano w roku 1994, a jego skomplikowana konstrukcja w odcieniach koloru niebieskiego sprawia, że już z daleka nie da się go przeoczyć. Nie tylko sam most jest jednak spektakularny, wrażenie robi bowiem również jego podnoszenie będące procesem trwającym przynajmniej kilka minut. Poza sezonem most podnoszony jest przede wszystkim wówczas, gdy po Dziwnej odbywa się ruch statków, w sezonie jednak wystarczy pojawić się w jego pobliżu o parzystej godzinie, aby uczestniczyć w tym wyjątkowym widowisku.
Podczas spaceru po moście warto zresztą uważnie przyjrzeć się samej rzece, może ona bowiem okazać się nie mniej interesująca niż jej otoczenie. Jej nurt raz na jakiś czas zmienia kierunek, można więc odnieść wrażenie, że woda wypływa z morza po to, aby wpłynąć do Zalewu Kamieńskiego. Właśnie temu zjawisku rzeka zawdzięcza swoją nazwę.

Gdzie spać, czyli o bazie noclegowej
Dziwnowska baza noclegowa nie rozczarowuje i wcale nie ma znaczenia to, jak zasobny jest nasz portfel i jakie są nasze oczekiwania w tym zakresie. Na turystów czekają zarówno luksusowe hotele i apartamenty wakacyjne, jak i możliwość wynajęcia skromnie urządzonego, ale niedrogiego pokoju od jednego z mieszkańców. Furorę robią też ośrodki wypoczynkowe, które często gwarantują nie tylko zakwaterowanie, ale również wyżywienie, możliwość korzystania z siłowni, usług SPA, a nawet basenu, w którym woda jest zawsze nieco cieplejsza niż w Bałtyku.