Trwa ładowanie proszę czekać ...

Gruzja – raj u stóp Kaukazu

26 września 2016 0

Minęły już czasy, gdy państwa będące niegdyś częścią Związku Radzieckiego kojarzyły się jedynie z biedą, były synonimem „końca świata”, a wskazanie ich na mapie dla wielu stanowiło nie lada wyzwanie. Im dalej od centrum Europy położony kraj, tym bardziej mglista jego wizja wyłaniała się przed potencjalnym turystą. Sam pomysł, aby szukać relaksu np. u stóp Kaukazu, dla większości był czymś abstrakcyjnym. Dzisiaj tendencje te zdecydowanie się zmieniły, dodatkowo ceny biletów są atrakcyjne i warto bliżej poznać, co dla gości z całego świata ma do zaoferowania Gruzja.

Wysoko, coraz wyżej

Przede wszystkim, myśląc o locie do Gruzji, należy się nastawić na turystykę mobilną. Jeśli ktoś preferuje relaks w postaci wylegiwania się na plaży, to atrakcje, jaki oferuje Gruzja, niekoniecznie mogą być dla niego. Jest to kraj wybitnie górzysty i wszystko, co najpiękniejsze znajduje się właśnie w górach lub tuż u ich stóp. Morze – doliny – góry, wszystko to na małej przestrzeni sprawia, iż pogoda jest naprawdę zmienna i podczas podróży można w ciągu kilku godzin przenieść się z tropikalnych upałów w zimową śnieżycę. Jednak to właśnie góry i ten specyficzny klimat są magnesem dla turystów, którzy wyprawę taką traktują jako wyzwanie, ale i relaks, oderwanie się od codzienności. Widoki, jakie tam zastaną, wynagrodzą jednak każdy wysiłek, a wielu z pewnością zmieni własne zdanie, że „raj na ziemi” musi oznaczać jakąś tropikalną wyspę na Pacyfiku.

Czy jest tu jakaś Historia?

Otóż zdecydowanie jest i to taka przez duże „H”. Kościoły, klasztory, dawne warownie, miasta skalne – dla miłośników takiego typu zwiedzania Gruzja jest idealnym miejscem. Centrum historyczne stanowi Mccheta, czyli starożytna stolica, zwana miastem-muzeum. Tam są początki państwa i cała masa zabytków. Warto odwiedzić to miejsce, chociażby w formie krótkiego wypadu, gdyż oddalone jest ledwie kilkadziesiąt kilometrów od dzisiejszej stolicy Tbilisi. Dla wytrwalszych, pragnących połączyć zwiedzanie z ruchem i wysiłkiem, idealnym rozwiązaniem będzie tzw. Gruzińska Droga Wojenna. Jest to trasa przebiegająca wszerz Kaukazu, która pozwoli zachwycić się tym, co w Gruzji jest najpiękniejsze – wspaniałą przyrodą i widokiem na monumentalne szyty górskie.

Niespodzianki kulturowe

Lot do Gruzji, nie będzie oznaczał tylko zmiany klimatu, ale także wejście w nową kulturę. W niektórych miejscach obowiązują specyficzne reguły zachowań, które warto poznać, zanim się wybierzemy w podróż. Przede wszystkim – strój. Należy mieć świadomość, iż nie wszędzie wolno być za bardzo rozebranym. Odpada strój kąpielowy u pań czy paradowanie bez koszulki przez mężczyzn. Przy wejściu do niektórych budynków (zwłaszcza sakralnych), znajdują się tablice informujące o tych zasadach, ale i tak turyści są kontrolowani, aby nie naruszyli uświęconej tradycji.

Inną specyfiką kultury gruzińskiej – już zdecydowanie bardziej znaną – jest tamtejsza kuchnia. Można chyba powiedzieć, że kuchnia w połączeniu ze sposobem biesiadowania Gruzinów, jest częścią ich tożsamości. A to oznacza, że poznanie tego kraju najlepiej zacząć przez żołądek. Zróżnicowany klimat, więc i duża różnorodność tego, co można zebrać, a wszystko z naturalnych produktów bez zanieczyszczeń chemicznych. Dla wielu jest to po prostu najlepsza kuchnia na świecie.

Gruzja turystycznie dopiero się rozpędza. Kraj nie jest bogaty, dlatego opiera się na zaoferowaniu przybyszom tego, co już jest i co stanowi o jego wyjątkowości. Każdy tam znajdzie coś dla siebie, a ceny biletów są naprawdę atrakcyjne. Rzecz jasna kuszą przede wszystkim góry i przyroda, jednak jeśli ktoś w umiarkowanym stopniu ekscytuje się tego typu rozrywkami, a chce po prostu zaznać odrobinę klimatu orientu – idealne dla niego będzie Tbilisi, miasto dziś już w pełni na europejskim poziomie, pełne ekskluzywnych restauracji i hoteli nieustępujących niczym tym w najbogatszych zakątkach świata.

Zostaje sprawdzić loty do Gruzji i w drogę!

Materiał partnera zewnętrznego