Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak zaplanować idealne wakacje z dzieckiem?

19 lipca 2016 0

 

Lato to czas, na który większość z nas oczekuje z niecierpliwością przez cały rok. W końcu w wielu przypadkach jedynie wówczas możemy wziąć urlop, wyjechać gdzieś i w spokoju oderwać się od całej swojej codzienności i problemów. Równocześnie jednak nie zawsze jest to takie proste. Rodzice z dziećmi na pewno doświadczyli już tego, że przy niewłaściwie zorganizowanym wyjeździe z maluchami trudno jest mówić o jakimkolwiek spokoju.

Jeśli zatem zamierzamy wybrać się na wycieczkę ze swoimi pociechami, to musimy odpowiednio ją zaplanować. Jedynie wówczas będzie ona faktycznie udana zarówno dla nas samych, jak i dla naszych dzieci. Podstawą przy organizowaniu każdego wyjazdu, zwłaszcza z dziećmi, jest oczywiście wybór odpowiedniego hotelu. Wielu ludzi popełnia tu spory błąd, nieco ślepo kierując się wszystkim, co zobaczą w reklamach biur podróży. Niestety, jak to w reklamach bywa, nie można oczekiwać tego, że w pełni oddają one rzeczywistość. W bardzo wielu przypadkach przedstawiają one mocno przekoloryzowaną rzeczywistość, z której niejako wycięto wszystkie wady i niedoskonałości.

Wybór hotelu jest zatem znacznie bardziej skomplikowanym zadaniem – nie możemy tu od razu decydować się na pierwszą lepszą ofertę, jaka tylko akurat wpadnie nam w oko. Na szczęście żyjemy w czasach internetu, który znacznie nam to ułatwia. Obecnie na temat właściwie każdego obiektu tego typu możemy znaleźć mnóstwo opinii wystawionych przez wcześniejszych gości. Również i do nich należy podchodzić z pewną ostrożnością, bowiem zazwyczaj nie są one zbyt obiektywne i przedstawiają wyłącznie prywatne opinie danego klienta. Niemniej jednak zawsze dają nam one przynajmniej pewien obraz tego, czego mamy oczekiwać po konkretnej ofercie. Niektóre hotele są rzecz jasna lepiej przystosowane do potrzeb dzieci, niż inne. Istnieją obiekty, które w ogóle nie akceptują małych gości. Jak zatem wybrać taki, który będzie najlepszy dla naszych potrzeb?

Podstawa to oczywiście odpowiedni pokój; to, ilu łóżek potrzebujemy lub to, czy potrzebna będzie specjalna dostawka zależy już od wieku dziecka. Bardzo ważne są również atrakcje dla dzieci. W wielu hotelach nie znajdziemy nic, co mogłoby zainteresować nasze pociechy. W innych obiektach natomiast dostępne są chociażby specjalne place zabaw czy baseny, zaprojektowane dla najmłodszych. Niekiedy zatrudniani są nawet specjalni animatorzy, którzy wieczorami organizują różnego rodzaju pokazy i zabawy dla maluchów. Czasami będziemy mogli zostawić nasze dzieci na pewien czas pod ich opieką, aby choć na jeden wieczór wybrać się chociażby na spokojną kolację. Oprócz hotelu równie ważne jest miejsce, do którego się wybierzemy.

Dziś mnóstwo ludzi preferuje południowe kraje, takie jak Bułgaria czy Grecja. Faktycznie, oferują one wspaniałe warunki do wypoczynku, ale wybierając się tam z dziećmi trzeba uwzględnić kilka czynników. Jednym z nich to przede wszystkim czas potrzebny na dotarcie do takiego miejsca. Jeśli wybieramy się tam własnym samochodem, to problem jest mniejszy. Dużo kłopotów może jednak sprawić podróż samolotem, szczególnie dłuższa – dzieci zamknięte w jego wnętrzu potrafią niekiedy wpadać w prawdziwy szał. Kilka godzin spędzonych z takim maluchem to prawdziwa męka zarówno dla nas, jak i dla innych pasażerów. Większość doświadczonych rodziców radzi, aby nie wybierać się z dziećmi w podróż samolotem trwającą dłużej niż 2 – 3 godziny. Musimy również ustalić, co w ogóle zamierzamy robić w czasie naszej wycieczki i jakie miejsca chcemy odwiedzić. Warto pamiętać, że wielogodzinne, piesze wycieczki po zatłoczonych miastach obleganych przez tłumy turystów to dla małego dziecka prawdziwa męka – szczególnie, jeśli wszystko odbywa się w upale.

odpowiedni standard hotelowy dla dziecka

Oczywiście, nie musimy rezygnować z zobaczenia atrakcji o jakich marzymy, ale trzeba się nieco dostosować do potrzeb maluchów. Warto zaplanować wycieczki w taki sposób, abyśmy nie chodzili zbyt długo w trudnym terenie, bowiem nasze dzieci szybko zaczną wówczas marudzić i tak czy inaczej nie zwiedzimy zbyt wiele. Powraca tutaj kwestia wyboru odpowiedniego hotelu – w tym przypadku najlepszy będzie obiekt znajdujący się możliwie blisko centrum lub miejsc które chcemy odwiedzić. Unikniemy wówczas zbyt długiego przedzierania się z naszym dzieckiem przez tłumy turystów. Jeśli planujemy dłuższą wycieczkę, warto uwzględnić w planie kilka przystanków, aby dzieci mogły odpocząć i czegoś się napić; wówczas znacznie lepiej zniosą one wędrówkę.

Będąc na wakacjach z dziećmi należy unikać jadania w podejrzanych miejscach, które serwują potrawy o niezbyt wysokiej jakości – warto zwracać też uwagę na jakość jedzenia w wybranym hotelu. Dzieci są znacznie bardziej niż my wrażliwe na różnego rodzaju dolegliwości żołądkowe, przez co wymagają pod tym względem szczególnej uwagi. Wakacje z dziećmi wcale nie muszą być męką, jak wydaje się wielu rodzicom. Fakt, planując je musimy uwzględnić potrzeby dodatkowych – zazwyczaj dość wybrednych – osób, ale mimo wszystko może to być doskonała zabawa. Dla malucha jest to również bardzo cenne doświadczenie, zatem zdecydowanie warto zapewniać dzieciom jak najwięcej takich wycieczek. Ważne jest po prostu to, aby nasze wyprawy były odpowiednio do nich dostosowane.

Czytaj również: Skolioza u dzieci