Trwa ładowanie proszę czekać ...

Choroby wywołujące zaburzenia wzwodu

17 grudnia 2019 0

Choroba jest dla naszego ciała stanem wyjątkowym. Niecodzienna reakcja organizmu może być więc ważnym objawem. Tak jest w przypadku problemów z erekcją. Dlaczego nie należy ich lekceważyć i co mogą oznaczać?

Zaburzenia erekcji wśród młodych mężczyzn

Kłopoty z erekcją to problem, który w społecznej świadomości wciąż kojarzony jest jedynie z procesem starzenia. Tymczasem zaburzenia wzwodu dotykają zarówno osoby po 60 roku życia, jak i młodych mężczyzn. 25% przypadków zaburzeń notuje się w grupie wiekowej między 41 a 50 rokiem życia. Młodsi mężczyźni stanowią kolejne 13%. W takich sytuacjach wiek nie będzie czynnikiem powodujących zaburzenia. Warto więc bliżej przyjrzeć się innym możliwym przyczynom.

Znaczenie krwi w procesie erekcji

Krew odgrywa bardzo istotną rolę w mechanizmie erekcji. Odebrane bodźce seksualne wpływają na rozszerzenie się tętnic znajdujących się w prąciu. To z kolei pozwala na zwiększenie dopływu krwi do członka, co skutkuje jego nabrzmieniem i powiększeniem.

Problem z erekcją może więc sugerować schorzenia sercowo-naczyniowe i kłopoty z krążeniem. Obniżenie sprawności seksualnej może być spowodowane przez nadciśnienie, miażdżycę, chorobę wieńcową, cukrzycę itp. Każda z tych chorób utrudnia transport krwi do członka, w efekcie nie dochodzi do wzwodu.

Pozostałe przyczyny

Na funkcjonowanie narządów płciowych wpływ mają także schorzenia neurologiczne. W tym przypadku przyczyną jest ograniczenie impulsów przesyłanych z centralnego układu nerwowego do narządów płciowych. Przyczyniają się do tego takie choroby jak stwardnienie rozsiane, udar bądź urazy mózgu.

Źródłem dysfunkcji mogą być też wszelkie choroby narządów płciowych lub zaburzenia hormonalne. Infekcje układu moczowego to dolegliwości bardzo bolesne, co znacząco wpływa na obniżenie sprawności seksualnej. Kłopoty z erekcją mogą być też objawem choroby nerek, niedoczynności tarczycy lub obniżonego poziomu testosteronu.

Kiedy odwiedzić specjalistę?  

W jaki sposób działać, by poprawić jakość erekcji? Przede wszystkim zacznijmy bacznie obserwować sygnały, jakie daje nam nasze ciało. Chwilowa niedyspozycja seksualna może być spowodowana m.in. zmęczeniem, stresem, dyskomfortem lub nadmiernym spożyciem alkoholu. Czasem wystarczy jedynie porzucić złe nawyki, zmienić dietę i zwiększyć aktywności fizyczną, by wszystko wróciło do normy. Jeśli jednak zauważymy, że kłopot utrzymuje się dłużej niż 6 miesięcy, powinniśmy udać się do specjalisty.

W przypadku zaburzeń wywołanych chorobą, pierwszym krokiem do poprawy erekcji będzie postawienie prawidłowej diagnozy. W tym celu warto skonsultować się z lekarzem. Seria podstawowych badań powinna wskazać przyczynę niedyspozycji. Odzyskanie pełni seksualnej sprawności będzie możliwe w momencie wyleczenia. Warto więc dbać o swoje zdrowie i reagować na wszystkie niepokojące sygnały.