Trwa ładowanie proszę czekać ...

Trening mięśni Kegla: jak i dlaczego warto go robić?

10 marca 2021 0

Mięśnie Kegla pełnią bardzo istotną rolę w organizmie. Odpowiadają one przede wszystkim za podtrzymywanie narządów jamy brzusznej, a także pęcherza moczowego. W momencie gdy dochodzi do ich osłabienia lub też uszkodzenia, zaczynają szwankować. Bardzo przykrą konsekwencją takiego stanu rzeczy jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Trening mięśni Kegla jest w stanie zapobiec temu, aby kiedykolwiek doszło ponownie do takiej sytuacji. Może wpłynąć również na to, że problem który zaistniał, po prostu zniknie, a życie i komfort wrócą do normy.

Trening mięśni Kegla: co to jest?

Na samym początku, nim jeszcze zdecydujemy się na rozpoczęcie treningu mięśni Kegla, warto zlokalizować je w swoim organizmie. Często mówi się o nich w kontekście typowo kobiecym, ale oczywiście występują one również w ciele mężczyzn. Najłatwiej jest je zlokalizować podczas pobytu w toalecie, w trakcie oddawania moczu. Zaciskając te mięśnie, można powstrzymać strumień. Wówczas napinają się mięśnie odbytu oraz cewki moczowej, a w przypadku kobiet również pochwy. To właśnie te mięśnie są mięśniami Kegla, które warto trenować regularnie, w celu polepszenia kondycji swojego organizmu.

W trakcie oddawania moczu można sprawdzić, czy wykonuje się próbę zaciśnięcia mięśni prawidłowo. Jeśli strumień się zatrzyma, wówczas jest to dobry znak. Jeśli natomiast nie, wówczas trzeba po prostu próbować do skutku i wyczuć, kiedy są one odpowiednio napięte. Oczywiście to jest tylko i wyłącznie metoda na to aby zlokalizować mięśnie i zobaczyć, jak prawidłowo nimi "operować". W żadnym wypadku ćwiczeń tych nie powinno wykonywać się regularnie podczas oddawania moczu, ponieważ może to doprowadzić do zapalenia dróg moczowych.

Jak wykonywać samo ćwiczenie mięśni Kegla? Należy naprzemiennie zaciskać je oraz rozluźniać. Gdy zaciska się mięśnie dnia miednicy, uda oraz pośladki mimo wszystko powinny pozostawać w stanie rozluźnienia. Podczas wydechu mięśnie się zaciska, natomiast na wdechu rozluźnia. W przypadku tych ćwiczeń konieczna jest regularność. Najlepiej jest wykonywać je codziennie po kilka razy, a w ciągu kilku dni pojawią się już pierwsze efekty. Ćwiczenia te mogą być wykonywane w różnych sytuacjach, nawet w trakcie prowadzenia samochodu. Wskazuje się jednak, że najlepiej jest wykonywać je w pozycji leżącej, będą na wznak.

Na samym początku można zaciskać mięśnie na 2 sekundy, a następnie rozluźniać. Im więcej powtórzeń, tym lepiej. Bardziej zaawansowane jest już zaciskanie ich na czas 5 sekund i rozluźnianie także na 5 sekund. Szybkie zaciskanie na 2 sekundy oraz rozluźnianie także przez 2, to najbardziej uniwersalny sposób na ćwiczenie ich regularnie, gdy ma się niewiele czasu do dyspozycji.

Kto powinien ćwiczyć mięśnie Kegla?

Uszkodzenie oraz osłabienie mięśni dna miednicy, bardzo często wiąże się z postępującymi procesami starzenia się organizmu. Ponadto kłopotów tego typu można nabawić się również po przebytym porodzie, wykonując ciężką pracę fizyczną lub w wyniku otyłości. U mężczyzn osłabienie mięśni Kegla może natomiast wiązać się z przebyciem operacji usunięcia mięśnia krokowego. Trening mięśni Kegla pomaga we wzmocnieniu tych mięśni i wyeliminowaniu problemu. Nie zawsze udaje się go zlikwidować całkowicie, ale można dzięki temu powrócić do normalnej sprawności fizycznej.

Oczywiście ćwiczenia mięśni Kegla powinno wykonywać się również w ramach profilaktyki. Dzięki ich wzmocnieniu, u mężczyzn nie występują problemy z prostatą. Kobiety natomiast znacznie łatwiej znoszą poród i nie mają późniejszych komplikacji w tym względzie.

Trening mięśni Kegla jest bez wątpienia w stanie przyczynić się do polepszenia komfortu naszego życia codziennego. Osoby zmagające się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, zazwyczaj unikają wyjść oraz wstydzą się uprawiać sport publicznie. Podczas biegania, śmiania się czy też nawet kichania, może bowiem dochodzić do popuszczenia. W celu uniknięcia takich problemów lub też ich pozbycia się, warto wykonać trening mięśni Kegla. Najlepiej jeśli stanie się to dla nas pewną rutyną.

Gadżety, które pomagają w treningu mięśni Kegla

Do trenowania mięśni Kegla, tak naprawdę nie musimy używać żadnych specjalnych gadżetów. Jednak by usprawnić proces powrotu do zdrowia, przykładowo po porodzie, z pewnością warto się nimi w pewnym stopniu wspomagać. Na rynku znaleźć można między innymi specjalne urządzenia do ćwiczenia dna miednicy, posiadające anatomiczny kształt i dopasowujące się do ciała. Pomagają one w utrzymywaniu właściwej pozycji i ćwiczenia mięśni w domowych warunkach. Polecamy sprawdzić ofertę gadżetów do ćwiczeń mięśni kegla na https://eroprezent.pl/trening-miesni-kegla.