Aloes jest niesamowitą rośliną mającą szereg zastosowań. Znany był już starożytnym Grekom, którzy umiejętnie wykorzystywali zdrowotne właściwości aloesu i stosowali go w celach leczniczych na wiele dolegliwości. Najpopularniejszym rodzajem aloesu jest tak zwany Aloë vera, czyli aloes zwyczajny. Sok aloesowy zazwyczaj tworzony jest z tej odmiany. W przyrodzie występuje wiele gatunków tej rośliny, natomiast 29 odmian ma właściwości lecznicze bądź też prozdrowotne.
Jak działa aloes?
Działanie aloesu uzależnione jest od jego odmiany oraz stosowanej części aloesu. Można wykorzystywać znajdujący się wewnątrz liści sok z aloesu - cena dobrej jakości soków z tej rośliny jest dość wysoka, aczkolwiek oprócz smaku posiada także niezwykłe właściwości lecznicze. Wiele preparatów takich jak maści tworzonych jest z miazgi aloesowej. Występuje jeszcze jeden rodzaj substancji, czyli Alona, która składa się głównie z soku z całych liści aloesu, aczkolwiek wyłącznie z odmian takich jak: Aloë ferox, A. africana, Aloë vera. Alona ma działanie przeczyszczające, a zarazem ma właściwości żółciotwórcze oraz żółciopędne. Te mają ogromny wpływ na funkcje regeneracyjne wątroby oraz tworzenie się żółci. Ze względu na działania poprawiające trawienie i metabolizm, dobrym wyborem jest aloes suplement diety. Preparaty tego typu dostępne są w wielu sklepach, aczkolwiek warto pamiętać o tym, aby zakupów dokonywać w aptekach lub w zaufanych sklepach. Aloes może pomagać w trakcie odchudzania ze względu na działanie przeczyszczające oraz poprawiające trawienie. Jednak nie powinien być on nadużywany oraz stosowany jako główny sposób na walkę z niechcianymi kilogramami. Ważną funkcją soku z liści drzewiastego aloesu jest poprawa odporności. Stymuluje on organizm do samoregeneracji, dzięki czemu staje się on silniejszy w walce z drobnoustrojami. Aloes do picia może pozytywnie wpływać na osoby, które cierpią na cukrzycę, czy dolegliwości żołądkowe. Wspomaga leczenie farmakologiczne zmniejszając wydzielanie przez organizm nadmiaru soku żołądkowego. Dlatego też jest polecany osobom z refluksem, czy często występującą zgagą. Potrafi obniżać stężenie glukozy we krwi u ludzi chorujących na cukrzycę.
Zewnętrzne zastosowania aloesu
Aloes często wykorzystuje się w medycynie w postaci maści i preparatów nakładanych na powierzchnię skóry. Miazga z liści tej rośliny działa na powstałe na ciele rany, stłuczenia, czy skaleczenia. Właściwości regeneracyjne aloesu sprawiają, iż rany regenerują się o wiele szybciej i pozostawiają po sobie mniejsze blizny. Żel aloesowy to substancja, która z powodzeniem znajduje zastosowanie zarówno w pielęgnacji jak i leczeniu. Sam żel działa przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie, pobudza do regeneracji. Stosowany jest na wiele chorób skórnych, takich jak: łuszczyca, egzema i alergia.
Kosmetyki
Coraz więcej kosmetyków stworzonych do pielęgnacji zawiera w swoim składzie aloes. Znajduje się on w produktach przeznaczonych do stosowania po goleniu, ponieważ łagodzi i odżywia skórę. Zapobiega również wysychaniu, stosuje się go w balsamach oraz kremach. Można go znaleźć również w pomadkach ochronnych, gdyż zapobiega pękaniu ust oraz stymuluje już popękane usta do szybkiej regeneracji. Zawarty w szamponach i odżywkach do włosów wspomaga ich odbudowę, przeciwdziała powstawaniem rozdwajających się końcówek, a nawet przyśpiesza i wspomaga wzrost włosów, co wpływa na ich gęstość. Znajduje się także w wielu preparatach łagodzących skórę głowy, dodaje się go do szamponów przeciwłupieżowych.
Niepożądane działanie aloesu
Jak każda substancja aloes również ma wiele działań niepożądanych, szczególnie w przypadku przedawkowania. Przede wszystkim nadużywanie spożywania produktów z aloesu może skutkować rozwolnieniem, ponieważ ma on działanie przeczyszczające. Ze względu na tę właściwość spożywania aloesu powinny unikać kobiety w ciąży. Może to skutkować przekrwieniem miednicy, a co za tym idzie, być przyczyną poronienia. Istnieje również ryzyko alergii na aloes. Jest ono stosunkowo niskie, ponieważ osoby skarżące się na objawy wskazujące na uczulenie (opuchnięcie skóry, zaczerwienienie, czy swędzenie) zazwyczaj są uczulone na dodatkowe substancje występujące w kosmetykach, mające działanie pomocnicze. Warto przed rozpoczęciem stosowania kosmetyków wykonać test alergiczny i nanieść trochę preparatu na nadgarstek albo zgięcie łokciowe. Jeśli po 24 godzinach nie będą występowały żadne objawy można bezpiecznie stosować go każdego dnia. Jeśli natomiast pojawią się działania niepożądane to należy zrezygnować z produktu. Powinno się uważać również na pozorne właściwości niektórych preparatów z aloesu.
Sok z aloesu
Wśród najpopularniejszych produktów dostępnych w sklepach jest sok z aloesu. Istotne jednak aby decydować się na soki, które są stworzone z aloesu, a nie zawierają jedynie kilku procent tej rośliny w składzie. Dlatego też tak ważne jest aby sprawdzać i czytać etykiety na opakowaniach produktów takich jak aloes w płynie. Dzięki temu cukrzyk, który chciałby obniżać poziom glukozy we krwi poprzez spożywanie aloesu, powinien wybierać sprawdzone soki aloesowe, które nie zawierają cukru.