Trwa ładowanie proszę czekać ...

Alkoholizm kobiet istnieje. Jak pomagać, kiedy z problemem zmagają się bliscy?

22 czerwca 2021 0

Alkoholizm to przewlekła choroba spowodowana systematycznym spożywaniem napojów alkoholowych, charakteryzująca się uporczywym uzależnieniem od nich. Alkoholizm kobiecy ze swej natury nie różni się od alkoholizmu męskiego, ale tendencja jego wzrostu budzi poważne obawy. Jeśli dwie dekady temu stosunek kobiecego alkoholizmu do męskiego alkoholizmu wynosił 1:12, to teraz zbliża się do 1:4.

Alkoholizm kobiet: ukryte tabu

Istnieje kilka przyczyn i czynników wpływających na uzależnienie się kobiet od alkoholu. Predyspozycje dziedziczne - jeśli do niedawna szacowano go na 25-30%, teraz czynnik ten sięga czasami 70-90%. Ponadto u kobiet obciążenie dziedziczne występuje częściej niż u mężczyzn. Toksyczny wpływ alkoholu - ze względu na to, że zawartość wody w ciele kobiety jest o 10% mniejsza niż u mężczyzny, to przy spożyciu tej samej dawki alkoholu u mężczyzn stężenie alkoholu we krwi (na kg waga) jest mniejsza niż u kobiet, stąd toksyczne działanie alkoholu u kobiet jest silniejsze. Wczesna trauma psychiczna w dzieciństwie - złe wychowanie, bicie, brak uczuć, obecność alkoholika w rodzinie (ojciec, matka, brat), śmierć bliskich, zdrada męża lub bliskiej osoby to czynniki skłaniające do zagłuszania kłopotów przy pomocy alkoholu. Alkoholizm u kobiet objawia się w kilku etapach.

W pierwszym etapie (faza niepowodzenia psychicznego) alkohol staje się stale niezbędnym środkiem do poprawy samopoczucia, poczucia pewności siebie i wolności, zapomnienia o kłopotach i trudach, ułatwienia kontaktów z innymi, rozładowania emocjonalnego. Powstaje uzależnienie psychiczne.

Na drugim etapie (faza uzależnienia fizycznego) spożywanie napojów alkoholowych jest systematyczne, niezależnie od sytuacji życiowych. Następuje wzrost tolerancji (odporności) organizmu na alkohol, co prowadzi do znacznego wzrostu liczby przyjmowanych napojów alkoholowych i utraty kontroli nad ich dawką. Chęć spożycia alkoholu jest porównywalna z głodem i pragnieniem. Brak alkoholu powoduje bolesne zaburzenia. Na trzecim etapie traci się kontrolę nad dawką. Wraz z zanikiem przywiązań emocjonalnych, poczucia obowiązku i odpowiedzialności rośnie poważna degradacja osobista. Cechą kobiecego alkoholizmu jest to, że rozwija się później niż u mężczyzn - w wieku 26-27 lat, ale postępuje szybciej. Według narkologów w alkoholizmie kobiet degradacja psychiczna następuje dwa razy szybciej, a także kilka razy szybciej niż u mężczyzn. Nadużywanie napojów alkoholowych szybko wpływa na stan kobiecego ciała:

  • Przejawiają się zaburzenia metaboliczne.
  • Otyłość.
  • Twarz staje się opuchnięta, rozszerzają się również naczynia krwionośne w nosie i policzkach.
  • Czynność narządów wewnętrznych jest osłabiona.
  • Rozwija się kardiomiopatia alkoholowa (uszkodzenie serca), alkoholowe zapalenie wątroby, a następnie marskość wątroby.
  • Alkoholizmowi towarzyszy zapalenie żołądka, przełyku, zapalenie trzustki, nadciśnienie tętnicze i uszkodzenie układu nerwowego.

alkoholiczka

Jak pomóc kobiecie w walce z nałogiem alkoholowym?

W sensie biologicznym alkoholizm jest chorobą nieuleczalną. Oznacza to, że nie ma leku, który przywróci pacjentowi zdolność kontrolowania spożycia alkoholu. Pacjent alkoholik skazany jest albo na postępujące pogorszenie stanu zdrowia, statusu społecznego i śmierci, albo na całkowitą trzeźwość. Leczenie pacjenta z alkoholizmem nie jest podobne do leczenia np. chorego na zapalenie płuc i polega na tym, że człowiek uczy się żyć bez picia alkoholu. W leczeniu uzależnienia od alkoholu stosuje się różne metody: farmakoterapię, psychoterapię i resocjalizację. Leczenie rozpoczyna się od zaprzestania picia i leczenia objawów odstawienia.

Po zaprzestaniu spożywania alkoholu psychoterapeuci, psycholodzy, a także specjalnie przeszkoleni specjaliści (pacjenci alkoholowi z długim stażem trzeźwości) powinni zostać objęci pomocą. Ważną rolę w tej pracy odgrywa Stowarzyszenie Anonimowych Alkoholików (dobrowolne stowarzyszenie alkoholików, którzy chcą osiągnąć trwałą trzeźwość). Ogólną zasadą dla wszystkich bliskich, niezależnie od tego, kto jest chory – mąż, żona, ojciec, matka, syn, córka – nie należy robić niczego, co przyczynia się do rozwoju uzależnienia. Oznacza to, że:

  • Osoba pijąca musi sama rozwiązać swoje problemy. Absolutnie niedopuszczalne jest, aby krewni sami kupowali alkohol.
  • Konieczne jest dotrzymywanie obietnic, a jeśli nie możesz ich dotrzymać, lepiej ich nie dawać.
  • Twój stosunek do alkoholu musi być konsekwentnie negatywny.
  • Nie pij w obecności alkoholika.
  • Nie ukrywaj, że ukochana osoba ma problem z alkoholem.