Witamina D stała się w ostatnich latach niezwykle popularnym składnikiem. Amerykańscy lekarze zalecają przyjmowanie dużych dawek, nawet sięgających 5 tysięcy j.m. dziennie. Badania pokazują, że w okresie jesienno-zimowym w Polsce bardzo wiele osób może borykać się z niedoborem tego cennego związku. Jakie są właściwości witaminy D i jak należy ją uzupełniać?
Zapobiega autyzmowi
Jak wykazują najnowsze badania, niedobór witaminy D może przyczyniać się do powstawania autyzmu u dzieci, dlatego tak ważne jest przyjmowanie przez kobiety w ciąży suplementów bogatych w ten składnik. Według szacunków lekarzy już wkrótce przyjmowanie witaminy D będzie tak rozpowszechnione jak zażywanie kwasu foliowego. Witamina D działa nie tylko na układ kostny, wspomagając produkcję osteoblastów odpowiedzialnych za tworzenie mocnych i wytrzymałych kości. Związek ten w istotny sposób zapobiega krzywicy, czyli przewlekłej chorobie występującej u małych dzieci, której skutki mogą doprowadzić nawet do deformacji kręgosłupa czy kończyn.
Zwalcza infekcje
Kolejną istotną właściwością witaminy D jest wspomaganie układu odpornościowego w walce z chorobami. Infekcje wirusowe przebiegają znacznie łagodniej i rzadziej występują, a organizm może sobie z nimi lepiej poradzić. Witamina D ma także właściwości przeciwzapalne i zwalcza występujące w organizmie czynnik mogące doprowadzić do chorób takich jak stwardnienie rozsiane czy reumatyzm.
Skąd czerpać witaminę D?
Źródłem witaminy D są morskie ryby, nabiał oraz jajka, jednak naukowcy przekonują, że do uzupełnienia znaczących niedoborów tego związku dieta nie wystarczy. Nie można zapominać o aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, ponieważ promieniowanie słoneczne wspomaga produkcję witaminy D. Co jednak zrobić w sezonie jesienno-zimowym, kiedy nasłonecznienie jest wyjątkowo niskie, a my nie mamy szansy na naturalną witaminę? Wówczas warto zainwestować w suplementy, które dostarczą do naszego organizmu optymalne dawki tego związku.
Artykuł sponsorowany