Trwa ładowanie proszę czekać ...

Pierwsze soczewki kontaktowe – Jak je wybrać?

30 sierpnia 2022 0

Geneza soczewek kontaktowych sięga czasów, gdy Leonardo da Vinci eksperymentował z aplikacją na oczy szkieł wyostrzających wzrok, również Kartezjusz opisywał koncepcje alternatywy dla okularów. Pod koniec XIX wieku rozpoczęto pracę nad pierwszymi soczewkami, które znacznie różniły się od tych produkowanych obecnie. Lata udoskonaleń pozwoliły stworzyć produkt, który nie tylko koryguje wady, ale też jest niewyczuwalny i wygodnie się nosi. Czy każdy może korzystać z tego udogodnienia? Jak wybrać pierwszą parę soczewek?

Dlaczego warto kupić soczewki kontaktowe?

Ponad milion ludzi używa soczewek. Z roku na rok powiększa się grono osób, które preferuje tę formę korekcji wad refrakcji. Dzięki szkłom kontaktowym można korygować krótko i dalekowzroczność, prezbiopię, a także  astygmatyzm. Ten wyrób medyczny sprawdza się również w przypadku dużych wad wzroku. Warto również wspomnieć, że dobrze dobrane soczewki kontaktowe dopasowują się do krzywizny oka, zapewniając szerokie pole widzenia. Nie zniekształcają w żaden sposób obrazu.

Pacjenci wybierają szkła kontaktowe ze względów estetycznych. Są niewidoczne i w żaden sposób nie ingerują w wygląd, nie zasłaniają makijażu. Można skorzystać również z wariantów kolorowych, które zmieniają barwy tęczówki. Okulary mogą nas ograniczać – parują, są niewygodne podczas niektórych aktywności. Padający deszcz lub śnieg również utrudnia ich używanie. Noszenie soczewek zapewnia pełną swobodę ruchów. Można je stosować na basenie i podczas intensywnego treningu. Nie pobiją się, nie porysują ani nie zgubią, jak to bywa w przypadku tradycyjnych okularów. Są ekonomicznym wyborem – wada wzroku może się pogłębiać, co generuje koszt wymiany szkieł.  Soczewki kontaktowe miesięczne, dwutygodniowe lub jednodniowe są łatwo dostępne.

Zakup pierwszych szkieł kontaktowych

Przed zakupem może pojawić się dylemat, który rodzaj wybrać – jednodniowe, dwutygodniowe,  a może miesięczne  -  do noszenia w trybie dziennym lub całodobowe soczewki na noc.  Przede wszystkim należy wiedzieć, że pierwsze szkła kontaktowe nie mogą być kupione na podstawie recepty od okularów korekcyjnych. Wartości korekcyjne mogą się różnić. Niektóre dolegliwości zdrowotne m.in. cukrzyca i zespół suchego oka mogą ograniczać możliwość korzystania z tego rodzaju wyrobów medycznych. Zakup powinien być poprzedzony badaniem w gabinecie optometrysty, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania,  pokaże też, jak prawidłowo zakładać soczewki. Na początku warto sprawdzić wariant jednodniowy. Tego typu szkła są wygodne i bezpieczne w stosowaniu, nie wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Gdy nabierze się wprawy i polubi ten model korekcji wzroku, można zdecydować się na soczewki dwutygodniowe lub miesięczne jednej z cenionych marek, jak np. Cooper Vision lub EyeLove.

Artykuł partnera