Nie każdy przepada tak za warzywami, jak i za owocami wówczas, gdy występują one w swojej naturalnej postaci. W takim przypadku soki jawią się jako szczególnie interesująca alternatywa. Ich atutem jest przy tym nie tylko wygodna forma, ale również to, że znakomicie gaszą pragnienie. Co więcej, jeśli sok zostanie przygotowany we właściwy sposób, może być dla organizmu źródłem większej liczby wartościowych składników niż sam owoc, z którego został pozyskany. Jego przygotowanie nie trwa przy tym dłużej niż piętnaście minut! Jednym z kluczowych problemów, z którymi mamy do czynienia związany jest z koniecznością dokonania wyboru pomiędzy sokowirówką oraz wyciskarką do soków. Na szczęście, wybór ten nie musi być szczególnie skomplikowany, konieczne jest bowiem rozważenie trzech zagadnień odnoszących się do ceny urządzenia, szybkości jego pracy oraz jakości samych soków.
O cenie słów kilka
Trudno nie zgodzić się z tym, że dokonując wyboru pomiędzy sokowirówką oraz wyciskarką musimy brać pod uwagę to, jakimi funduszami dysponujemy. Wyciskarki zaliczane są do rozwiązań bez porównania droższych niż sokowirówki. Podczas gdy najtańsze egzemplarze sokowirówek można nabyć już za około 100 złotych, cena najtańszej wyciskarki jest dziesięć razy wyższa.
Szybkość pracy i jej rola
Gdy analizujemy tempo, w jakim pracują oba rodzaje urządzeń, musimy brać pod uwagę to, że właśnie sokowirówki są szybsze od wyciskarek. W krótkim czasie przetwarzają duże ilości owoców, a do tego są w stanie pracować niemal bez przerwy. Jest to argument mający szczególnie duże znaczenie dla właścicieli punktów gastronomicznych, którzy nie mogą pozwolić sobie na jakiekolwiek przestoje. Wyciskarki są bez porównania wolniejsze, a czas niezbędny do uzyskania jednego litra soku oscyluje w granicach pięciu minut. Oczywiście, jeśli jesteśmy odbiorcami indywidualnymi, nie jest to dla nas szczególnie poważna przeszkoda.
Co warto wiedzieć o jakości soków?
Gdy to właśnie jakość soków jest kryterium, które wydaje się nam najważniejsze, pozycja lidera należy do wyciskarek. Różnica pomiędzy sokami, które można przygotować przy pomocy obu typów urządzeń jest przy tym naprawdę duża i dobrze widoczna. Dotyczy przy tym nie tylko wyglądu i konsystencji soku, ale również jego smaku i zawartości składników odżywczych. Soki, które są wytwarzane z wykorzystaniem wyciskarki zwracają więc na siebie uwagę między innymi dlatego, że nie rozwarstwiają się, mają wyrazisty smak, a do tego posiadają w swoim składzie szereg substancji odżywczych o pozytywnym wpływie na ludzki organizm.
Analiza soków wytwarzanych z wykorzystaniem sokowirówek zwraca naszą uwagę na to, że są nie tylko uboższe w wartości odżywcze, ale i posiadają smak różniący się od tego, do którego przywykliśmy sięgając po owoce i warzywa w stanie surowym. Są też mniej gęste i zdecydowanie bardziej rozwarstwione. Przyczynia się do tego przede wszystkim technika, w oparciu o którą powstaje sok, dla sokowirówek charakterystyczne jest bowiem szatkowanie owoców i warzyw. Nie da się ukryć, że jest to technika dość agresywna, nie zaskakuje więc to, że prowadzi do uszkodzenia komórek i eliminacji wielu substancji o dużej wartości. Dla wyciskarek charakterystyczne jest z kolei to, że wytłaczają sok nie tylko precyzyjnie, ale i delikatnie. W rezultacie większość struktur nie zmienia swojego składu, a odbiorca może się cieszyć sokiem jednorodnym i bogatym w witaminy.
Szybkość pracy i jakość soku
Sokowirówki są polecane osobom, które nie chcą lub nie mogą zbyt długo czekać na sok. Pracują na wysokich obrotach, co przyczynia się do podniesienia temperatury samego soku. Pociąga to za sobą określone konsekwencje, okazuje się bowiem, że wiele cennych składników nie radzi sobie w zbyt wysokiej temperaturze. Tymczasem wyciskarki wytwarzają sok, a jednocześnie nie podnoszą jego temperatury, co staje się możliwe właśnie dlatego, że wałek ślimakowy wykonuje swoją pracę stosunkowo wolno. W rezultacie zachowane są wszystkie te składniki soku, które nie wykazują się odpornością na ciepło.
Mówiąc o wpływie szybkiej pracy urządzenia na jakość soku nie można zapominać również o tym, że soki wykonywane w sokowirówce są napowietrzone. W rezultacie ich składniki szybko utleniają się, a tym samym soki krócej nadają się do spożycia. Wyciskarki traktują owoce i warzywa ze znacznie większą delikatnością, a to przyczynia się do tego, że możliwe jest wydłużenie trwałości produktu i zachowanie jego oryginalnego składu.
Inne zalety wyciskarek
Lista zalet wyciskarek nie byłaby kompletna, gdybyśmy nie wspomnieli o tym, że sok wytwarzany za ich pośrednictwem jest nie tylko gęsty, ale i bogaty w ułatwiający trawienie błonnik. Same wyciskarki są też urządzeniami wydajnymi i pozyskują z tej samej liczby owoców i warzyw zdecydowanie więcej soku niż ma to miejsce w odniesieniu do sokowirówek. Nie można nie docenić i tego, że pozwalają na pozyskanie soku nawet z owoców drobnych i miękkich, a ich nieskomplikowana konstrukcja sprawia, że problemem nie jest zarówno ich obsługa, jak i mycie.
Porównanie wyciskarek do soków
Starając się zestawić ze sobą wyciskarki do soków, w pierwszej kolejności wypada zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału zostały one wykonane. Tu szczególne znaczenie mają te części urządzenia, które pozostają w kontakcie tak z warzywami i owocami, jak i z samym sokiem. W urządzeniach starszego typu najczęściej mamy do czynienia z sitami z poliwęglanu. Materiał ten jest wykorzystywany w ilościach, na jakie zezwalają normy obowiązujące na naszym kontynencie, wiele osób uważa jednak, że jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto sięgać po rozwiązania wolne od tego składnika. Jedną z ciekawszych wyciskarek dostępnych na rynku jest Kuvings 998 – urządzenie cieszące się opinią solidnego, którego ogromnym atutem jest silnik charakteryzujący się największą dostępną obecnie mocą. Wlot wyciskarki jest na tyle dużych rozmiarów, że korzystanie z niej nie wiąże się z koniecznością dzielenia warzyw oraz owoców. Niestety, urządzenie nie radzi sobie najlepiej z twardymi owocami i warzywami zwłaszcza, jeśli są one podawane w dużej ilości. Ciekawą alternatywą może więc okazać się Cooksense Hyundai HD, a więc model, który został wyposażony w przystawkę do mielenia. Ma on dość dobre parametry, a do tego pracuje wyjątkowo cicho, choć jego design pozostawia nieco do życzenia.
Z kolei Tribest FS-610 Fruitstar powinien zaciekawić tych odbiorców, dla których duże znaczenie ma jakość materiału, z którego wykonane zostało urządzenie. Niestety, jakość serwisu nie jest już tak wysoka, a informacje na jego temat są uzyskiwane z wyjątkową trudnością bez względu na to, czy szukamy ich u sprzedawców, czy w Internecie.
Hurom HU-500 to bez wątpienia wyciskarka bezpieczna, jest bowiem wykonana z materiałów, które nie stanowią zagrożenia dla ludzkiego zdrowia. Charakteryzuje ją cicha praca, klienci doceniają jednak również obecność zatyczki, która pozwala na komponowanie koktajli, a nawet produkcję mleczka orzechowego. Także serwis posprzedażowy i gwarancja na 10 lat nie powinny budzić zastrzeżeń.
Duży wybór wyciskarek do soków znajdziesz w sklepie internetowym www.sokowo.pl
Interesujesz się zdrowym odżywaniem? Zajrzyj na portal: www.centrumwitalnosci.pl