Trwa ładowanie proszę czekać ...

Witamina K2 - suplementy diety SwissPharma

22 lipca 2019 0

Choć witamina K2 została odkryta już w ubiegłym stuleciu, dopiero od niedawna znamy jej wpływ na ludzki organizm. A jest on zbawienny, gdyż działa ona korzystnie m.in. na nasz układ kostny. Zastosowanie witaminy K2 jest jednak znacznie szersze, dlatego warto wprowadzić ją do codziennej suplementacji i przekonać się, na czym polega jej wyjątkowość.

Witamina K zasadniczo dzieli się na trzy główne witaminy: K1, K2 oraz K3. Odkryto ją przypadkowo, przy okazji badań nad metabolizmem cholesterolu. Szybko zauważono, że odgrywa ona dużą rolę w procesie krzepnięcia krwi, dlatego nazwano ją witaminą koagulacji. Wyodrębniono także jej dwie formy: witaminę K1, którą otrzymano z liści lucerny, oraz witaminę K2, pozyskaną z rybiego mięsa. Co ciekawe, witamina K2 to tak naprawdę grupa związków, nazywanych menachinonami ( w skrócie MK).

Witamina K2 i K1 - czym się różnią?

Istnieje sporo różnic pomiędzy tymi dwiema witaminami. Do głównych należy z pewnością zaliczyć fakt, iż witamina K1 występuje wyłącznie w pożywieniu roślinnym (olejach oraz zielonych liściach i warzywach), podczas gdy witaminę K2 znaleźć można w mięsie i różnych produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mleko, przetwory mleczne czy jajka. Różnią się także stopniem wchłanialności oraz sposobem, w jakim są transportowane - witamina K1 przenoszona jest przez trójglicerydy do wątroby, natomiast K2 przez lipoproteiny LDL i HDL, a następnie transportowana do różnych tkanek.

Działanie witaminy K2

  • wspomaga proces krzepnięcia krwi;
  • umożliwia prawidłowy metabolizm wapnia; aktywuje białka, które odpowiadają za jego transport - jeśli są one aktywne, wapń w prawidłowy sposób dostarczany jest do kości; wapń bez witaminy K2 nie jest w stanie dotrzeć do kości i zębów;
  • wspomaga układ kostny, zapobiegając tym samym m.in. osteoporozie;
  • zapobiega kalcyfikacji tętnic, czyli ich zwapnieniu;
  • zapobiega neurodegradacji; pozytywnie wpływa na układ nerwowy oraz na pamięć;
  • poprawia stan skóry;
  • hamuje rozwój komórek rakowych w przypadku raka żołądka, mózgu, jelita grubego, płuc, wątroby, pęcherza oraz raka szpiku kostnego;

witamina K2

Suplementy diety SwissPharma - postaw na witaminę K2

Spożywanie witaminy K2 jest w pełni bezpieczne, do tej pory nie zarejestrowano przypadków jej przedawkowania. Poleca się wprowadzenie jej do suplementacji osobom stosującym suplementy wapnia, osobom po zakończonej antybiotykoterapii oraz tym, których dieta jest mało urozmaicona i/lub oparta o przetworzone produkty. Kobiety w okresie pomenopauzalnym także docenią jej zbawienne właściwości. Witaminę K2 można potraktować również jako środek profilaktyczny, by zapobiec wystąpieniu osteoporozy.

Niedobór witaminy K2 występuje stosunkowo rzadko, ponieważ nasze ciało jest w stanie wykorzystać każdą jej cząsteczkę wielokrotnie. Warto jednak zdecydować się na suplementy diety SwissPharma, takie jak K2, gdy zmagamy się ze schorzeniami wątroby oraz gdy stosujemy leki przeciwzakrzepowe - pomoże nam to w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania organizmu.