Gdy mówimy o ośrodkach leczenia uzależnień, najczęściej trudno nam o jakiekolwiek pozytywne skojarzenia z nimi związanych. A jednak są to miejsca, które dla chorego mogą być jedynym sposobem na powrót do normalnego życia.
Osoby, które znajdują zatrudnienie w tego rodzaju ośrodkach często mówią o sobie, że są „lekarzami ludzkiego umysłu”. Nie ma w tym przesady, potrafią bowiem dotrzeć do jego najgłębszych zakamarków. Wynika to przede wszystkim z wewnętrznej potrzeby pomagania innym zwłaszcza, że każdy pacjent, któremu udało się wyjść z nałogu, stanowi ogromny powód do dumy.
„Koninki” mają status Prywatnego Centrum Terapii Uzależnień. Ośrodek został zlokalizowany w Porębie Wielkiej, a jego otoczenie zasługuje na szczególną uwagę. Mamy tu do czynienia z niewielką i malowniczą miejscowością z pięknymi lasami, możemy więc mówić o wyjątkowo kojącym wpływie okolic ośrodka na pacjentów, którzy szukają w nim wsparcia. Co ważne, każda z osób znajdujących się w ośrodku może korzystać z walorów Gorczańskiego Parku Narodowego, do którego on przylega wraz z górami i wyciągiem narciarskim. Cieszyć może również to, że w pobliżu nie ma żadnych innych zabudowań, co byłoby z pewnością czynnikiem rozpraszającym.
Uzależnienie i jego charakterystyka
Próba zrozumienia, czym tak naprawdę jest uzależnienie, nie jest prostym zadaniem, ważne jest jednak uświadomienie sobie, że osoba, która zmaga się z tym problemem, nie powinna być postrzegana jako główny winowajca. Tak naprawdę, na jej miejscu może się znaleźć każdy z nas i każdy z nas może nawet nie dostrzec momentu, w którym się to stało. Same początki uzależnienia zwykle są podobne. Korzystamy umiarkowanie z tego, co w celach relaksacyjnych jest stosowane również przez inne osoby i po pewnym czasie przyzwyczajamy się do pozytywnych emocji z tym związanych. Co gorsza, brak tego, co powoduje uzależnienie jest przez nas odbierany jako bodziec negatywny i choć nie mamy jeszcze świadomości tego, jak poważne jest zagrożenie, zaczynamy borykać się z poważnym problemem.
Niestety, osoba uzależniona bardzo rzadko samo dostrzega, że zmaga się z problemem. Bardzo duże znaczenie ma więc zaangażowanie ze strony otoczenia, które często jest w stanie przekonać ją o zasadności podjęcia terapii i sensie pracy nad sobą. Niestety, tak długo, jak długo nie ma mowy o świadomej decyzji samego uzależnionego, nie ma on też szans na uporanie się z problemem. Warto też pamiętać, że w walce z uzależnieniem nawet najsilniejsza wola często okazuje się niewystarczająca. Niezbędna jest więc pomoc psychologa. Najlepiej, jeśli udziela się jej w ośrodku terapeutycznym.
Znaczenie czynnika psychologicznego
Bez względu na to, o jakim nałogu mówimy, powinniśmy mieć świadomość tego, że kluczowe znaczenie ma w jego przypadku czynnik psychiczny. Oczywiście, czynnika fizycznego nie można ignorować, to jednak wewnętrzny głos jest tym, który nakazuje nam trwać w uzależnieniu. Ten sam głos przekonuje nas, że kolejna porcja uzależniającej nas rzeczy rozwiąże wszystkie nasze problemy, a my mu wierzymy.
Najbardziej popularne uzależnienia
Gdybyśmy chcieli wskazać problem, z którym najczęściej zmagają się Polacy, z pewnością byłby to alkoholizm. Najczęściej jest on próbą radzenia sobie tak ze stresem, jak i traumami, problem jest przy tym o tyle poważny, że możemy już mówić o swego rodzaju uwarunkowaniu kulturowym. Alkohol pojawia się w naszym życiu w różnych sytuacjach i często ma znaczenie rytualne, co utrudnia radzenie sobie z uzależnieniem.
Coraz większe wyzwanie dla osób zawodowo zajmujących się uzależnieniami stanowi również lekomania. Do niedawna była ona postrzegana przede wszystkim jako uzależnienie charakterystyczne dla farmaceutów, dziś jednak zmaga się z nią wiele osób w różnym wieku. Choć często nie jesteśmy tego świadomi, dla leków charakterystyczne jest to, że nie tylko uzależniają, ale robią to bardzo szybko, bez porównania szybciej niż alkohol, przed którym zazwyczaj jesteśmy przestrzegani.
Analizując zagrożenie dla życia nie można dziwić się, że to narkomania i kontakty z dopalaczami są dziś uznawane za najbardziej niebezpieczne z uzależnień. Najsilniejsze narkotyki mają tak silny wpływ na ludzki organizm, że często sama próba odstawienia ich w nieumiejętny sposób może prowadzić do śmierci. Osoby, które regularnie przyjmują substancje psychoaktywne często odnoszą wrażenie, że wykazują się odpornością na ich działanie. Już w czasie trwania detoksu okazuje się jednak, że przeświadczenie takie jest złudne. Wzmiankowane już dopalacze bywają przy tym uznawane za bardziej niebezpieczne niż klasyczne narkotyki. W tym przypadku źródłem problemu okazuje się ich bliżej nieokreślony skład oraz działanie, którego nie potrafimy przewidzieć.
Nowym wyzwaniem jest też uzależnienie od Internetu znane też jako siecioholizm. Z problemem tym zaczynamy mieć do czynienia w momencie, w którym Internet przestaje być już postrzegany jako pomoc w nauce i pracy, a staje się celem samym w sobie. Co szczególnie niebezpieczne, uzależnienie to zbiera żniwo wśród ludzi bardzo młodych.