Problemy z koncentracją mogą mieć wiele różnych przyczyn, takich jak stres, niedostateczna ilość snu, zmiany fizjologiczne w organizmie lub nieodpowiednia dieta. Układ nerwowy, a zwłaszcza mózg potrzebuje określonej ilości składników odżywczych dostarczanych wraz z pożywieniem, by funkcjonować prawidłowo, musi też raz na jakiś czas odpocząć, by móc się zregenerować.
Kiedy prowadzimy niezdrowy tryb życia, niedosypiamy, stresujemy się codziennymi wydarzeniami, nie dbamy o wartość odżywczą posiłków, mogą pojawić się u nas problemy z koncentracją i pamięcią.
Fizjologiczne przyczyny problemów ze skupieniem uwagi
By utrzymać koncentrację na właściwym poziomie, należy też pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Jest to ważne, ponieważ na pracę układu nerwowego, w tym mózgu ogromny wpływ mają elektrolity, czyli wodne roztwory soli mineralnych o ładunku elektrycznym dodatnim (kationy) lub ujemnym (aniony), w tym potas i magnez. Jeśli organizm nie jest właściwie nawodniony, może spaść ich poziom, a elektrolity są niezbędne do przewodzenia impulsów nerwowych. Kiedy poziom elektrolitów spada, praca neuronów, które zawiadują całym układem nerwowym, staje się mniej efektywna. W efekcie pojawiają się problemy ze snem, co dodatkowo wpływa pracę układu nerwowego, oraz problemy z koncentracją i pamięcią.
Jak zadbać o koncentrację i pamięć?
Jeśli zauważamy u siebie niekorzystne zmiany: trudno nam się skoncentrować na zadaniach, które wykonujemy, na pracy czy nauce, warto zmienić dietę i tryb życia. Zacznijmy pić przynajmniej 2 litry niegazowanej wody mineralnej dziennie, najlepiej małymi łykami w niewielkich odstępach czasu, i lepiej się odżywiać.
Przeznacz więcej czasu na relaks, sen i odpoczynek – wypoczęty mózg pracuje bardziej efektywnie. Jeśli przyczyną problemów z koncentracją jest stres, wypróbuj techniki relaksacyjne albo po prostu idź na spacer. Jeśli przyczyną trudności ze skupieniem uwagi jest niższy poziom elektrolitów, wypróbuj suplementy diety w postaci tabletek musujących czy płynów z elektrolitami.
Przydatne będą też ćwiczenia na koncentrację. Ich zadanie polega na tym, by poprawić zdolność skupiania uwagi i zapamiętywania informacji. Można na przykład wymawiać wyrazy od tyłu lub rysować znak nieskończoności raz lewą, a raz prawą ręką. Ćwiczenia na koncentrację i pamięć polegają także na zapamiętywaniu wyrazów lub informacji i powtarzaniu ich po upływie określonego czasu.
Dlaczego tak ważny jest odpoczynek?
Koncentracja jest bardzo istotna do szybkiego i efektywnego wykonywania zadań w pracy oraz do nauki. Pamiętajmy jednak, że nie samą pracą i nauką człowiek żyje. Jeśli nie robimy sobie dostatecznie często przerw, mózg nie ma kiedy odpocząć i zregenerować się, a w efekcie jego wydajność spada. Warto od czasu do czasu oderwać się od nauki czy zadań do wykonania i pójść chociażby na spacer. Szybki marsz pozwoli dotlenić mózg, a to zawsze korzystnie wpływa na jego pracę i zdolność skupiania uwagi.
Artykuł Sponsorowany