Trwa ładowanie proszę czekać ...

Z czym zmaga się współczesna kobieta?

9 listopada 2016 0

Współczesna kobieta ma więcej możliwości niż kiedykolwiek wcześniej. Jednocześnie, mimo szeroko idącego postępu medycznego i technologicznego, niektóre problemy, z którymi się styka, są od pokoleń niezmienne. Z jakimi problemami  zmagają się kobiety obecnie i czy można im zaradzić? Sprawdźmy.

Uwarunkowania

XXI wiek to czas nie tylko całkowitego zrównania praw, ale też głębokich społecznych zmian. Tradycyjny podział ról domowych przestał obowiązywać – kobiety kształcą się (obecnie na uczelnie wyższe uczęszcza więcej kobiet niż mężczyzn), pracują zawodowo, zajmując coraz częściej wysokie stanowiska, a zajęcia domowe traktują jako niezbyt przyjemny obowiązek. Bez ograniczeń, wynikających z dawnej dyskryminacji ze względu na płeć, mogą praktykować dowolny sport, zawód lub pasję. Żadne wcześniejsze pokolenie kobiet nie miało tak daleko idącej swobody obyczajowej i tak ogromnego wyboru życiowej drogi. Niemniej bycie kobietą nadal niesie za sobą pewne problemy.

Niedogodności

Jakie są troski współczesnych kobiet? Mimo i tak już dobrej sytuacji nadal są zmuszone zmagać się z problemami takimi jak:

  • Nierealne ideały urody – media masowe i popkultura kreują obraz kobiety idealnej, który jest niemożliwy do osiągnięcia. Daje to efekt w postaci wzrostu liczby zabiegów z dziedziny chirurgii plastycznej, zaburzeń typu dysmorfofobia oraz niskiego poczucia własnej wartości.
  • Zespół napięcia przedmiesiączkowego – mimo ogromnego postępu, jaki poczyniła medycyna, nadal nie ma sposobu by oszczędzić kobietom comiesięcznych cierpień. Szukając odpowiedzi, co na bóle menstruacyjne, coraz częściej  odrzucają stosowanie silnych, przeciwbólowych leków, zwracają się często w stronę łagodniejszych metod na zminimalizowanie objawów PMS, jak np. naturalne, ziołowe leki. 
  • Dysproporcje w zarobkach – niestety problem nierównych płac kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach nadal istnieje. Panie są często zmuszone udowadniać swoje umiejętności i fakt bycia kompetentnymi pracownikami, specjalistkami lub przełożonymi.
  • Presja wieku – rzekomy czas, kiedy kobiecie wypada założyć rodzinę, wraca jak bumerang podczas rodzinnych spotkań, a nawet debaty publicznej. Mimo tego, że nauka trwa obecnie dłużej, a młode osoby później się usamodzielniają, to kobiety obarcza się odpowiedzialnością za niski przyrost naturalny.

Co począć?

Nie istnieje uniwersalna rada, jak poradzić sobie z niedogodnościami. Możemy mądrze wychowywać dzieci, aby nie powtarzały starych, krzywdzących schematów. Możemy się zdystansować i cieszyć życiem bez wnikania w szczegóły niektórych zjawisk. Pewne jest to, że nie wolno ignorować złych zjawisk, bo nigdy nie ulegną zmianie. Jeśli zainteresował Cię temat wspomnianej w tekście dysmorfofobii, polecamy zapoznać się z tym zaburzeniem bliżej w artykule z odnośnika.

Artykuł sponsorowany