Ból w podbrzuszu, często promieniujący na okolicę krzyżowo-lędźwiową dla wielu z nas jest comiesięcznym koszmarem. Statystyki wskazują, że około 80% kobiet ma do czynienia z bólami menstruacyjnymi na którymś z etapów swojego życia. Problem z bolesną menstruacją pojawia się zazwyczaj kilka miesięcy po pierwszej miesiączce i w wielu przypadkach trwa do menopauzy. Część kobiet odczuwa ból, który powoduje u nich niewielki dyskomfort, nie wpływający znacząco na ich codzienne życie. Szacuje się jednak, że aż 5-10% cierpi na silne bóle, które zakłócają normalne funkcjonowanie. Jakie są przyczyny odczuwania bólu w trakcie okresu? Wyjaśnienie podłoża tej przypadłości pozwoli w przyszłości na skuteczniejsze radzenie sobie z nim.
Pierwotne bóle menstruacyjne
Ten typ bólu pojawia się już u nastolatek oraz młodych kobiet, a związany jest z wejściem w okres rozrodczy i z rozpoczęciem menstruacji. Ból w podbrzuszu wywołany jest przez skurcze mięśni macicy, których zadaniem jest wydalenie złuszczonego jej nabłonka i krwi. W trakcie tych skurczów naczynia krwionośne wyściełające macicę są uciskane. Skutkuje to jej niedotlenieniem oraz produkcją substancji prozapalnych min. prostaglandyn. Związki te nie tylko odpowiadają za wzmocnienie odczuwanego przez nas bólu, ale dodatkowo stymulują kolejne skurcze mięśni macicy i tym samym jeszcze go potęgują. Obecnie coraz więcej badań wskazuje na to, że główną przyczyną bolesnych miesiączek jest właśnie powstający stan zapalny wywoływany przez aktywność min. prostaglandyn.
Wtórne bóle menstruacyjne
Pojawiają się dopiero około trzydziestki, a czasem później, u kobiet, które nie miały wcześniej bolesnych miesiączek. Ten typ bólu jest objawem poważniejszych problemów z układem rozrodczym. Nie ogranicza się jedynie do początkowych dni okresu i może występować w różnych dniach cyklu. Często towarzyszą mu też obfitsze i dłuższe krwawienia oraz ból w trakcie stosunku. Po zaobserwowaniu wtórnych bóli menstruacyjnych należy jak najszybciej udać się do ginekologa, gdyż mogą wskazywać na poważne stany chorobowe jak zapalenie miednicy, endometrioza (obecność błony śluzowej macicy poza macicą) czy mięśniak macicy.
Jak najłatwiej poradzić sobie z bólem menstruacyjnym?
Wśród licznych domowych sposobów na ból menstruacyjny można wyliczyć: ciepłe okłady, gorącą kąpiel czy masaż okolic brzucha. Metody te przynoszą ulgę krótkotrwałą i jedynie przy lżejszych bólach. Przy tych silniejszych lepiej sięgnąć od razu po środki przeciwbólowe. Ze względu na duży udział stanu zapalnego w bólu menstruacyjnym szczególnie polecane są leki przeciwbólowe posiadające jednocześnie działanie przeciwzapalne. Należą do nich NLPZ – niesteroidowe leki przeciwzapalne. Na rynku farmaceutycznym jest ich spory wybór. Do popularnych należą ibuprofen czy ketoprofen, występujące pod różnymi nazwami handlowymi. Ten ostatni, choć wyjątkowo silny, dostępny jest jedynie na receptę. Od niedawna bez recepty można kupić lek, który w swoim składzie posiada prawoskrętną formę ketoprofenu - deksketoprofen (szczegóły TUTAJ). W badaniach potwierdzono jego: dobrą tolerancję – na poziomie placebo, szybkość działania - działa już po około 30 minutach, oraz działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dodatkowo warto pamiętać, że przy silnych bólach menstruacyjnych nie poleca się stosowania paracetamolu, gdyż działa on jedynie przeciwbólowo, nie ma właściwości przeciwzapalnych i przy bólach o podłożu zapalnym nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.
Materiał partnera zewnętrznego