Suchy kaszel jest znacznie bardziej uporczywym objawem, niż kaszel mokry. Jest jednym z pierwszych objawów przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Często również zdarza się, że jest to reakcja na wdychane, suche powietrze lub dym papierosowy, a także kurz, który zalega w gardle. Suchy kaszel powoduje podrażnienia gardła i oskrzeli, a jego ataki następują najczęściej w nocy, co uniemożliwia zaśnięcie lub gwałtownie wybudza ze snu.
Jak radzić sobie z tym problemem? Co na suchy kaszel? Przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza. Tu świetnie sprawdzą się np. specjalne nawilżacze lub pojemniki z wodą, stojące przy kaloryferze. Dodać można do nich także mieszankę ziół takich jak eukaliptus, szałwia czy tymianek, które dodatkowo spełnią funkcję inhalacyjną, dzięki czemu znacznie złagodzą się objawy drapania w gardle. Najlepsze efekty leczenia dają syropy na suchy kaszel, które dzięki swojej gęstej konsystencji i dużej zawartości składników łagodzących oraz cukru - “otulają” gardło. Jednym z nich jest syrop firmy Levopront, które dzięki składnikom aktywnym skutecznie i szybko zwalczy najbardziej uporczywy kaszel.
Syrop na kaszel można przyrządzić także samodzielnie, tu najlepiej sprawdzi się cebula. Wystarczy pokroić cebulę, zasypać cukrem, poczekać aż wydzieli się sok, a następnie przyjmować go 2-3 razy dziennie po jednej łyżeczce. Świetnie taki specyfik sprawdzi się również na noc. Warto podczas choroby owijać szyję szalem, a także na jej czas zrezygnować z alkoholu i palenia papierosów. Ponadto zrezygnować powinniśmy z cięższych potraw, które dodatkowo mogą podrażniać bolące i suche gardło.
W związku z tym, że kaszel nasila się nocą to właśnie wieczorem powinniśmy szczególnie zadbać o komfort przebywania w sypialni, poprzez wspomniane odpowiednie nawilżenie powietrza, a także wywietrzenie pomieszczenia. By zapewnić choremu sen warto przyjąć leki przed zaśnięciem, a także postawić przy łóżku np. miód, który może okazać się dla nas ratunkiem w chwili nagłego ataku.
Materiał zewnętrzny